Gezi Rehberi

Tayland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Tayland; lezzetli yemekleri, adaları, doğal güzellikleri, Budist tapınakları ve farklı kültürel yapısı ile ön plana çıkan bir Uzak Doğu cennetidir.  Tayland’ın başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok, dili Tayca’dır. Şimdi, bu Uzak Doğu cennetini biraz daha yakından tanıyalım.

Tayland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İklim

Tayland, tropikal iklime sahip bir ülkedir. Ülkede yaz, kış ve yağmur mevsimi olmak üzere 3 mevsim görülür. Yaz mevsimi Mart-Mayıs,  yağmur mevsimi Haziran-Ekim ve son olarak kış mevsimi de Kasım-Şubat ayları arasındadır. Havanın en serin olduğu kış mevsiminde bile hava sıcaklıkları 20 derecenin altına düşmez.

Ekonomik Yapı

Tayland, son 20 yıldır cari açık vermeyen ve enflasyonun yılda sadece %1 -%2  oranında değişiklik gösterdiği 7 ülkeden biri.  Ülke ekonomisi daha çok tarıma dayanıyor. Bunun yanında ihracat  ve turizm de önemli gelir kaynakları arasında. Tayland’ın para birimi “Baht”. Şu an 1 Baht= 0,54 TL.

Dini Yapı

Tayland Dini Yapi 2048x1360 1

Tayland halkının %95’i Budizm dinine mensup. Budizm aynı zamanda ülkenin resmi dini. Budizm dininde tanrı “Budha” kabul edilir. Tayland halkı ibadetlerini Budist tapınaklarında yaparlar. Bu tapınaklara “Wat” denir. Budist tapınakları hem inanç hem de turizm için önemli yapılardır.

Tapınakların içerisine ayakkabıyla girilmesi yasaktır ve vücudunuzun dizden yukarısının kapalı olması gerekir. Tayland’a yolunuz düşerse ve Budist tapınaklarını ziyaret etmek isterseniz bunu göz önünde bulundurun. Askılı bir üst giyiyorsanız yanınızda bir şal bulundurabilirsiniz veya Budist tapınaklarının çevresinde şal kiralayan yerlerden alabilirsiniz. Tapınaklar aynı zamanda Tayland mimarisinin ihtişamını gözler önüne serecek niteliktedir. Budizm’den sonra İslamiyet, Hristiyanlık, Animizm vb. ülkede inanılan dinler arasında.

Yemekler

Pad Thai 2048x1365 1

Tayland yemekleri genel olarak baharatlı ve acı. Yemeklerde tatlı, acı, ekşi ve baharatı bir arada kullandıkları için yoğun bir koku olabiliyor. Tayland’a yolunuz düşerse Tayland’ın ulusal yemeği olan “pad thaı” kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet. Birçok damak zevkine hitap eden bir yemek olarak bilinir.

Ama Tayland yemeklerine alışamazsanız orada yaşan Avrupalılar da olduğu için Avrupa tarzı restoranlar da yaygın. Yemek fiyatları yerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Tayland’da çok fazla sokak satıcısı olduğu için genelde buralarda fiyatlar daha uygun, restoranlarda biraz daha pahalı oluyor.

Tayland’da kesinlikle yemeniz gereken şeylerden biri de tropik meyveler. Sokakta kesilmiş olarak plastik kaplarda satılan birçok çeşit tropik meyve görebilirsiniz. Bence denemeden geçmeyin. Ama güzel meyveler kadar tuhaf meyvelerle de karşılaşabilirsiniz. Mesela “durian” isimli tropik meyvesi çok kötü koktuğu için uçaklara bile alınmasına izin verilmiyor. Bir meyve olmasına rağmen yediğiniz her durianın tadı farklı olabiliyor. Ayak gibi kokanı da varmış, krema ve dondurma gibi kokanı da. Tuhaf…

Kültürel Yapı

Tayland tropik meyveler

Tayland halkı güler yüzlü ve misafirperver insanlardır. Bu sebeple dünyada da “The Land of Smıles” yani Gülücükler Diyarı olarak bilinir. Tayland halkı genel olarak sakin yapılı insanlardır ve tartışmalardan kaçınırlar.  Bu nedenle sokakta çiftlerin veya başka insanların tartışması hoş görülmez. Hatta o kadar sakin insanlar ki Tayland’ a gittiğinizde trafik ne kadar yoğun olursa olsun hiç korna sesi duymazsınız.

Tayland’da Türkiye’den farklı olarak trafik soldan akar.  Ulaşım aracı olarak taksi, otobüs, motorbike taksi, tuktuk, MRT ve BTS kullanılır. MRT ve BTS, en hızlı ve ucuz ulaşım araçlarıdır. BTS, yerin üzerine inşa edilen köprülerde giden raylı bir sistemdir. MRT, ise metro tipi bir ulaşım aracıdır.

Tayland’da insanlar bizim kültürümüzde olduğu gibi el sıkışarak selamlaşmıyorlar. Tay selamlaşması “Wai” ile yapılır. Wai selamlaşmasında ellerinizi avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde göğüs hizasında birleştirişiniz ve başınızı öne eğersiniz. Baş Tayland halkı için önemli bölgelerden biri olduğu için baş bölgesine dokunulmasından hoşlanmazlar.

Tayland’a gittiğinizde sokakta turuncu kıyafet giyen insanlar görürseniz şaşırmayın. O insanlar Tayland’daki din adamları yani keşişlerdir. Keşişler her sabah ellerinde küçük kaplarla evleri dolaşarak insanlardan yemek veya yardım toplarlar. Tayland halkı Budist tapınaklarında gönüllü olarak da çalışabilmektedirler. Kadınların bu keşişlere dokunmaları yasaktır.

Tayland, Uzak Doğu ülkeleri arasında LGBTİ+ bireylere karşı en hoşgörülü olan ülkedir. Aynı zamanda Tayvan’dan sonra eşcinsel evliliğin yasal olduğu ikinci  Uzak Doğu ülkesidir.

Tayland’daki önemli sporlardan biri “Ragbi” dir. Ragbi, Amerikan futboluna benzer bir spordur. Ragbi sporunda Amerikan futbolundaki gibi kıyafetler değil normal futbol formaları giyilir. Ama kullanılan top ve saha Amerikan futbolu ile benzerlik gösteriyor.

Seyahat

maya bay

Ne zaman gidilir?

Tayland tropikal iklime sahip olduğu için hava sıcaklıkları genel olarak yüksek oluyor . Bu nedenle Kasım – Şubat ayları arası arasında serin bir dönem yaşandığı için bu aylar arası gidilmesi öneriliyor. Hava sıcaklığı 20 derece civarında olduğu için sıcaktan çok etkilenmeden rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Tabi, biraz da tercih meselesi. Gidiş tarihinizi sevdiğiniz mevsime göre ayarlayabilirsiniz.  Ama bölge bölge hava koşulları değiştiği için özellikle gitmek istediğiniz bölgenin hava durumuna önceden bakmakta fayda var.

Nasıl gidilir?

Tayland’a da diğer Uzak Doğu ülkeleri gibi vizesiz seyahat edebilirsiniz. 6 ay geçerliliği olan bir pasaport ile en fazla 30 gün vizesiz kalma hakkınız var. Uçak biletiniz aldıktan sonra ortalama 10 saatlik bir uçuşun ardından Tayland’a ulaşmış olursunuz.

Çok iyi İngilizce bilmeme gerek var mı?

Hayır, basit seviye İngilizceyle rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Yani derdinizi anlatabilecek kadar İngilizce bilseniz yeter. Ama gitmeden önce birkaç basit Tayca kelime öğrenirseniz eminim yerli halkın çok hoşuna gidecektir.  Mesela en basitinden merhaba ve teşekkür ederim.

Güvenli mi?

Çok turistik bir yer olduğu için güvenlik anlamında çok dikkatli davranıyorlar. Tek başınıza bile endişelenmeden seyahat edebileceğiniz bir yer.

Nereye gidebilirim, neler yapabilirim?

Tayland denilince akla ilk gelen gece hayatıdır galiba. Gece hayatını deneyimlemek istiyorsanız Bangkok, Pattaya ve Phuket bölgelerini tercih edebilirsiniz. Koh Phangan bölgesinde yapılan dolunay partileri de iyi bir seçenek olabilir. Dolunay partisine gitmek isterseniz gitmeden önce dolunay dönemlerine bakmanızda fayda var.

Tayland sadece gece hayatı ile değil adaları ile de ön plana çıkan ve her yıl deniz tatili yapmak isteyen binlerce turiste ev sahipliği yapan bir ülke. Bangkok, Phuket, Ko Samui deniz tatili yapmak isteyenlerin seyahat edebileceği bölgeler arasında. Phi Phi takımadalarından biri olan Phi Phi Lei adasının Maya Bay, sahilinde The Beach filmi çekilmiştir. Bunun yanında Maya Bay, doğal ve egzotik yapısı nedeniyle kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.  James Bond filmlerinin çekildiği adaları seyahat edebileceğiniz birçok tur da bulunuyor. Ada turlarına katıldığınızda  tüple dalış yapmayı da deneyimleyebilirsiniz.

Adaları ve güzel sahilleri dışında Tayland’da gidebileceğiniz yerlerden biri de hayvan parkları. Tayland’da çok sayıda vahşi yaşam parkı bulunuyor. Kaplan, timsah, fil parkı vb.. Ben şahsen bu tarz yerlere gitme taraftarı değilim çünkü hayvanların sırf insanların eğlencesi için kullanılmasını doğru bulmuyorum. Ama gitmek isteyenler için bahsetmiş olayım.

Tayland’a giderseniz kesinlikle yaptırmanız gereken şeylerden biri de Tay Masajı. Özellikle ayak masajı çok ünlüdür. Tüm gün gezdikten sonra o yorgunluğun üzerine bir ayak masajı fena olmaz değil mi?

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu