Yemek Tarifleri

Balık Tüketmede 6 Önemli Kural

Balık Tüketmede Dikkat Etmeniz Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Balık; Omega-3′ün EPA ve DH olmak üzere iki çeşidi, A, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminleri içerdiğinden sağlık açısından çok faydalıdır. Hafızayı, kemikleri ve gözleri kuvvetlendiren balık aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Balık tüketiminin faydaları nedeniyle uzmanlar haftada en az iki defa balık tüketilmesini önerir. Balık faydalarının yanı sıra çok da lezzetlidir ve ana yemek için oldukça iyi bir alternatiftir. Peki, balık nasıl tüketilir? Bu yazımızda balık tüketmede dikkat etmeniz gerekenler hakkında yazdık.

Balık Tüketmede Dikkat Etmeniz Gerekenler

1.Yağda Kızartmayın

balikla roka yemeyin

Yağda kızartılmış hatta bir de una bulanmış çıtır çıtır balık tam da damak tadınıza uygun olabilir. Ancak yağda kızartılmış balığın kalori miktarı artar ve besin değeri azalır. Unun yüksek ısıyla teması heterosiklikamino asit (HMF) adlı bileşenler ortaya çıkar. Bu da kanser riski oluşturabilir. Balıktan fayda sağlayabilmek için ızgara, fırın ve buğulama yöntemlerini tercih etmenizi öneririz.

2.Asitli İçeceklerle Birlikte Tüketmeyin

asitli iceceklerle balik tuketmeyin

Balığın yanında ayran içilir mi sorusu balık tüketmede yanıtı en çok merak edilen sorudur. Balıkta bir azot bileşiği histamin bulunur. Bu bileşen olan ve bronşların ve bağırsakların büzüşmesine, mide, tükürük ve böbreküstü bezi özeği salgılarının artmasına ve damarların genişlemesine sebebiyet verir.

Histamin taze balıkta çok yüksek miktarda değildir. Bu nedenle balığın taze olması durumunda ayran içilebilir. Gazoz, meyve suyu gibi asitli içecekler yerine sade soda veya limon damlatılmış soda içebilirsiniz. Limonun içeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar, Omega-3 kullanımını artırdığı gibi varsa zehirleyici etkiyi de azaltır. C vitamini düzeyini artırmak için bol limonlu yeşil salata da tüketebilirsiniz.

3.Balığın Yanında Soğan Tüketin

Balık tüketiminin faydaları

Kan şekeriniz yüksekse balığın yanında soğan tüketmenizi öneririz. insülin salınımını artırıcı etki göstererek kan şekerini düşüren soğan balığa ayrı bir lezzet de katar. Bununla birlikte gastrit ve reflü gibi sindirim sistemi hastalıklarınız varsa soğan tüketmek iyi bir seçim olmayacaktır.

4.Şekerli ve Soyalı Sos Kullanmayın

balik sosu

Yemek tarifi sitelerinde balık için soya içeren sos tarifleri bolca bulunur; fakat bu tarifleri denemenizi önermeyiz. Çünkü uzmanlara göre kremalı, şekerli veya soyalı soslar basit karbonhidrat ve yağ içeriğini arttırır. Bu da yüksek kalori almak anlamına gelir. Balığın tadını daha iyi alırken sağlığınızı da koruyabilmeniz için sebze garnitür ilavesi ve domatesli soslar kullanabilirsiniz.

5.Küçük Balıkları Kılçığıyla Birlikte Tüketin

balik kilcigi

Balığın kılçığında yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor biliyor muydunuz? Elbette büyük balıkları kılçıklarıyla yemeniz mümkün olmayacaktır; fakat hamsi, sardalya gibi küçük balıkları kılçıklarıyla tüketebilirsiniz. Küçük balıklar kılçıklarıyla birlikte yenildiğinde yüksek oranda kalsiyum alabilirsiniz.

6.Balığın Üstüne Helva Tüketin

helva

Balıktan sonra sütlü tatlılar tüketmek balığın bayat olması durumunda riskli olacaktır. Şerbetli tatlılar da mide rahatsızlığına neden olabileceğinden helva tüketilebilir. Bu sayede sindirim kolaylaşır.

Not: Bayat balık tüketip sağlığınızı riske atmamak için balık satın alırken balığın gözlerinin parlak ve dışa bombeli olduğuna, derisinin gergin ve parlak olduğuna dikkat etmelisiniz. Bayat balığın gözleri buğulu, karın derisi buruşuk olur. Taze balık tüketiminin faydaları ve uzun vadedeki etkileri göz öünde bulundurarak sofranızda balığı eksik etmemenizi öneririz.

İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu