Kişisel Bakım

Çatlamış Dudaklarınız İçin 8 Doğal Tavsiye

instagram takipçi hilesi

Çatlak ve kuru dudaklar oldukça rahatız edici öyle değil mi? Dudakların bedenin en hassan bölümü olduğunu bilmekteyiz. Öyleyse dudaklarımıza yeterince hassas davranıyor muyuz? Çatlamış dudaklar genel itibari ile kış aylarında meydana gelir ve önemli bir sorundur. Rüzgara ya da güneşe maruz kalarak kuruyup çatlayabilmeleri muhtemeldir. Çatlayan dudaklarınıza iyi gelebilecek doğal alternatifler yazımızda.

dudak 3

Dudak Kuruluğunun ve Çatlamasının Nedenleri

Soyulma ve dökülmeler, kızarıklık, şişmeler, çatlaklar, çatlamış Dudak Belirtileri, kozmetik ürünleri, güneşe maruz kalmak, ağızdan nefes alıp vermek, diş macunlarının yan etkileri, yeteri miktarda su içmemek, soğuk havalar, vitamin eksikliği, dudakları yalamak, alerjiler, kullanılan ilaçların yan etkileri, sigara içmek.

Çatlamış Dudaklar İçin Doğal Alternatifler

Yıpranmış, kurumuş ve çatlamış dudaklarınız için doğal alternatifler!

1-) Gül Yaprağı

dudak 10

Gül yaprağı dudaklarınızın gün boyunca nemli kalmasında etkili olacaktır. Dudaklarınızda oluşan tahrişi de gidermede bire birdir. Bir avuç gül yaprağını bir kase ılık sütün içinde yarım saat boyunca bekletin. Sonrasında gül yapraklarını kaseden çıkartıp blenderla ya da elinizle karıştırın. Lapa kıvam aldığında 2-3 kez yatmadan hemen önce dudaklarınıza sürün.

2-) Süt Kreması

dudak 9

Çatlamış dudaklar için en etkili doğal çözümlerden birisidir. Süt kremi dudakları nemlendiren yüksek oranda yağa sahiptir. En etkili sonuç için yatmadan hemen önce her gün taze krem sürmeye gayret gösterin. Yıpranmış ve çatlamış dudaklarınızın daha hızlı bir şekilde iyileştiğini gözlemleyeceksiniz.

3-) Su

dudak 7

Bedeninizde su miktarının az olması pek çok sorun ortaya çıkarabilir. Dudak kuruluğu ve çatlamasının en önemli nedeninin başında su tüketiminin standardının altında olması ya da ani su kayıplarıdır. Günde en az sekiz ile on bardak arasında su tüketilmesi önemlidir.

4-) Aloe Vera Jeli

dudak 4

Aloe vera bitkisinin kozmetik ve sağlık sektöründe geniş bir yelpazeye sahip olduğu bilinmektedir. Aloe vera yaprağını jülyen biçiminde keserek içinden çıkarmış olduğunuz jeli dudaklarınıza sürün. Bu jel sayesinde dudaklarınızda nahoş bir tat oluşacaktır. Fakat dudak kuruluğunu yok edeceğinden bu tat sizi çok da etkilemeyecektir.

5-) Şeker

dudak 8

Şekerin cildin ölü hücrelerini temizlemesinde ne denli etkili olduğu bilinmektedir. İki yeek kaşığı oranındaki balı iki çorba kaşığı şeker ile karıştırın. Yalnızca birkaç dakikalığına dudaklarınıza sürün. Sonrasında parmaklarınızın yardımı ile dudaklarınızdaki macunu ovmak için kullanabilirsiniz.

6-) Hindistan Cevizi Yağı

dudak 5

Katı biçimindeki hindistan cevizi yağı, özellikle kuru ve soğuk havaların neden olduğu çatlak dudakların iyileşme sürecini hızlandırabilecek doğal bir tedavi şeklidir. Dudaklarınızın sürekli nemli kalabilmesi için günde birkaç kez internetten ya da aktardan alabileceğiniz hindistan cevizi yağını sürün. Elinizde hindistan cevizi yağı yok ise doğal zeytinyağı ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

7-) Salatalık

dudak 11

Salatalık, çatlamış ve kuru dudaklar için ulaşımı kolay hemen hemen her mutfakta bulunabilen bir sebzedir. Ufak bir parça salatalığın sulu ve çekirdekli kısmını ezerek dudaklarınıza güzelce yedirin. 15-20 dakikanın sonunda su ile iyice yıkayın. Gün içinde 5-6 kez tekrar etmek dudaklarınızda oluşabilecek problemlerden kurtulmanıza yardımcı olacak.

😎 Bal

dudak 1

Bal, iyileştirici özelliği ile beraber doğal bir antibakteriyeldir. Dudaklarınıza saf organik bal sürerek güne başlayabilirsiniz. Daha etkili sonuçlar elde edebilmek için bal ve gliserin karışımını hazırlayabilmeniz mümkündür. Sonrasında hazırlamış olduğunuz karışımı yatmadan önce mutlaka uygulayın. Uyandığınızda yumuşacık dudaklara kavuşabilirsiniz.

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu