Tarih

Tarih Boyunca Tahta Çıkan En Genç 7 Hükümdar

Tarihin akışına yön veren genç ve çocuk hükümdarlardan 7 tanesini sizler için listeledik.

instagram takipçi hilesi

Tarihin bir çok döneminde, çocuk yaşta ülke yönetimine giren bir çok padişah, kral, kraliçe vardır. Taht naipleri ile ülke yöneten padişahların, hükümdar olanların her ne kadar çocukta olsalar tarihe yön veren yanları vardır.

Tarih Boyunca Tahta Çıkan En Genç 7 Hükümdar

Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar1

IV. Mehmed

Osmanlı Padişahlarından olan IV. Mehmed tahta 6. Yaşında çıkmıştır. 1648 yılında, tahta çıkan genç padişahın lakabı avcıdır. 39 yıl saltanat süren padişah, Osmanlı Devletinin en genç padişahıdır. Genç olmasına rağmen I. Süleyman’dan sonra en uzun sürek hükümdarlık yapan padişahtır.

Babaanesi Kösem Sultan ve annesi Turhan Sultan, yönetime oldukça karışırlardı bu yüzden hükümdarlığının ilk yılları oldukça çalkantılı geçmiştir. Aynı zamanda babaannesi ve annesi arasında yaşanan rekabet 1651 yılında yani IV. Mehmet henüz 9 yaşındayken annesi Kösem Sultan’ın öldürülmesiyle son bulmuştur. IV. Mehmed, 1687 yılında Osmanlı devletinin kaybettiği topraklar, çıkan iç savaşlar ve yenilgiler dolayısıyla tahtan indirilmiştir.


Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar2

II.Sobhkuza

II.Sobhkuza, 1899-1982 yılları arasında Svaziland Krallığı yapmıştır. Henüz 4 aylıkken Afrika ülkesinde tahta çıkan ve en uzun hükümdarlığı yapan krallar arasındadır. Bütün ömrü boyunca krallık yapmıştır. Ülkesini bağımsızlık kazanmasıyla krallığı bitmiştir.

Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar3

II. Theodosius

II.Theodosius Doğu Roma ve Bizans İmparatorluğu yapmıştır. Babası Arcadius, 408 yılında ölmüştür. II. Theodosius ise 7 yaşında tahta geçmiştir. Yaşı küçük olan imparator, tahta hakkı olanların yardımları ve istekleri doğrultusunda yönetmiştir. 15 yaşına geldiğinde, yetişkin olarak hakları verilse de yine de ablası Pulcheria, kararlar ve istekler doğrultusunda yönetim konusunda tüm etkisini göstermiştir.

Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar4

Ahmet Şah Kaçar

1898 doğumlu olan Ahmet Şah Kaçar, babası Muhammed’in sürgün edilmesiyle 1909 yılında 11 yaşındayken İran’da şah oldu. Fakat tecrübesizlik ve bilgisizliği yüzünden pek de başarılı olamadı. 1923 yılında ailesiyle sürgüne gönderildi. 1925’de toplanan meclis, Ahmet Şah Kaçar’ın elinden İran Şahlığı aldı.

Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar5

VI. Edward

1537 yılında doğan VI. Edward, Tudor Hanedanlığındandır. 1547 yılında, henüz 9 yaşındayken, İngiltere ve İrlanda kralı olarak tanındı. Küçük yaşta hükümdar olan VI.Edward’ın kararlarını, konsey belirliyordu. Tahta çıktıktan sonra, sürekli hasta olan hükümdarın verem olduğu ortaya çıktı. 1553 yılında, 15 yaşındayken verem sebebiyle öldü.

Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar6

İsveç Kraliçesi Christina

İsveç kraliçesi olan Christina 1626 yılında doğdu. Babasının ölmesiyle henüz 6 yaşındayken tahta çıktı. 18 yaşına gelene kadar taç giyemeyen Christina, erkek gibi yetiştirilmiştir. 18 yaşına geldiğinde ilk tacını takmıştır. 1654 yılına kadar hüküm süren Christina, tahtan indirilmiştir. Sonrasında Roma’ya yerleşen kraliçe, 57 yaşında vefat etmiştir.

Tarih Boyunca Tahta Cikan Genc Hukumdarlar7

IV.Ivan

Korkunç Ivan olarak da bilinmekte olan 1530 yılında doğup, 3 yaşındayken Moskova büyük prensi olmuştur. 14 yıl boyunca Moskova büyük prensi, 37 yıl Rus Çarı olarak hüküm sürmüştür. 1584 yılında ölmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu