Yaşam

Ton Balığı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Ton balığı, Scombridae ailesindeki büyük bir balığın yağsız, çiğ veya pişmiş etidir. Ton balığı yumurtasına ‘umezhik’ denir ve Rusya ve Japonya’da değerli bir lezzettir. Ton balığı genellikle yağda veya suda konserve edilir ve bu aynı konserve yiyeceklere ton balığı denir.

ton balığı

Ton balığı, yüksek seviyelerde Omega-3 yağ asitleri (EPA ve DHA) biriktirmeye doğal bir eğilim gösteren sarı yüzgeçli ve mavi yüzgeçli ton balığı gibi yağlı bir balık olabilir, ancak her tür ton balığı, kendilerinde olmasa bile bir miktar yağ içeriğine sahiptir.

Ton Balığı Türleri Nelerdir?

Ton balığı tipik olarak altı türe atıfta bulunur;

  • Mavi yüzgeçli,
  • Güney mavi yüzgeçli,
  • Pasifik mavi yüzgeçli (hem Kuzey hem de Güney),
  • Atlantik mavi marlin,
  • Thunnus cinsinden Albacore.

Ayrıca palamut (6 tür) dahil olmak üzere daha geniş Scombridae familyasından birkaç ilgili takson içerir. Avustralya Ton Balığı Gerçekleri

Ton balığının Avustralya’nın en büyük ihracat endüstrilerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Avustralya balıkçılık sezonunun zirvesinde, Avustralya dünyadaki konserve ton balığının neredeyse %60’ını sağlıyor. Değer, bu süre zarfında yılda 1 milyar doları aştı. Konserve ton balığı talebi son birkaç on yılda muazzam bir şekilde arttı. Aslında, 1990 ile 1999 arasında tüketim 400 milyondan 750 milyon sterline neredeyse iki katına çıktı.

Avustralya’da çeşitli gemiler tarafından yakalanan birçok farklı türde ton balığı vardır, ancak en yaygın olanları atla ve sarı yüzgeçli orkinoslardır. Bunların çoğu daha sonra Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong ve Japonya’ya ihraç edilmektedir. Toplam ihracatın bir yüzdesi olarak bakarsanız, Avustralya’nın dünyadaki tüm konserve ton balıklarının yaklaşık %40’ını sağladığını göreceksiniz. Avustralya’daki en büyük konserve fabrikasının her hafta 1 milyondan fazla kasa ton balığı ürettiğini biliyor muydunuz? Bu, yılda 1 milyon tondan fazla.

ton balığı

Avustralya’nın ton balığı avlama sezonu Kasım’dan Mart’a kadar sürer. Bu zamanın çoğu, sadece küçük bir kısmı sarı yüzgeçli veya tongol (büyük gözlü) orkinoslara yönelik olmak üzere, küçük orkinosların peşinde harcanır. Bu sezonda 500’den fazla orkinos balıkçı teknesinin denizde olduğu tahmin ediliyor.

Ton Balığı Üretim Rakamları

Son on yılda, dünya çapında avlanan ton balığı miktarında büyük bir artış oldu. Aslında, yalnızca 1998’de hasat edilen miktar, 20. yüzyılın tamamında yakalanandan daha fazlaydı. Orkinos balığı nispeten ucuz ve yakalanması kolay olduğu için popülerdir. Ayrıca çok yönlüdürler çünkü çoğu konserve ton balığı ve diğer ürünlerde kullanılabilir. Aslında, yakalanan tüm orkinosların yaklaşık %40’ı, dondurulmuş fileto veya parça hafif ton balığı bifteği için kullanılıyor. Ton balığına yönelik dünya çapındaki bu talep, Avustralya balıkçılık endüstrisinin de gelişmesine yardımcı oldu. Avustralya’dan yapılan orkinos ihracatının değeri 2001 yılında 160 milyon dolardı.

Avustralya gemilerinin bu orkinosları yakalamasının en yaygın yolu olta balıkçılığıdır. Bir tekne, balıkları yakalamak için olta kancalarını atar. Kullanılan en yaygın kanca türü, yemli bir misina ve direk üzerindeki bir daire kancasıdır. Kullanılan yem kalamar, uskumru veya balık filetosu olabilir. Bununla birlikte, mavi yüzgeçli veya sarı yüzgeçli orkinosları avlarken kullanılan birçok farklı yöntem vardır.

Sarı yüzgeçli orkinos, dünyadaki en yaygın orkinos türüdür. Aslında, avlanan tüm orkinosların %60’ından fazlası sarı yüzgeçli orkinoslardır. Bunun nedeni, yakalaması en kolay ton balıklarından biri olmalarıdır. Ayrıca diğer ton balıklarının çoğundan daha genç yaşta yakalanabilirler. Her yıl 22 milyon poundun üzerinde yakalandığı tahmin ediliyor! Bunun nedeninin çoğu, orkinosların Avustralya açıklarındaki sularda yeniden yumurtlamaya başlamasıdır.

Sarı yüzgeçli ton balığı oldukça yaygın olmasının yanı sıra oldukça büyük bir balıktır. 450 pound ağırlığa kadar çıkabilirler ve bu da onları bugün dünyanın en büyük ton balığı türlerinden biri yapar. Aynı zamanda okyanustaki en hızlı orkinoslardan biridir. Sarı yüzgeçli bir orkinos yüzerken saatte 50 mil hıza ulaşabilir!

Birçok kişi sarı yüzgeçli ve mavi yüzgeçli orkinosları ‘süper ton balığı’ olarak adlandırır. Diğer ton balığı türlerinin çoğundan daha büyük oldukları doğrudur, ancak onlardan çok daha büyük olan birçok farklı balık türü vardır. Örneğin, Atlantik mavi marlininin 1.500 pound ağırlığında olduğu bilinmektedir.

Sarı yüzgeçli orkinos, sıcak havalarda yaşayan bir balıktır, ancak dünyanın hemen her yerinde bulunabilir. Bir istisna, dünyanın Arctic veya Antarctic bölgelerinin yakınında bulunmamalarıdır. Avustralya’da, esas olarak kuzey Queensland ve kuzey Batı Avustralya’nın sularında bulunurlar.

Sarı yüzgeçli ton balığı ile servis edilen popüler bir yemek suşidir. Genellikle sashimi veya wasabi (baharatlı Japon hardalı) ile suşi olarak hazırlanırlar. İnsanlar onları çiğ yemeyi severler çünkü lezzetli olduğu kadar tatlı bir tada sahiptirler. Ayrıca proteinleri çok yüksektir.

Sarı yüzgeçli orkinos, Pasifik ve Atlantik okyanuslarının tropikal ve ılıman sularında yaygındır, ancak onlar için en verimli alanlar Avustralya, Endonezya ve Japonya açıklarıdır. Bununla birlikte, sarı yüzgeçli orkinoslar tüm tropik okyanuslarda geniş çapta dağılmıştır.

Sıçrayan orkinos, diğer ton balığı türleri kadar yaygın olarak yenmez. Sarı yüzgeçli veya büyük gözlü orkinoslar kadar lezzetli değildir, ancak su yüzeyine yakın büyük okullarda seyahat ettiği için yakalanması çok daha ucuzdur. Bu nedenle, orkinoslar çoğunlukla kedi maması şirketlerine satılmakta veya lezzetli bir et gerektirmeyen ürünlerde kullanılmak üzere satılmaktadır. Yakalanan tüm orkinosların yaklaşık %30’unun balık unu için kullanıldığı tahmin edilmektedir.

ton balığı

Orkinos sarı yüzgeçli kadar yaygın değildir, ancak yine de tüm tropik ve ılık sularda bulunur. Büyük okullarda yaşar ve zamanının çoğunu yüzey sularında geçirir.

Bazı bölgelerde, iki orkinos melezi, Kara Yüzgeçli Orkinos adı verilen başka bir tür orkinos melezine yol açar. Hem sarı yüzgeçli hem de atlatan orkinoslardan gelen özelliklere sahiptir ve genellikle Avustralya’daki balıkçılık endüstrisi tarafından yakalanır. Çoğu orkinos yakalandıktan sonra işlenir, ancak onları yakalamanın başka yolları da vardır.

İlgili Videolar

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu