Tarçınlı Su Diyeti İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Tarçınlı Suyun Faydaları

instagram takipçi hilesi

Dengeli beslenerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve lif gibi temel besin öğelerini alabiliriz. Bazı dönemlerde ipin ucu kaçtığında hem formda görünüp hem sağlığımızı koruyan bir diyet listesi ile durumu toparlamaya çalışırız. Tam da böyle bir dönemdeyseniz ve uzun ve sıkıcı diyet listeleri motivasyonunuzu düşüyorsa doğru sayfadasınız. Yazımızın devamında bulabileceğiniz tarçınlı su diyeti önerileri sayesinde fit ve formda görünüme kavuşabilirsiniz. Hem de yalnızca 1 haftada 5 kilo vererek. Nasıl mı? İşte, tarçınlı su diyetine dair tüm detaylar.

 tarçınlı su diyeti

Tarçınlı Su Diyeti Nedir?

Tarçın cinnamomum olarak bilinen defnegiller familyasına ait ağaçların iç kabuklarından elde edilir. Çubuk tarçın ve toz tarçın olarak satışa sunulan tarçın, sinnameldehit ve polifenol içeriğiyle mucizevi etkiler yaratan bir baharattır. Öyle ki eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılır.

Kendine özgü ve büyüleyici aromasıyla mutfağın olmazsa olmaz baharatlarından biri olan tarçın, pek çok yiyecek ve içecek için yaygın bir kullanım alanı sunar. Her zaman oldukça popüler bir baharat olan tarçın son dönemlerde de diyet yağmak isteyenlerin ilgi odağında. Her gün belli bir miktar tarçınlı su içmek hızlıca forma girmeye yardımcı olur.

Tarçınlı su hazırlamak

Tarçınlı Su Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su doğal antibiyotik, anti-mikrobik, anti-viral ve anti-mantar özelliğe sahiptir. Dolayısıyla tarçınlı su diyeti kilo vermenin yanı sıra farklı etkileriyle de sağlığı korumaya yardımcı olur. Tarçınlı su faydaları şöyle:

 • Tarçınlı suyun içinde bulunan enzimler karın bölgesinde yer alan kan damarlarını uyararak yağ toplanmasını önler. Bu sayede kilo alımı gerçekleşmez.
 • Tarçın diyabet hastalıları için de önerilen bir baharattır. Tarçınlı su, insülin direncini önleyerek ara öğünlerde kişinin acıkmasının önüne geçer. Tarçınlı suyun yarattığı tokluk hissi sayesinde kilo alımı gerçekleşmez.
 • Tarçın termojenik özellikli bir baharattır. Dolayısıyla tarçınlı su vücut sıcaklığının yükselmesini sağlayıp metabolizmayı hızlandırır.
 • Anti-diyabetik etkisi bulunan ve kan şekerini düzenleyen tarçınlı su iştahı keserek tatlı krizlerinin önüne geçer.
 • Bağırsaklarda nitrozamine oluşumumu engeller. Bu sayede kabızlık sorunu yaşanmaz.
 • Tarçınlı su, tarçının içeriğindeki özel bileşenler sayesinde kandaki LDL ve Trigliserid seviyelerini düşürür ve HDL seviyesini artırır. Yani, kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterole faydalı olur.
 • Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik bozuklukların önlenmesini sağlar.
 • Tarçın demir, kalsiyum ve diğer mineralleri içerir. Bu sayede tarçınlı su migreni ve baş ağrılarını hafifletir.
 • Tarçınlı su antioksidan bileşenler açısından zengin bir kaynaktır ve serbest radikallerle savaşır. Bu sayede kanserli hücre oluşumunu yavaşlatır ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
 • Anti-inflamatuar etki göstererek iltihaplanmayı azaltır ve histamin reaksiyonlarını engelleyerek alerjik sorunlar oluşmasını önler.
 • Yorgunluğu ve halsizliği giderir.
 • Göğsü yumuşatarak öksürüğü geçirir.
 • Tarçın antispazmodik, anticlotting ve anti-inflamatuar özellikler taşıyan bir baharattır. Dolayısıyla tarçınlı su regl ağrılarını önemli ölçüde hafifletir.
 • Toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Ağız gargarası için kullanıldığında diş çürüğü, ağız kokusu, ağız enfeksiyonu yapan bakterilerin oluşmasını önler.

Tarçın çok faydalı bir baharat olmakla birlikte aşırı tüketiminde olumsuz etkilere neden olabilir. Aşırı tarçınlı su tüketimi, kan şekerinin ve tansiyonun aşırı düşmesine ve kabızlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon hastalarının ve gebelerin tarçınlı su diyeti ile ilgili mutlaka doktora danışması gerekir. Cerrahi operasyon geçirecek kişilerin işlemden en az 15 gün önce tarçın tüketimini kesmesi önem taşır.

Tarçınlı su hazırlamak

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır?

Tarçınlı su hazırlamak için çok fazla malzemenizin olması ve çok fazla zaman ayrımanız gerekmiyor. Tek seferde çok miktarda tarçınlı su hazırlayarak zayıflama programınıza dahil edebilirsiniz. 34 adet çubuk tarçın (toz tarçın da kullanabilirsiniz) ve 5 bardak suyu tencerede yaklaşık 10 dakika kaynatın. Kaynamak üzereyken arzu ederseniz zerdeçal, defne yaprağı, elma dilimleri ve biraz karanfil ekleyebilirsiniz.

Tarçınlı suyunuzu hemen tüketmeden önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Tarçınlı suyu sabah ve akşam olmak üzere aç karnına bir bardak tüketin. Hazırladığınız tarçınlı suyu taze limon suyu ilave ederek de tüketebilirsiniz. Tarçınlı su metabolizmanızı hızlandırarak gün içerisinde daha az acıkmanızı sağladığından kalori miktarını da azaltırsanız kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Tarçınlı su diyeti ile 15 günün sonunda fazla yağlarınızdan kurtulmanız mümkün. Uzun diyet listelerine uymak veya çaylar hazırlamakla uğraşmak istemeyenlerdenseniz Diyet Yapmadan Kilo Verme Yolları başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Tarçınlı Su Diyeti Nedir? ile ilgili videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu