Girişimcilik ve İşletmeKişisel Finans

VUCA Nedir? Yeni Nesil Danışmanlıkta Kriz Planı Nasıldır Olmalıdır?

instagram takipçi hilesi

vuca 7

Kriz durumlarında pek çok beyaz yakalı panik bir halde çabuk kararlar almakta zorunda kalıyor veya bırakılabiliyor. Böyle bir durumun içinde yer almış veya bu duruma şahit olma olasılığınız yüksektir. Birden gerçekleşmekte olan bu beklenmedik durumlar bizleri kaygı noktasının en üst seviyesine çıkarıp genellikle de yanlış kararlar almamıza neden olur. Bununla mücadele edebilmek için aklınızdan bir an olsun çıkarmamanız gereken şey VUCA dünyasında yaşadığınız gerçeği.

VUCA Nedir?

vuca 6

VUCA, volatility “uçukçuluk”, uncertainty “belirsizlik”, complexity “karmaşıklık” ve ambiguity “muğlaklık” sözcüklerinden türetilmiş olan VUCA’dan bahsedecek olursak, yaşadığımız ve bizim etki alanımızın dışında gelişen olumsuz değişkenlikler ile dolu dünya. Bu çok çabuk değişen ve belirsizliklerde bezeli dünyada ayakta kalmanın tek yolu ise değişimin bir parçası olabilmektir.

Öyle ki değişkenlerle bezeli yeni dünyanızda üzerinde durduğunuz senaryo bazlı stratejilerinizin yalnızca “A” ve “B” plan kalıpları sizin için yeterli olmayabilir. Bu gibi klasik anlayışların yerini ihtimallerin iç içe geçmiş olduğu süreçler almıştır.

Kriz planlamalarının fonksiyonel faydalarına tek tek göz atalım…

1-) Çalışan Verimliliği Artar

vuca 4

Kriz anına hazırlık şekilde yakalanmış olan çalışan, iş öncelikleri konusunda ne yapacağını bilemez. Bu durum oldukça insani bir davranış şeklidir. Krizin bizi sürüklediği kaygı noktasında neokorteksimiz kilitlenir ve rasyonel düşünmemiz olanaksız hale gelebilir. Bu tür kargaşa ortamlarında çalışmakta olan kişiler yaptığı işe karşı göstermesi gereken özeni gösteremeyebilir ya da söz konusu işin takibini kaçırabilir. Unutulmaması gereken durum ise karşılaşılan olumsuzlukları VUCA evreninde sıfırlamanızın mümkün olmadığı, ancak oluşabilecek zararın etkisini minimuma indirgemenin sizin elinizde olmasıdır.

2-) Kaygı Alanına Geçmez

vuca 1

Kriz ortamında bilindiği üzere panik de başlar. Panikleme ile beraber mantıklı kararlar alamamaya başlarız. Bu durum önceden hazırlıklı olunmamış veya yaşanmamış bir olay karşısında hareketsiz kalma halidir. Çünkü insanlar buna benzer durumlarda stres altında karar vermekten çekindikleri için kendi konfor alanlarına çekilerek aksiyon almaktan imtina ederler. Bireyler ve şirketler hazırlamış oldukları kriz yönetim süreçleri ile beraber deneyimsizliğin yeni oluşumların dezavantajlarını minimuma indirgeyebilirler. Bu sayede VUCA evreninde çalışanların kaygı alanlarına geçmelerine olanak yaratmayabilirler.

3-) “Hız”

vuca 3

Değişkenlikler ile dolu dünyamızda hızın ne denli önemli bir konuma sahip olduğunu yazının başında belirtmiştik. Bu farkındalık ile yeni nesil danışmanlık hizmetinin sunmuş olduğu kriz yönetim planlamalarından en önemli olanıdır. Şirketler önceden almış oldukları tedbirler ve “güncel” olasılık düzenlemeleri ile beraber kendilerine sağlam dönüşüm imkanı yaratabilirler. Sahip oldukları adaptasyon yetenekleri ve hız anlayışları sayesinde gerek kendi sektörlerinde gerek rakipleri arasında öncü konuma gelebilme şansı yakalayabilirler.

4-) Bağlılık/Sadakat

vuca 2

Bu yönetim anlayışının müşteri ve çalışan ilişkisi arasında yer alan bağdan bahsedeceğiz. İçinde bulunduğu kriz ortamında tutarsız davranış örnekleri gösteren ve gereken güveni çalışanına aktaramayan şirketler; çalışan memnuniyetinden tutun, verimliliklere kadar yatırım yapılan pek çok alan zarar görebilir. Bunların sonucunda çalışanlar markayı yeterince sahiplenmemeye ve söz konusu durumu yaptıkları iş çıktılarına yansıtmaya başlarlar. Müşteri kanadı ise gerekli ilgi ve özeni markadan alamamaya başlar. Şirket döngüsünde oluşan bu kırılma hem dış hem de iç müşterinin markaya olan güveninin sarsılmasına olanak sağlar.

Yeni nesil danışmanlık hizmetlerinin kriz yönetiminin önemi kısaca güven, adaptasyon, hız ve planlamadan oluşmaktadır. Yaşanabilecek bir kriz ortamından en ufak hasarla çıkmak isteyen şirketler, bireyler, VUCA evreninde yaşadıklarını uslarından bir an olsun çıkartmamaları gerekmektedir.

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu