Mental Sağlık

Tükenmişlikten Kurtulmanın 10 Yolu!

instagram takipçi hilesi

Tükenmişlik; özellikle son yıllarda depresyonun bir çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji, dijitalleşen iletişim şekilleri, şehir hayatı, iş stresi, ekonomik zorluklar, ailevi problemler ve çevresel etmenler bir araya geldiğinde; dönemsel olarak kendimizi, tahammülsüz, huzursuz, gergin, bezmiş, hayatla bağı zayıflamış ve anlamsız hissetmemiz kaçınılmaz olabiliyor. İnsan psikolojisi geçmişten günümüze kadar incelenmeye ve üzerine konuşulmaya ya da düşünülmeye devam eden, oldukça karmaşık ve derin bir alan!

tukenmislikk

Kırılgan, hassas, ince düşünceli ve toplumsal olaylara duyarlı kişilerin, uzun süredir güçlü kalmaya çalıştıktan sonra, kendini çökkün ve isteksiz hissettiği süreç; tükenmişlik dönemi olarak adlandırılıyor. Bu dönemde, birey; hayatın anlamını, kendisinin değerini ve geçmişle ilgili travmaları ile gelecek kaygılarını sorgulamaya başlıyor.

Ancak bu dönem; sosyal ilişkilere, aile bağlarına, iş yaşamına ve kişinin mental sağlığına yıpratıcı etkilerde bulunuyor. En kıymetli şeyin; ruh ve akıl sağlığı olduğunu, bunu kaybettiğimizde ise; hem kendimize hem de içinde yaşadığımız topluma hiçbir fayda sağlayamayacağımızı biliyoruz! Peki tükenmişlikten kurtulmak ve kendimize dönmek için neler yapabiliriz? İşte bu yazımızda sizlere; bu sorunun cevabı niteliğinde bir takım bilgi ve fikirler aktarıyor olacağız…

tukk

Tükenmişlikten Kurtulmak İçin Uygulanabilecek 10 Madde!

Size İyi Gelen Dostlarınız İle Görüşün: İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Sosyalleşmek ve paylaşım içerisinde olmak adeta bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacınızı karşılamaya yönelik planlar yapabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz dönem itibariyle kimseyle diyalog kurmak istemiyor olsanız bile bu konuda kendinizi biraz zorlamalısınız. Yanında rahat hissettiğiniz, kendiniz olmaktan çekinmediğiniz, birlikte gülebildiğiniz ve sizi anlayan dostlarınızla yapacağınız bir telefon konuşması veya içeceğiniz bir kahve modunuzu yükseltecektir!

Kendinize Nazik Davranın: Değerinizi başkalarının değil kendinizin belirleyeceğini unutmayın. Sahip olduğunuz güzelliklerin farkına varın. Sağlıklı olduğunuzu, ailenizi, arkadaşlarınızı, işinizi, evinizi ve hayattaki diğer kazanımlarınızı düşünerek motivasyonunuza katkı sağlamaya çalışın. Kendinizi sevin ve sizi mutlu edecek fikirlere yönelin!

Evcil Hayvan Sevin: Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara dokunmak, onlarla oynamak, onların sizin sevginizle mutlu olduklarını görmek ve yine onlardan sevgi dolu dönüşler almak size çok ama çok iyi gelecektir. Rahatlamanızı ve huzurlu bir ortam yakalamanızı sağlayacaktır. İnanın, bunu yaparken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız!

evc

Toprak ve Bitkiler İle Zaman Geçirin: Toprakla uğraşmak, üzerinizdeki negatif elektriğin atılmasına ve tükenmişlik hissinizin azalmasına önemli derecede yardımcı olacaktır. Doğa ile bütünleşerek ruhsal açıdan bir arınma sağlayabilirsiniz. Diktiğiniz bitkilerin büyüdüğünü görmek ise üretmeye yönelik şevkinizi artıracaktır.

Yürüyüşe Çıkın: Evde kapalı kalmak olumsuz düşünceleri ve sürekli sorgulamayı da beraberinde getirir. Bu nedenle açık havada yapacağınız yürüyüşler sayesinde zihninizi ve bedeninizi dinamik hale getirmeniz önemlidir.

Yaşam Alanınızı Düzenleyin: Evinizin tertipli, düzenli ve temiz olması ruh halinizi iyileştirir. Ayrıca yapacağınız küçük dokunuşlar sayesinde, değişimin getirdiği hazzı da hissedebilirsiniz.

Duygularınızı Kağıda Dökün: Hissettiklerinizi aktarmamanız, onları tekrar tekrar düşünmenizi sağlayarak olumsuz ruh halinizi taze tutar. Dolayısıyla duygularınızı yazdığınızda zihninizin boşaldığını hissederek özgürleşebilirsiniz! Günlük tutmak bu noktada güzel bir seçenek olabilir.

gunll

Komik Filmler ve Rahatlatıcı Müzikler Tercih Edin: Sizi güldüren filmler sayesinde hayatın olumlu yanlarını görmeye başlayabilirsiniz. Müzik ise zaten ruhun gıdasıdır ve adeta bir meditasyon etkisi yaratacaktır!

Canlı Renklerde Kıyafetler Giyin: Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi yadsınamaz. Canlı renkler tercih ettiğinizde kendinizi daha olumlu, enerjik ve hayata bağlı hissedebilirsiniz.

Ilık Duş Alın: Güne ılık bir duş ile başlamanız, hem bedenen hem de ruhen tazelenmiş hissetmenizi sağlayacak ve sizi ferahlatacaktır.

Tükenmişlikten Kurtulmanın Yolları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu