Yerli Erkek Ünlüler

Timuçin Esen Kimdir?

instagram takipçi hilesi

921de152c94e5ce8103f8b6d5791b6d1
Tam adı: Mahmut Timuçin Esen
Doğum tarihi: 14 Ağustos 1973
Doğum yeri: Adana / Türkiye
Burcu: Aslan
Ailesi: Nihal Esen (Annesi), Üstün Esen (Babası)
Çocukları: Ayda Esen
Mesleği: Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Aktif Yılları: 2003 Yılından İtibaren
imdb-logo
youtube-chanel spotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Timuçin Esen kimdir? Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 yılında Türkiye’nin sanatçı makinesi Adana‘da dünyaya gelmiştir. Adana Devlet Su İşleri‘nde çalışan avukat anne Nihal Esen ve avukat baba Üstün Esen‘in ilk çocuklarıdır. Anne ve babasının işi gereği 7 yaşına dek Keban Barajı lojmanlarında yaşadı. Esen ailesi aslen Niğde‘lidir. TED Ankara Koleji‘nden mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü‘nde iki yıl öğrenim gördükten sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü‘nden başarı ile mezun oldu. Ankara Üniversitesi‘nde okuduğu yıllarda barlarda müzik çalıp söylemeye başladı.

ABD ve İtalya’da tiyatro dersleri aldıktan sonra Los Angeles’te bulunan California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl boyunca yönetmenlik ve sinema üzerine master yaptı.

Öğrencilik döneminde “Çıkmaz Sokak” adlı orta metrajlı bir film çekti.

Timuçin Esen yurtdışındaki eğitimini tamamlayıp ülkesine döndüğünde “Gurbet Kadını” dizisinde “Hakkı Ağa” rolüne can verdi. Dizinin ardından yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören ve beğenilen baş rollerini Şener Şen ve Meltem Cumbul ile paylaştığı “Gönül Yarası” filminde rol aldı.

Gönül Yarası filminde gözü kara, cesur ve sevdası için bütün dünyayı karşısına alabilecek bir adam olan “Halil” karakterine can veren Esen, hayat verdiği karakter ile 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Ödülü’nün sahibi oldu.

Yine oldukça beğenilen bir başka yapım olan “Hırsız Polis” adlı dizide varı yoğu işi olan, idealleri için yaşayan, Çınar Komiser rolü ile seyircilerin karşısına çıktı.

2006-208 yılları arasında Şair Melih Cevdet Anday’ın oyunu “Mikado’nun Çöpleri” adlı tiyatro oyununda görev aldı.

2011 yılında Meltem Cumbul ile birlikte yönetmenliğini Tolga Örnek’in yaptığı “Labirent” filminde rol aldı. Esen, Fikret adlı bir istihbarat görevlisini canlandırdığı bu yapımdaki rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema Ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri akşamında Ayhan Işık Özel Ödülü’nün sahibi olmuştur.

İstanbul Beyoğlu’nda adını Fransızca “Peche de Malle” (Sandıktaki Şeftali) anlamına gelen hediyelik eşya, sabunluk havlu ve peştamal satan bir mağazası vardır.

Timuçin Esen, öğrencilik yıllarında başladığı müzik çalışmalarını 2011 yılında “Mayhoş” adındaki albümünü çıkararak sürdürdü.

Timuçin Esen, Kanal D’de yayınlanan “Bodrum Masalı” dizisinde Hilmi Cem İntepe, Tugay Bahşi, Ebru Unurtan, Serhat Onat, Dilan Çiçek Deniz, Basri Albayrak, Bora Cengiz, Tülin Yazkan, Alperen Duymaz, Toprak Sağlam, Murat Aygen, Kaan Çakır, Zehra Yılmaz, Ezgi Şenler, Serel Yereli, Nazlı Kar, Yener Gürsoy, Cemalettin Çekmece ve Şevval Sam ile birlikte rol almıştır.

Esen, Bilge Türe ile 2012 yılından bu yana birliktedir.  Beş yaşında Ayda Esen adında bir de kızı vardır.

Timuçin Esen’in Oynadığı Dizi Ve Filmler:

 1. Kumun tadı
 2. Umut rüzgarları
 3. Vicdan
 4. Gönül İşleri
 5. Senin Hikayen
 6. Kapalı Çarşı
 7. Labirent
 8. Gönül Yarası
 9. Hırsız Polis
 10. Gurbet kadını
 11. Yazı Tura
 12. Deliyle Geçen Gece

Tiyatro Oyunları:

Mikado’nun Çöpleri

Albümleri:

Mayhoş

Videoları

 

Aç Ağzını Yılmaz “Gönül İşleri 5. Bölüm”

 

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfopinterestgoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu