Film & Dizi ÖnerisiListeler

Tatilde Evdeyken İzleyebileceğiniz 10 Film Önerisi

Tatilde Film Önerileri

instagram takipçi hilesi

Küresel bir sağlık sorunu haline gelen ve ülkemizde de etkilerini gösteren Corona virüsü için birçok önlem alınmaktadır. Okulların tatil edilmesi, ara tatilin öne alınması gibi tedbir amaçlı evde durulması gereken bu günlerde can sıkıntınızı gidermek için film önerisi yapıyoruz.

Evde, tatilde, boş vakitlerinizde izleyebileceğiniz yerli-yabancı, kimisi güncel kimisi eski beğenebileceğinizi düşündüğümüz filmleri listeledik. Hepsi internet ortamında veya film platformlarında kolayca bulabileceğiniz filmlerdir. İyi seyirler…

Tatilde Evdeyken İzleyebileceğiniz 10 Film Önerisi

1- Resident Evil

resident evil 1 685x414

Resident Evil türkçe ismiyle Ölümcül Deney, 2002 yapımı bir bilimkurgu gerilim film serisidir. Boş zamanlarda film izlemek en keyifli aktivitelerden birisi. Özellikle seri filmlere başlamak bu durumda daha eğlenceli olabilmektedir. Paul W. S. Anderson‘ın yönetmenliğini yaptığı Resident Evil serisi, Milla Jovovich ve Michelle Rodriguez’in başrollerinde yer aldığı bir filmdir.

Aynı isimli bir oyundan uyarlanan seri, Umbrella adındaki teknolojik alet, uzay araçları gibi çeşitli alanlarda üretim yapan bir şirket bir yandan da kimsenin bilmediği bazı tehlikeli, gizli projeler yürütür. Bunlar biyolojik silah, ölümcül virüsler gibi projelerdir.

Bir gün T-virüsü adındaki bir enfeksiyonun serbest  kalmasıyla olaylar başlar. Virüsün yayılmaması için tesisleri kapatılır. Virüsü izole etmekle görevli Alice ve Rain öncülüğünde S.T.A.R.S isimli bir ekip kurulur. Virüsün etkilediği şirket çalışanlarının öldüğü düşünülür ancak daha sonra yeniden dirilen bu çalışanlar artık insan değildir ve akli dengesini yitirmiş kana susamış zombilere dönüşmüşlerdir.

Ekip, bu virüs ve enfekte olarak mutasyona uğrayan insanların yanı sıra laboratuvardan açığa çıkan yaratıklarla da savaşmak zorunda kalacaktır. Toplamda 6 filmden oluşan seride ‘Kıyamet, İnsanlığın Sonu, Ölümden Sonra, İntikam ve Son Bölüm’ filmlerini de film önerisi listesinde bonus olarak sayabiliriz.

2- Pompeii

pompeii

Paul W. S. Anderson yönetmenliğini yaptığı Pompeii, 2014 yapımı tarihi ve romantik türündeki filmdir. Hikayesi M.Ö. 79 yılında Vesuvius volkanının patlamasıyla Pompeii şehrinin iki gün içerisinde kül ve cürufun altına kalarak yol oluşunu anlatmaktadır.

Pompeii filminde başrollerde Game of Thrones dizisinin yıldızı Kit Harington, Carrie-Anne Moss, Emily Browning yer almaktadır. Tarihi bir gerçeğin yansıtılarak anlatıldığı bu filmde bir aşk hikayeside filmin odağında yer alır. Güzel bir aşk, tarihi bir bilgi ve bol macera içeren bir film önerisi isteyenlerin tercihi olabilir.

3- Ölümlü Dünya

ölümlü dünya

Yerli filmler arasında da gülüp eğlenmek için şiddetli tavsiye edebilen filmlerin başında Ölümlü Dünya gelmektedir. Ali Atay’ın yönettiği, absürt komedi filmi Ölümlü Dünya, Feyyaz Yiğit, Aziz Kedi, Volkan Sümbül ve Ali Demirel’le birlikte yazılmıştır. 2018’de vizyona giren filmin başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Feyyaz Yiğit, Sarp Apak, Doğu Demirkol, İrem Sak ve daha birçok isim yer alır.

Filmde dışardan normal bir aile gibi gibi görülen ama aslında uluslararası bir kiralık katil çetesi olan Mermer Ailesi’nin kimliğinin ortaya çıkışıyla işler karışır ve kaçma kovalama dolu bir olaylar zinciri başlar. Aksiyonun yanında absürtlüğün eksilmediği replikleriyle gönlümüze taht kuran başarılı ve değeri bilinmesi gereken kaliteli bir Türk yapımı komedi filmidir.

4- Inferno

inferno

Dan Brown’un 2013’te aynı isimli romanından uyarlanan Inferno yani türkçe adıyla Cehennem filmi, 2016 yılında vizyona girmiştir. Ron Howard ‘ın yönetmenliğini yaptığı filmde, Tom Hanks, Felicity Jones başrollerdedir.

Semboloji uzmanı olan Robert Langdon’ın hiçbir şey hatırlamadan kendisini Florasan’da bir hastanede bulmasıyla bulmacayı çözmeye çalışmasıyla hikaye başlar. Hastanedeki doktor Sienna Brooks’un yardımıyla hatırlayamadıklarını çözmeye çalışırken ipucular Dante’nin İlahi Komedya’sından Cehennem’e çıkar.

Dünya nüfusunu tehdit eden bir virüsün yayılcağını öğrenen Langdon bunu durdurmak için yola koyulur. İçerisinde İstanbul’un da yer aldığı birçok noktada geçen filmin hikayesinde aksiyon ve macera eksik olmamaktadır.

5- PK

pk 5 685x488

Yerli, yabancı, aksiyon, komedi birçok filmden öneri verirken Bollywood’u da unutmamak lazım. Bollywood’un starlarından, akla gelen en değerli isimlerden biri olan Aamir Khan‘ın başrolünde yer aldığı PK filmi 2014 yapımı komedi ve bilimkurgu türünde bir filmdir.

Rajkumar Hirani’nin yönetmenliğini yaptığı PK filminde uzaylı olan ve dünyaya gelen Aamir Khan’ın canlandırdığı PK’in, uzay gemisinin kontrol kumandasını bir hırsıza kaptırmasıyla hikayesi başlar. PK kendisinden çalınanı ararken kendisini farklı arayışların içerisinde Tanrıyı arama yolunda bulur.

Dünyanın tamamına yabancı birinin dünyanın en fazla çeşitli inançları barındıran koca şehrinde gerçek tanrıyı arama sürece zaman zaman felsefi sorgulamalara yol açarken, aşk ve komediyi de kapsar.

6- Now You See Me

Now You See Me 1 685x548

Now You See Me türkçe adıyla Sihirbazlar Çetesi, iki filmden oluşan 2013 yapımı bir suç, gizem filmidir. Louis Leterrier’in yönettiği filmde Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson ve daha birçok önemli oyuncu yer almaktadır.

Film Atlas isimli bir illüzyonistin liderliğini yaptığı ‘Four Horsemen’ ekibinin gösterilerini ve başlarından geçen hikayeyi ele almaktadır. Sihir yeteneklerini, gösteriler haricinde banka soymak gibi durumlarda da kullanan ekip, suçlu gördükleri zenginlerden parayı alarak çalışanlarının hesaplarına aktarmalarıyla haklarında FBI tarafından yakalanma kararı çıkar ve kaçma kovalamaca başlar.

Aksiyonun, illüzyon gösterilerin insanı sürüklediği 2016 yılında çekilen devam filmininde bulunduğu iki filmlik keyifli bir macera isteyenlere film önerisi olarak tavsiye ederiz.

7- 12 Maymun

12 monkeys 1 685x913

12 Maymun, 1995 yapımı bir Terry Gilliam filmidir. Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis, Madeleine Stowe yer almaktadır. Filmde “Cassandra Kompleksi” adı verilen geleceği görmenin ve bilmenin ödül değil, ıstırap veren bir deneyim olabileceği temel alınmıştır.

Dünyada insanlığı yok edecek bir virüsün ortaya çıkmıştır ve 1996’da başlayarak 5 milyar kişinin ölmesiyle 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’i hayatta kalmıştır. Geride kalanlar koloniler halinde yaşamaya başlamıştır. Virüsün yok edilmesi için tek çözüm zaman makinesiyle geriye gidip virüsü ortadan kaldırmaktır.

James Cole gönüllü olarak ama yanlışlıkla 1990 yılına gidince kendisini akıl hastanesine kapatılırken bulur. Olaylar git gide karışırken psikoloji ve dram türünde akıcılığa sahip bir film ortaya çıkmıştır.

8- Ölümsüz Aşk

the age of adaline 685x549

The Age of Adaline türkçe ismiyle Ölümsüz Aşk filmi, 2015 yapımı dram romantik ve fantastik türünde bir filmdir. Başrollerinde Blake Lively, Michiel Huisman, Harrison Ford yer alır. Adaline Bowman bir çağ değişirken doğmuş ve hiç yaşlanmamakla ‘ödüllendirilmiş’ bir kadındır.

Dünyanın sıradışı değişimlerinin tamamına şahit olan, 29 yaşında yaşlanmadan kalan bir kadın olarak devamlı dikkatli ve izole bir hayat yaşar. Ancak birgün hayatının adamı Ellis Jones’la tanışır ve tüm kararları bambaşka bir şekil almaya başlar. Artık sonsuz yalnızlık gibi bir düşüncesi kalmaz…

9- Aile Arasında

aile arasında

Aile Arasında yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı, senaryosu Gülse Birsel’e ait olan 2017 yapımı komedi filmidir. Başrollerinde Engin GünaydınDemet Evgar, Devrim Yakut, Erdal Özyağcılar, Fatih Artman ve Su Kutlu yer alır.

Filmde Fikret ve Solmaz’ın uzun ilişkilerinin aynı gün sona ermesiyle, ikilinin birbiriyle tanışması odaklı hikaye başlar. Fikret yalan söyleyemeyen eşine geri dönmek isteyen sakin bir adamdır. Solmaz, kızının babasıyla ilişkileri sorunlu bir kadındır.

Kızı Zeynep Adanalı varlıklı bir ailenin oğluyla evlenmek ister ancak ailesi hakkında çok yalan söylemiştir. Fikret’le yolları kesişen Solmaz ve Zeynep bu düğün işlerinde, baba rolü yapmalarını teklif eder. Fikret hayatının en büyük rolünü canlandırmak zorunda kalır ancak aksilik ve olaylar hayatlarından hiç eksilmez…

10- Sully

sully 1 685x981

Clint Eastwood’un yönettiği, 2016 yapımı Sully filmi, Todd Komarnicki tarafından yazılmıştır. Film, 2009 yılında US Airways’e ait olan uçağın arızalanarak iki motorunu kaybetmesi üzerine Kaptan pilot Chesley “Sully” Sullenberger’ın uçağı Hudson Nehrine zorunlu iniş yapmasını anlatmaktadır. 2009 yılında yaşanan bu mucizevi olay, havacılık tarihinde yer alan en önemli olaylardan birisidir.

LaGuardia Havaalanı’ndan kalkışa geçen 1549 sefer sayılı uçuşun kısa süre sonra kuş sürüsüyle çarpışmasıyla meydana gelen kazada, Pilot Sully ve yardımcı pilot Jeff Skiles sayesinde uçak Hudson Nehri’ne başarılı bir şekilde indirilir. Uçakta yer alan 155 kişi de hayatta ve sağlıklıdır.

Çoğunluk için kahraman sayılan Sully’nin kazanın ardından açılan soruşturmayla alternatif seçeneklerin mümkün olup olmayacağını anlamaya çalıştıkları süreç ve yaşananlar beyazperdeye aktarılmıştır. Filmde Kaptan pilot Sully’i muhteşem oyunculuğuyla Tom Hanks canlandırırken, Jeff Skiles’ı Aaron Eckhart oynamaktadır.

Fragmanlar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu