Kişisel Bakım

Transparan Pudra Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Makyaj severlerin vazgeçemeyeceği ürünlerin başında transparan pudra yer almaktadır. Birçok kişi ise az ürünle makyaj yapmak istediğinden transparan pudraya gereksiz olarak bakıp ancak bir türlü makyajlarının tam olmadığını hissetmektedir. İşte bir makyajı olması gerektiği gibi tamamlayan sihirli ürünlerden olan transparan pudranın önemi gerçekten büyüktür. Gelin transparan pudraların ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım…

transparan pudra 4 685x456

Transparan Pudra Nedir?

Transparan pudra, aslında adından da anlaşılacağı gibi renksiz bir pudradır. Pudra değildiğinde akla yüze beyaz bir toz sürme düşüncesi getirdiğinden kullanırken her zaman çekinilen ve değeri bilinmeyen bir kozmetik ürünü olmuştur. Ancak bu ürün sinema, televizyon sektöründe setlerde makyaj artistleri tarafından en önemli olan üründür. Kadınlar makyajlarının kusursuz olmasını isteyerek ciltlerinin birçok makyaj ürünü sürdükten sonra bile  pürüzsüz porselen görünümünde olmasıyla mutlu olurlar. İşte bu görünümü sağlayan şey transparan pudralardır.

transparan pudra 2 685x513

Her geçen yıl değeri bilinmeyen başlayan bir makyaj ürünü olan transparan pudralar cilt makyajını sabitlemek için en önemli adımdır. Beyaz pudra düşüncesinden dolayı yüze uygularken çekinilen bir üründür. Ancak aslında transparan pudra, bebe pudrasından daha ince yapıda olan kutularda beyaza yakın bir tonda dursa da yüze uygulandığında renk vermeyen bir üründür. Artık kullanımı oldukça yaygınlaştığından sadece beyaz tenliler için beyaza yakın tonlarının yanı sıra buğday ve esmer tenliler için uygun açık sarı ya da ten rengi tonlarında pudralar da üretilmeye başlanmıştır.

Transparan Pudra Ne İşe Yarar?

Tahmin edilenin ya da ön yargılı görüşlerin aksine transparan pudranın oldukça fazla işlevi vardır. Transparan pudranın işlevi denildiğinde akla ilk gelen tabii ki makyajı sabitlemesi olmaktadır. Makyajın gün boyu hiç bozulmadan kalıcılığını artırmak için uygulanması gereken en önemli üründür. Transparan pudranın bir diğer güzelliği ise göz altında kapatıcının üzerine uygulandığında çizgilere dolmasını önlemesidir.

transparan pudra 1 685x383 1

Aynı zamanda transparan pudralar, gün içerisinde parlama yapan fondöten türlerinde bu sorunu yok eder. Özellikle yağlı ciltler için hayati bir ürün olma özelliği taşır. Son dönemlerde üretilen ışıltılı transparan pudralar ise strobing etkisi de yaratarak makyajı sabitlerken aynı anda canlılık katıyor.

Transparan Pudraların Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Transparan pudralar kompakt ve toz ürün olarak bulunmaktadır. Farklı formları bulunsa da iki çeşidi de aynı etkiyi sağlar. Kompakt olan ürünleri genelde kendi süngerleriyle kullanmanız tavsiye edilir. Toz ürünleri ise bir pudra fırçasıyla uygulamalısınız. Toz pudradan fırçanıza aldığınız ürünü fazlalığını atarak bastırmadan yüzünüze uygulayabilirsiniz.

transparan pudra 3 685x456

Transparan Pudralar Hakkında

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu