Beslenme ve Diyet

Tatlı Krizi İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir?

Tatlı Krizi Nasıl Giderilir?

instagram takipçi hilesi

tatlı krizi ile müadele etmenin yolları e1586109802325

Talı krizi nasıl giderilir? Diyet yapanlarda ve özellikle bayanların özel günlerinde yaşadığı tatlı krizini geçirmek için şekerli tatlı besinlere yönelip kilo almak kaçınılmazdır. Tatlı krizini bastırmak için birçok yol vardır ve uyguladığınızda işe yarayabilirler. Peki tatlı krizinden kurtulmak için neler yapmalısınız Nasıl bu duyguyu bastırabilirsiniz. Verilen öneriler ile bunu başarmak mümkün olabilir. Genelde açken kan şekerinin düşmesi nedeni ile tatlı yeme isteği duyabilirsiniz. Beynin mutluluk hormonu olan seratonin ve endorfin salgılaması tatlı sayesinde sağlanır.

Tatlı Krizi Geldiğinde Neler Hissedilir?

Bazen tokken çoğu zaman açken tatlı krizine girmeniz sizi mutsuz eder ve bu istek sizi tatlı yemeye yönlendirir. Yediğinizde mutlu olursunuz ancak yedikten sonra kendinizi kilo alacağım korkusu ile bu alışkanlık sayesinde mutsuz hissedebilirsiniz ancak şeker enerji ve vererek daha iyi performansa etki eder. Aşırıya kaçmadan ufak kaçamakların zararı olmaz ancak şeker hastalığı gibi sağlık sorununuz varsa dikkat etmeniz gerekir.

tatlı krizi ile müadele etmenin yolları...... e1586111299982

Tatlı krizinin Nedenleri

Tatlı krizinin nedenleri birçok sebepten kaynaklanabilir.Kötü beslenme, şeker bağımlısı olma, psikolojik ve hormonal sebeplerden dolayı tatlı krizine girilebilir. Yaptığınız kötü diyetler yüzünden kan şekeriniz düşebilir. Bu yüzden tatlıya karşı istek duyabilirsiniz.

Karbonhidratlı yiyeceklerde kan şekerinin çabuk düşmesine neden olur. Açığa neden olan kan şekeri nedeni ile düzensiz yemek yeme alışkanlığı da elde edilmiş olunur. Bazı hastalıklar nedeni ile tatlı krizi ortaya çıkabilir. Adranelin salgı bozukluğu, mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar dolayısı ile tatlıya karşı istek olabilir.

Tatlı Krizini Önlemenin Yolları

Tatlı krizini önlemenin ilk yolu aç kalmamaktır. Çok uzun süre aç kalırsanız kan şekeriniz düşer ve talı yeme isteğiniz artar. Öğünleri geçiştirmeden atlamadan yerseniz kan seviyenizde normale döner. Protein ağırlıklı beslenirseniz açlık hissetmez tatlıya ihtiyaç duymazsınız.

Vitamin Ve Supplemente Dikkat

Bazı vitaminler enerji üretimi için enzim ve mineral ve özel maddelere gereksinim duyar. Yeterli alınmadıklarında  metabolizmanın düzgün çalışmamasından dolayı tatlı krizine eğilim görülebilir. Tatlı krizini önlemek için

  • Krom,Vitamin C,
  • Koenzime Q-10,
  • Glutemin,
  • Vitamin B
  • Asetil L-Karnitin kullanılması önerilir.

tatlı krizi ile müadele etmenin yolları..... e1586111569277

Bol Su İçin

Yapılan araştırmalara göre vücutta oluşan su kaybı nedeni ile tatlı yeme isteği tetiklenmektedir. Sıvı kaybından dolayı tatlı krizine girmemek için su tüketimine önem vermek gerekiyor.

İşlenmiş gıdaları tüketmeyin

Hazır olarak işlenmiş gıdalar beyinde depomin hormonunun artmasına neden olur. Depomin hormonu tatlı isteği ve açlık isteğine neden olarak sağlıksız beslenmeyi de beraberinde getirdiği için işlenmiş gıdaların tüketilmesi önerilmemektedir.

Uykunuza Önem Verin

Bedenin yorgun olmaması için aşırı şekere ihtiyacı olduğu bilinir Dinlenmeye önem gösterip uyku düzeyinize de dikkat etmeniz gerekir.

Tatlı Krizi İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir? Tatlı Krizi Nasıl Giderilir? ile ilgili videolar

Kaynak
Kaynak 1Kaynak 2Kaynak 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu