Sağlıklı Yaşam

Ayak Üşümesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ayak üşümesi, vücudun ısıya normal tepkisi olabilir. Ancak bazen tedavi gerektiren tıbbi bir duruma bağlı olarak ayaklarda üşüme hissedilebilir. Diyabet ve anemi gibi durumlar ayak üşümesinin belirtileri olabilir.

Ayak üşümesinin birkaç farklı nedeni vardır. En yaygın nedeni bacaklarda ve ayaklarda zayıf kan akışıdır. Ancak ayak üşümesi belli bir hastalık sebebi ile de olabilir. Bu yüzden ayak üşümesinin tam nedeni şudur demek çok doğru olmaz.

Ayak Üşümesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Ayak Üşümesinin Nedenleri Nelerdir?

1) Zayıf Dolaşım Sistemi

Zayıf dolaşım nedeniyle ayakları üşüyen birçok hasta vardır. Üşüyen ayakların ötesindeki belirtiler arasında karıncalanma, uyuşma, kramp, renk değişikliği, ağırlık ve şişme sayılabilir. Zayıf dolaşım kan pıhtıları, diyabet, obezite, arterlerin sertleşmesi veya yaşla ilgili olabilecek sayısız faktörden kaynaklanır, bu nedenle komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce sorunu teşhis etmek için alanında uzman bir doktora gitmeniz çok önemlidir.

2) Diyabet Hastalığı

ayak usumesi nedir 2

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, ayaklardaki sinir hasarıyla bağlantılıdır, bu nedenle ayaklarınızda soğukluk, uyuşma ya da karıncalanma hissi yaşıyorsanız, sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi için bir uzmandan bilgi almanız önemlidir.

3) Demir Eksikliği

En sağlıklı bireyler bile demir eksikliğinden muzdarip olabilir ve bunun belirtilerinden biri de ayakların üşümesidir. Demirin vücuttaki rolü kırmızı kan hücrelerini oluşturmak ve vücuda taşımaktır, bu nedenle demiriniz azaldığında bu rolünüz azalır ve bunu ilk fark eden yeriniz ekstremiteleriniz olur. Diyetinizde yapacağınız basit değişiklikler bu sorunu hızla çözebilir.

4) Fazla Aktif Olmayan Tiroidler

Tiroidiniz, vücut ısısını ve kalp atışınızı düzenleyen bir fonksiyon olan metabolizmayı kontrol etmekten sorumludur. En yüksek seviyelerde çalışmadığında, metabolizmanız yavaşlar ve vücuttaki sıcaklığı ve kan akışını düzenlemek için daha az hormon üretir. Kronik olarak ayak üşümesinden muzdaripseniz, alanında olan bir doktora giderek tiroid seviyenizi değerlendirmesi sorunun teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

5) Raynaud Hastalığı

Genellikle kadınlarda veya soğuk iklimlerde yaşayan kişilerde görülen Raynaud Hastalığı, vücudun soğuk havaya aşırı tepki vermesine neden olarak ayakların veya ellerin aniden soğumasına yol açar. Ayaklarınızda mavimsi veya beyaz tonların yaygın olduğu uyuşukluk veya değişen renkler fark edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından yapılacak olan muayene sonrasında doğru teşhis koyulur. Ayak üşümesinin sebebinin Raynaud olup olmadığını belirleyebilir.

Ayak Üşümesi Tedavisi

ayak usumesi nedir

Ayak üşümesi tedavisi, temel neden belirlendikten ve tanımlanan sorun giderildikten sonra yapılmalıdır. Zayıf dolaşım veya kalp hastalığından kaynaklanıyorsa, onu iyileştirmek için düzenli egzersiz önerilir. Hipotiroidizm kansızlıktan ve başka sebeplerden kaynaklanıyorsa doktorun önerdiği ilaca göre tedavi edilebilir.

Ayak Üşümesi Nasıl Azaltılır?

  • Çorap veya terlik giyin.
  • Ayaklarınızı uzatın
  • Küçük ayak egzersizleri yapın,
  • Sigara içmeyin
  • Doktorunuzun önerdiği diyet ve ilaçlarla kolesterolünüzü uygun seviyelere çekin
  • Stresten uzak durun
  • Dolaşımı iyileştirmek için doktorunuzun tavsiye edebileceği gibi demir, B12 vitamini ve folik asit takviyeleri kullanın.

Ayak Üşümesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu