Mental Sağlık

Ters Psikoloji Nedir, Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ters Psikoloji Nedir?

Ters psikoloji, beklenen sonuçtan farklı davranışları teşvik etmeyi içerir. Asıl sorun, istediğimizin tersini söyleyerek karşı tarafı yola sokmak. Bu nedenle sosyal hayatımızda ters psikoloji terimini sıklıkla duyarız. Bu aslında bir manipülasyon tekniğidir. Buna maruz kalan diğer taraftaki insanlar bunun gerçekten farkında değiller. Ne olduğu önemli değil. Karşıt psikolojiyle genellikle yönetilemez durumlarda karşılaşılır.

Ters Psikoloji

Ters Psikoloji Belirtileri Nelerdir?

Ters psikolojik belirtiler, diğer kişiyi ikna etmek için olumsuz tepkiler vermeyi içerir. Bu arabayı kullanamazsın! Bu yemeği bitiremezsin! Bu kişiyle asla konuşamazsınız! Bu olumsuz tepkiler kişinin bağımsızlığına yönelik saldırılar olarak görülür. Benim yapamayacağımı düşündüğü nasıl bir fikir olabilir. Sonra bağımsızlıklarını savunmak için harekete geçmek istiyorlar.

Ters psikolojinin etkileri bazen olumlu bazen de olumsuzdur. Olumlu tarafı, kişi istediği davranışı elde eder. Ancak, bu gerçekten kalpten gelen bir şey değil. Örneğin çocuklarına sebze yedirmek isteyen ebeveynler tarafından kullanılır. Bir diğeri manipüle edildiğini fark etti. Bu onların size olan güvenini azaltır. Bu tür riskler de mevcuttur.

Ters Psikoloji Nasıl Yapılır?

ters psikoloji nedir belirtileri nelerdir4

Bununla ilgili teknikleri doğal bir şekilde öğrenmelisiniz. Ancak sıralayacak olursak;

 • İstenen davranışı terk etmek,
 • Bunu yapamayacağını söylemek,
 • İstenen davranışı en aza indirin,
 • İstenen davranışın diğer şeylerle olumsuz bir durumla karşılaştırın.

Bu tür eylemler her koşulda faydalı değildir. Çevremizde çok farklı insan türleri vardır. Dolayısıyla asıl beklenti, insanlardan ne beklediğimizi ifade etmektir. Zaten bir güven ilişkiniz varsa, ters psikoloji olmadan talebinizi iletebilirsiniz. Ama bir güven bağı olmadan, onu harekete geçmeye zorlarsınız. Bu tür şeyler gerçekten sakıncalıdır.

Ters Psikolojinin Zararları

ters psikoloji nedir belirtileri nelerdir2

Ters psikoloji bir manipülasyon şeklidir. Bu yüzden söyleyebileceklerimiz sınırlı olmalıdır. Hayatımıza sonsuza kadar bu şekilde devam edersek, kendimize zarar veririz. Sonuç olarak, size olan güven azalır ve tavsiyeleriniz değersiz hale gelir.

 • İlişkilerinizi sabote edebilirsiniz.
 • Güvensiz olarak kabul edilirsiniz.
 • Sosyal çevreniz sizi terk ediyor ve sizi sevmez.
 • İkna etmeye çalıştığınız kişi sizi umursamaz.
 • Söyleneni yapar.
 • Eylemin sonunu düşünmez.
 • Bu davranış bazen etkilenir.

Örneğin, birine aşık olmanın sizi desteklediğini arkadaşlarınıza söyleyemeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Bir an cesaretinden bahsetti ve bundan hoşlandığını itiraf etti. Kabullenmek ne güzel! Ya reddedilirsem? Sizce bu cevaba ne kadar hazır? Hazır değilse, nasıl tepki vereceğini düşünüyorsun? Bütün bunlar bir risk. Bu yüzden bu davranışa her zaman dikkat etmeliyiz.

Ters Psikoloji İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu