Yatırım ve Borsa

Temel Analiz Nedir ?

Temel Analiz Nedir ? Nasıl Yapılır ?

instagram takipçi hilesi

Finans piyasalarında para kazanmak istiyorsanız ilk olarak analiz çeşitlerini öğrenmeniz gerektiğini bir önceki Teknik Analiz Nedir ? Adlı yazımda sizlere söylemiştim ve sizlere teknik analizi anlatmıştım. Şimdi ise Temel Analizi anlatacağım bu iki analiz çeşidini birlikte kullanmakta fayda vardır. Fakat bazı kişiler sadece teknik veya sadece temel analiz olarak piyasalarda işlem yapmaktadır.

Bu analizlerin temel nedeni piyasadaki riskleri öngörmeyi ve engellemeyi mümkün kılmasıdır. Daha bilinçli bir yatırım yapmak sizlere kazanç sağlayacaktır. Eğer iyi bir analiz yapabiliyorsanız piyasaları kolaylıkla yorumlayabilir ve sizleri tatmin edecek kazanç sağlayabilirsin

temel analiz nedir
TEMEL ANALİZ NEDİR ?

Temel analizler, ülkenin ekonomik yapılarını araştırır. Bir ülkenin mikro ve makroekonomik verilerini inceler. Buralarda oluşacak değişkenlikler o ülkenin borsasını ve para biriminin üzerinde etki oluşturacaktır. Eğer Türkiye’den yatırım yapmak istiyorsanız sadece Türkiye’nin analizini değil ABD, İngiltere veya diğer devletlerin de analizini yapmak lazımdır. Çünkü oralarda meydana gelen herhangi bir gelişme, fiyatlara direkt etki edecektir.

Temel analizler, Gayri Safi Milli Hasıl (GSMH), Enflasyon, işsizlik, tarım dışı istihdam, faiz oranları, hizmet, sanayi, üretici ve tüketici fiyat endeksleri gibi konuların araştırılması ve incelenmesiyle yapılır.

Temel Analizin üç aşaması vardır :
-Makroekonomik analiz
-Sektör analizi
-Şirket durumunun analizi

Eğer ki borsada bir hisseye yatırım yapmak istiyor ve temel analizi kullanmak istiyorsanız ilk olarak hissenin sahip olduğu ülkenin verilerini sonra sektörün analizini ve şirketin durumunu analiz yapmanız gerekecektir.

Şirketin finansal tablosuna bakmalısınız şirketin ne kadar varlığı olduğunu ne kadar borcu olduğunu ne kadar satış yaptığı gibi kalemleri incelemeniz gerekir. Temel analizin mantığı yatırım yapılacak aracın ekonomik verilerini incelemeyi gerektirir oysa teknik analiz sadece fiyatlarla ilgilidir.
Teknik analiz ve temel analizi birlikte kullanmak sizlerin piyasada yön bulmanızı ve işlem yapmanızı kolaylaştıracaktır fakat biraz zahmetli olabilir. Lakin emek verilmeden para kazanılmıyor bunu da unutmamak lazım.

mali müşavir olmak nedir smmm ymm 770x430

Makroekonomik analiz yaparken en çok dikkat etmeniz gereken veriler vardır bunlar ; Faiz oranları, İşsizlik Oranları, Tarım dışı istihdam ve enflasyon oranlarıdır bu olayların etkisi çok fazladır.

Bu verilere internette ki finans sitelerinden ulaşabilirsiniz. Ekonomik takvimden takip edebilirsiniz.
Piyasalarda analiz yapmak çok önemlidir analiz yaparak para kazanmak daha da güzeldir. Yoksa diğer şekilde rastgele yapılan işlemler ilk başta sizlere kazandırabilir fakat bir zamandan sonra kesinlikle sizi batıracaktır. İyi günler bol kazançlar dilerim herkese…

Piyasalarda işlem yapmadan önce bilmeniz gereken analiz çeşitlerinden bir tanesi de Teknik Analizdir. Eğer Teknik Analizi de öğrenmek istiyor veya okumadıysanız bir önceki yazım olan Teknik Analiz Nedir ? Adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Temel Analiz nedir ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu