Kişisel Bakım

Keratin Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Keratin, saçınızda zaten doğal olarak bulunan bir proteindir. Keratin, saç şaftının etrafında koruyucu bir kalkan oluşturur ve saçınızın elastik ve genç kalmasına yardımcı olur. Maalesef, keratin aşırı stilleme, ısı, kimyasallar ve diğer hasar süreçleri nedeniyle zarar verebilir.

Keratin, saç, tırnak, tüy ve cildin en dış katmanlarındaki epitel hücrelerinin lifli yapısal proteinidir. Bu protein, özellikle epitelde önemli yapısal ve koruyucu işlevlere hizmet eder. Bazı keratinlerin ayrıca hücre büyümesi ve protein sentezi gibi önemli hücresel aktiviteleri düzenlediği bulunmuştur.

Bu proteinler, ikincil yapıları temelinde alfa-keratinlere ve beta-keratinlere bölünebilir. Memelilerin saçlarında, derisinde ve yünlerinde bulunan alfa-keratinler esas olarak lifli ve helisel yapıdadır.

keratin 1

Keratin Uygulaması Nedir?

Bir protein tedavisi, saç düzleştirme tedavisine atıfta bulunmak için en önemli terim haline gelmiştir. Kesin sonuçlar, ne tür keratin tedavisi yaptığınıza bağlı olarak değişir.

  • Profesyonel Uygulama: Kıvrım desenlerini yumuşatmak ve 2-5 ay boyunca kabarmayı yumuşatmak için saçtaki bağları koparır.
  • Evde Uygulama: Saç düzleştiricisi her şeyi düzelterek nemden korunmasına yardımcı olmak için saç yüzeyini silikon gibi bir bariyerle kaplar.

Keratin şampuanları, saç kremleri ve maskeleri gibi protein tükenmiş saçlara geri protein ekleyen saç ürünleri de vardır. Bu, kırılmanın azalmasına ve daha yumuşak saçlara neden olur.

keratin 2
Hair salon. Coloring.

Saçların Bu Maddeye İhtiyacı Var Mı?

Bu kişinin saç yapısına bağlıdır. Bir stilist, profesyonel bir tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için sizinle görüşebilir. Keratin tedavileri için kapsamlı rehberler de yardımcı olabilir.

Kıvırcık saçlarınız varsa, sonuçların sadece bir hafta sürdüğünü düşünmüyorsanız, evde yapabileceğiniz saç bakım uygulamalarını gibi evde bir tedavi iyi bir seçenek olabilir. Bir salon tedavisinden önemli ölçüde daha ucuzdur ve düzleştirmenin yanı sıra saçınıza zarar vermemelidir.

Sıcak aletlerden veya ağartıcılardan kaynaklanan kırılmanız varsa, eklenen protein saçınızın yapısını yeniden oluşturmaya yardımcı olduğu için bir protein şampuanı veya maskesi faydalı olabilir. Ancak, daha sonra kesinlikle bir nemlendirici saç kremi ya da maske eklemelisiniz. Eğer yapmazsanız, saçlarınızı saman gibi hissedebilirsiniz.

Normal Bir Saçta Bulunur Mu?

Aşırı protein yükünüz olduğunda, saçlarınız saman gibi tekrar kuru ve kırılgan hisseder. Çözüm, protein eklemek için tasarlanmış ürünlerden kurtulmanız ve bunun yerine nemlendirici ürünlere odaklanmanızdır.

Saç ürünlerinizdeki bileşenleri kontrol edin. Saçlarınızı saman gibi hissediyorsanız, aşağıdakileri içeren herhangi bir şeyi kullanmayı bırakın;

  • İçinde protein kelimesi olan herhangi bir şey (ipek proteini, kinoa proteini, buğday proteini, vb.)
  • Hidrolize kolajen
  • Amino asitler
  • Yulaf unu

keratin 3

Keratin ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu