Termal Giysi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Termal giysiler özellikle kış mevsimine adım adım yaklaşılan günlerde oldukça sık tercih ediliyor. Havaların soğumasıyla beraber kat kat giyinmeye de başlamış bulunuyoruz. Eskiden beri büyüklerimiz tarafından bize öğretilen, ”kendini sıcak tut” deyiminin etkisini, daha fazla hisseder olduk belki de…

Peki kaş yapalım derken göz çıkarıyor olabilir miyiz acaba..? Aslında kalın ve birkaç parça üst üste giyinerek vücudumuzda önemli derecede ısı değişimlerine neden olabileceğimizi, bu durumun da sanılanın aksine daha kolay hastalanmamıza yol açabileceğini söylesek..! Malum kışın girilen kapalı ortamlarda muhakkak bir ısıtıcı bulunuyor, dışarı çıktığımızda ise terlemiş oluyoruz ve soğuk hava ile karşılaşıyoruz.

termal giysi

Öyleyse nasıl yapalım dediğinizi duyar gibiyiz… İşte tam da bu noktada imdadımıza yetişen termal kıyafetlerden faydalanabiliriz. Bu yazımızda da sizlere termal giyimin özelliklerinden, çeşitlerinden ve avantajlarından söz ediyor olacağız. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Termal Giysi Çeşitleri Nelerdir?

Tekstil ve moda sektörünün hızlı yükselişi, giysilerdeki çeşitliliği de bir hayli arttırmış durumda aslında..! Öyleyse hem şık olabileceğimiz hem de içerisinde sıcacık hissedeceğimiz bu ürünlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Termal Tayt: Bilhassa hanımların kombinlerinde sıkça kullandığı, hem klasik hem de spor giyimin vazgeçilmez parçası taytlar..! İşte bunların termal olanları; bacaklarınızı, kalça ve bel bölgelerinizi sıcacık hale getiriyor.
 • Termal Kazak: Kış günlerinde hem eteklerin hem de pantolonların üzerine giyerek şıklık sağladığımız kazakların, termal oranı yüksek olanları; göğüs, kol ve sırt bölgemizin üşümesini engelleyerek hastalıklara karşı da koruma sağlıyor.
 • Termal Mont: Evet dış giyimde de artık termal giysi seçenekleri mevcut..! Özellikle lapa lapa yağan karların altında, özgürce ve sıcacık dolaşmayı kim istemez ki..? Vücudumuzu koruma altına alan ve ısı dengesini sağlamakta önemli rol oynayan termal montları karlı günlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Termal İçlik ve İç Çamaşırı: Kadın-erkek, genç-yaşlı güvenle tercih edilebilecek bir çeşitten söz ediyoruz. Evet belki de termal giysi türlerinin arasında en çok giyile, termal içliklerdir.

Öyle ki; tüm bedenimizi sarıp sarmalayan, içinde rahat hareket edebileceğimiz, üzerine ise istediğimiz kalınlıkta ve şıklıkta modeller giyebileceğimiz ve tam korumalı bir üründen bahsediyoruz. Ayrıca, okula giden çocuklarda da kullanıma çok uygun..!

termalcorap

 • Termal Çorap: Yine eskilerin bir sözü ile örnekleme yapacak olursak; ”ayağını sıcak tut, başını serin” demişler.. Kış mevsiminde sıkça şikayet ettiğimiz bir konu; tüm vücudumuz ısınsa bile ayaklarımızın bir türlü ısınamadığıdır.

Üstelik uzmanlar ayakları sıcak tutarak mide-bağırsak sağlığımızdan, üst solunum yollarımıza kadar pek çok alanda kendimizi hastalıklardan koruyabileceğimizi belirtmektedir. İşte bunun için yapmanız gereken, ister evde ister dışarıda giymek üzere; ayaklarınızı sıcacık hale getirecek olan termal çoraplardan giymeniz..!

Termal Giysilerin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

 • Öncelikle belirtilmesi gereken şudur ki; üşümemek için vücut ısısının sabit, tenimizin ise kuru kalmasına ihtiyaç vardır. Tenin kuru kalabilmesi için, vücutta oluşan terin emilmesi değil, iç giyim tarafından hızlı bir şekilde dışarıya iletilmesi gerekir. Bu da ancak termal giysiler ile mümkün olmaktadır.
 • Dolayısıyla spor faaliyetlerinde de termal giyimin tercih edilmesi, sağlıklı ısı dengesi kurulabilmesi açısından çok yerinde bir karar olacaktır. Bu ürünler ayrıca yumuşak olmaları nedeniyle hareket kabiliyetinizi de kolaylaştırmaktadır.
 • Termal giysiler vücudu tam kapasiteyle sarmasına rağmen çok hafif ve elastik olduklarından, hiç bir ağırlık hissedilmez.

termalgiysii

 • Cilt ve deri rahatlıkla nefes alabilir. Tene çabucak uyum sağlar.
 • Nem dengesi ve ısı iletim sistemi optimum düzeyde işler.
 • Ter, ıslaklık ve nemin vücutta kalmasını engelleyerek dışarı transfer eder. Böylece cilt kuru kalır. Ter kokusunu en aza indirger.
 • Isıyı kontrollü bir şekilde dağıtır. Bedenin çok sıcak ya da soğuk kalmasına engel olur.
 • Termal giysilerin belli başlı bölümleri özel üretim ile güçlendirilir.
 • Isının yaklaşık olarak %80 ini içeride tutar.
 • Nefes alan kumaşı sayesinde bakteri oluşumunu engeller, steril ve konforlu bir giyim çeşididir.
 • Çabuk kuruma özelliğine sahip olduklarından kullanım kolaylığı sağlarlar.

Tüm bunlara ek olarak termal giysilerin, sıcak ortamlarda veya yaz mevsiminde giyilmesi kesinlikle önerilmez. Aksi takdirde vücutta alerjik reaksiyon gelişebilir. Ayrıca, aşırı fiziksel aktivite sonrası termal kıyafetlerin çıkarılması ve vücuda hava aldırılması da önem taşımaktadır.

Termal Giysi Nedir, Özellikleri Nelerdir İle İlgili Video

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu