Tırnaklar Hangi 7 Hastalığın İşaretini Verir? 

instagram takipçi hilesi

Tırnaklar Hangi 7 Hastalığın İşaretini Verir? Bugün sizlerle gündelik yaşamda sık olarak karşılaştığımız hastalıkların habercisi olabilecek tırnaklarımız hakkında, tırnaklardaki değişimler ne gibi hastalıkların habercisi olabilir bunlardan bahsedeceğiz.

Pandemi hepimize çok tırnak yedirtti. Tırnaklardaki temel sorunların nedeni strese bağlı tırnak dişlemekten kaynaklanıyor. Ki bu durum son derece yanlış son derece kötü çünkü tırnak yemek mikrop kapma riski arttıran bir durum. Tırnak temizliği bir önemli konu özellikle işten döndükten sonra, çocuklar okuldan geldikten sonra mutlaka el temizliğinin biraz daha ilerisidir tırnak temizliği.

Tırnaklar hangi hastalıkların işaretini verir? 

Tırnak bakımı el bakımı kadar, cilt bakımı kadar önemli mi önemli. Bu genelde kadınların dikkat ettiği fakat erkeklerin pek fazla dikkat etmediği bir konu.

Tırnak cildin devamı, saç ne kadar değerli ise tırnakta o kadar önemli ve değerli.

Tırnaktaki değişiklikler bazen çinko eksikliği kaynaklığıdır. Tırnaklarınızda toplu iğne gibi beyaz beyaz lekeler var ise bu genellikle çinko eksikliği kaynaklıdır. Toplu iğne büyüklüğünden fazla olan lekeler genellikle tırnak mantarına işaret eder. Ayrıca tırnaklarınızı konuşurken yüzeye çok vurarak konuşuyorsanız, tırnaklarınızda beyazlık ve çizgileri görebilirsiniz.

Tırnak yapısında gerekli olan Keratin, Biotin isimli B6 Aminoasit gibi maddeler yoksa o da saç gibi tırnağınızı da etkiler.

Demir eksikliği durumunda kaşık tırnak denilen bombeliğini çukurlaşma durumuna değiştirir. Bu durum Demir eksikliğinin önemli işaretlerindendir. Kansızlık durumunda da tırnak rengi solar.

tirnak 2

Tırnaklarda şekil değişikliğinin diğer metabolik hastalıklarda mesela kalsiyum eksikliği, magnezyum eksikliği tırnak değişikliğine neden olur.

tirnak 4

Özellikle tecrübeli bir hekim hastasını muayene ederken hastasının mutlaka elinin içine, dışına bakar. Elini bir tutar, elinin kıvamına, cildinin kıvamına bakar. Elin hemen yanındaki cildi sıkıştırdığınızda hemen kollajen kaybınız var mı yok mu olduğunu bulabilirsiniz. Bu yöntem doktorların cilt yaşlanmasının olup olmadığını teşhis etmesi gerektiğinde kullandığı bir yöntemdir.

Normal tırnak rengi pembeye benzer bir renkte olmalıdır. Çizgiler ve aşınmalarla birliktelik göstermeyen tırnaklar sağlıklı olarak nitelendirilir.

tirnak 3

Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda tırnaklar yeşil ve pürüzlü bir halde olur.

Kalp ve kalp kapağını etkileyen hastalıkların belirtilerinden biri de tırnakların kırmızı ve çizgili bir halde olmasıdır.

Vücuttaki oksijen kaybına bağlı olarak bazen de tırnaklar mavi renkte olabilir.

Vücuttaki vitamin eksikliğine bağlı durumlarda tırnaklar cansız ve mat bir halde olur.

Hepatit virüsüne dolaylı Karaciğer kaynaklı hastalıklarda Tırnaklar beyaz renkte olabilir.

Kalp yetmezliğine bağlı yada yaş ilerlemesine bağlı durumlarda Tırnaklar Koyu ve net çizgileri olan bir hal alır.

Tırnaklar bir yere vurmaya bağlı ve kapı arasına sıkışmaya, darbeye bağlı kırılabilir. Ancak sadece bu durumlarda tırnakların kırılmayacağını bilmekte fayda var. Çünkü tırnaklar Folik asit, Protein ve Vitamin eksikliğine bağlı olarak da kırılabilmektedir. Cilt hastalıklarına bağlı özellikle sedef hastalığına bağlı, metabolik hastalıklar nedeniyle özellikle tiroid ve yeterli beslenememe gibi durumlarda da ortaya çıkabilir.

Çıkıntılı tırnakları olan kişilerde Demir eksikliği, Artrit, Lupus hastalığı gibi hastalıklarda akıllara gelmelidir.

Bu gibi şüpheli durumlarda ilgili uzmana başvurmakta fayda var..

Tırnaklar Hangi 7 Hastalığın İşaretini Verir? İle İlgili Videolar:

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu