Kişisel Gelişim

Ters Çaba Kuralı Nedir?

instagram takipçi hilesi

İnsan beyninin çalışma şekli oldukça farklıdır. Beynin sınırlarının olmayışı, düşünce konusunda bazı durumlarda korkunç sonuçlar verir. Beynin çalışma prensiplerinden bir tanesi de ters çaba kuralı olarak bilinir. Ters çaba kuralıyla ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Çekim yasası, düşünce gücü gibi kavramlara inanan kişilerin mutlaka yazının tamamını okumasını tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda size ters çaba kuralı nedir? konusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Ters Çaba Kuralı Nedir?

Ters Çaba Kuralı Nedir?

Ters çaba kuralı, bir şeyi çok fazla istemenin ya da istememenin olumsuz sonuçlarını anlatır. Örneğin; bir şey elde etmek için çaba sarf eden, tüm hayatını bu şeye harcayan kişilerin hayatına etki eden olumsuz çabayı ifade eder. Buna göre; istediğiniz şeyler gerçekleşmez. Aksine korktuğunuz şeyler başınıza gelir.

Bu durumu bataklıkta boğulmaya benzetebiliriz. Bildiğiniz gibi bataklığa düşen kişiler çırpınarak kurtulmaya çalışır. Fakat hareket ettikçe daha fazla dibe batar. İşte ters çaba kuralı da düşünülen olumsuzlukların çoğalarak gerçeğe dönüşmesini ifade eder.

Beyin, hedefe odaklanır. Hedefin insan için iyi ya da kötü olması fark etmeksizin gerçek olması için çabalar. Özellikle korkulan olaylar birer birer başa gelir. Beynin ne kadar korkunç çalıştığını fark ettiniz mi?

Ters Çaba Kuralı Nedir? Etkileri Nelerdir?

Ters Çaba Kuralı Nedir?

Bazı insanlar durmadan kötü olayları düşünür. Sanki kötü sonuçları düşünerek hayatını daha iyi hale getireceği düşüncesiyle hayatını donatır. Hatta kötü düşünmenin, başa gelecek kötü olaylara karşı kalkan olacağını sananlar vardır.

Gerçekten de söyledikleri birer birer gerçek olur. Kötü düşündüğü olaylar bazen kısa bazen de uzun vadede başlarına gelir. Sürekli olumsuz olanı düşünen, davranışları ve konuşmalarıyla olumsuz sözler sarf eden kişilerin hayatı giderek kötü hale gelir. Bir süre sonra yaşam kalitesi düşer. Hiçbir olumsuz olay olmasa bile düşünceleriyle hayatı adeta kendine zindan haline getirir.

Peki ters çaba kuralının etkilerinden korunmak mümkün mü? Evet mümkün. Beyninizden geçen düşünceler hayatınıza doğrudan etki edecek. Bu nedenle korkularınızı düşünmeyi bir kenara bırakın. Korktuğunuz şeyleri düşünmenin size hiçbir faydası yok. Bunun yerine mutluluklara odaklanın.

Umutsuz anlarınızı pozitif düşüncelerle etkisiz hale getirin. Sabahları uyandığınızda şükredin. Yaşadığınız, yeni bir güne uyandığınız için teşekkür ederek güne başlayın. Beyninize olumlu sinyaller göndermeniz oldukça önemli. Ters çaba kurallarına odaklanmayın. Bunun yerine düz çabayı devreye çıkarın. Kendinizdeki, ailenizdeki, arkadaşlık ilişkilerinizdeki ve aşk yaşamınızdaki iyiliklere odaklanın. Emin olun bir süre sonra hayatınız bambaşka güzelliklerle dolu olacak.

Ters Çaba Kuralı Nedir? Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu