Tarihteki 10 Büyük Yazar

instagram takipçi hilesi

ÖMER HAYYAM:

Yazdığı “dörtlük”lerle çağlar boyunca adını yaşatmayı başaran yazar Ömer Hayyam’ın az bilinen bir yanı da aynı zamanda büyük bir astronom ve matematikçi olmasıdır. Ömer Hayyam birçok bilim adamınca Batıni anlayışa dahil görülür

Omer Hayyam

GOTAMA BUDA:

Yeryüzünde milyonlarca takipçisi olmasına karşın bir dinden çok, bir felsefe akımı olarak kabul edilen Budizm’in kurucusu olan Gotama Buda şiddete karşı olması, yaşayan her canlıya değer vermesi gibi özellikleriyle bugün de birçok insan için yol gösterici özelliğini korumaktadır. Günümüzde inancı ve ilgili kitapları oldukça ilgi görmekte.

Gotama Buda

SOKRATES:

Felsefe dünyasının en tanınmış adlarından biri olan Sokrates doğru bilip söylediği sözleri geri almaktansa zehir içip kendini öldürecek derecede değerlerine bağlı biriydi. Kendini anlattığı “Sokrates’in Savunması” günümüzde bile en çok okunan felsefi metinlerden biridir. Sokrates halk dininin boş inançlarına dahil değildi; halk dininin arınmasını, bunun için de Tanrılar için yakışıksız tasavvurların ortadan kalkmasını o da istemektedir.

Sokrates

KARL MARX:

Sosyalist ve Komünist düşüncenin en önemli filozoflarından biri olan Karl Marx yazdığı “Kapital” ve Engels’le birlikte yazdığı “Komünist Manifesto” gibi eserlerle kendinden sonraki tüm felsefe tarihini etkilemiş düşünürlerden biridir. “Marksist felsefi materyalizm” idealizmin tersine, dünyanın nitelik itibariyle maddi olduğunu düşünmektedir.

İlgili İçerikler

Karl Marx

BAKUNİN:

Aristokrat bir aileden gelmesine karşın anarşizmin fikir babalarından biri olan Bakunin’in hırçın kişiliği yaşamı kadar yapıtlarına da yansımış bir filozoftur.

Bakunin

WOLLSTONECRAFT:

Kilisenin “kadınların da ruhu var mıdır?” tarzı tartışmalar yaptığı günlerde yaşamış olan Wollstonecraft, hem yazdıklarıyla hem yaşam tarzıyla kendinden sonra gelecek tüm kadınlara yol gösterici olmayı başarmış bir kadındı.

WOLLSTONECRAFT

CİCERO:

Kekeme bir çocukluk geçirdikten sonra tarihin en iyi hatiplerinden biri olarak ünlenen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine en büyük katkıları olmuş bir düşünür-yazardır. Kayda geçirilen 88 konuşmasından 58 tanesi yazılı olarak kalmıştır.

Cicero

BENTHAM:

Bentham İngiliz düşünür, hukukçu ve toplum reformcusudur. Faydacılığın kurucusu olarak da tanınmaktadır. Hayvan haklarının ve cinsiyet eşitliğinin ilk savunucularındandır ve liberalizmin gelişiminde büyük katkıda bulunmuştur. Bu fayda günümüzde kendini oldukça hissettirmektedir.

Bentham

FEUERBACH:

Diyalektik materyalizme büyük önem vermesine rağmen aşkın ve cinselliğin de insan için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Feuerbach’a göre “temel doğadır ve her şey gibi tanrı da doğanın bir ürünüdür.”

Ludwig feuerbach

DE BEAUVOİR:

Büyük yankılar uyandıran “İkinci cins” kitabıyla kadın dünyasını mercek altına alan De Beauvoir hem düşünceleriyle hem de yaşam tarzıyla kadın özgürlüğü hareketine damgasını vurmuş düşünürlerin en başında gelir. Çağdaşları arasında ise her zaman ayakta alkışlanan bir deha olarak akıllarda kalmıştır.

DE BEAUVOİR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu