Cilt Sağlığı

Polinöropati Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Polinöropati Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri! Periferik sinir sisteminin bir parçasını oluşturan birkaç sinirin aynı anda hasar görmesine polinöropati adı verilmektedir. Polinöropati vücutta sinir fonksiyon kaybına neden olan bir hastalıktır, sinir fonksiyon kaybı meydana gelir. Sinir sistemi, merkezi ve periferik olmak üzere iki kısımdan oluşur.

Polinöropati Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Periferik sinir sistemi, omurilikten sinir kökleri, sinir yumaklarını ve periferik sinir uyarılarını ekstremitelere ve organlara taşıyan bir sinir ağıdır. Bu problemden kaynaklanan sinir hasarı genellikle beynin en uzak bölgelerinde başlar. Ayak parmaklarından başlayıp yukarı doğru devam eden his kaybı, ayak ve el kaslarının hareketinin azalması durumu ağırlaştırır. Poli, çeşitlilik, nöro, sinir ve pati de, hasar anlamına gelir. Polinöropati insidansı yaşla birlikte artar.

Polinöropati, tek bir hastalık olmadığından, çeşitli tip ve formları bulunur. Bu hastalık, farklı hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilir. Polinöropati, metabolik, enfeksiyoz, bağışıklık sistemi hastalıkları ile ilişkili veya genetik nedenlerle ayrılır. Polinöropatinin etkilediği sinir bölümüne göre, demiyelinizan ya da aksonal polinöropatiler olarak sınıflandırılır.

Bu hastalık, hızlı gelişen veya yavaş gelişen şekilde, akut veya kronik olarak sınıflandırılabilir. Polinöropatiler, sonradan gelişen polinöropatiler, edinsel ve irsi nedenlere bağlı olanlar ve genetik polinöropatiler olarak tanımlanmaktadır.

Polinöropati Belirtileri Nelerdir?

polinoropati nedir 3

  • Polinöropatili kişiler, ellerde ve ayaklarda uyuşma, his, yanma, uyuşma ya da ağrı yaşayabilir.
  • Bu hastalarda ayrıca el ve ayaklarda güçsüzlük, yürümede dengesizlik ve yumruk yapmada güçsüzlük gibi kas gücü ile ilgili belirtiler de görülür.
  • Kas erimesi, geciken yara iyileşmesi, kol veya bacak kıllarında dökülme, el ve ayaklarda şekil bozukluğu, etkilenen bölgelerde tırnak değişiklikleri veya çatlaklar oluşabilir.
  • İlerlemiş polinöropatili hastalarda ayaklarda yatak yarasına hatta kangrene benzeyen yaralar gelişebilir.

Polinöropati Nedenleri Nelerdir?

polinoropati nedir 2

Polinöropati gelişimi için birçok potansiyel neden vardır. En yaygın nedenlerinden biri diyabettir. Ayrıca polinöropati diğer metabolik, enfeksiyöz ve genetik bozukluklarda da görülebilmektedir. Ayrıca polinöropati, aşırı alkol tüketimi, kanser hastalarını tedavi etmek için kullanılan kemoterapi ilaçları, kanser, enfeksiyon, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve ağır metal zehirlenmesi gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Polinöropati Tedavisi

Polinöropati tedavisi, temel sebebe bağlı olarak gerçekleştirilir. En yaygın olarak görülen polinöropati türü diyabet (şeker hastalığı) ile ilişkilidir. Bu nedenle, ilk öncelikli adım kan şekerini kontrol altına almaktır. Eğer diyabet varsa, ağrı kesici ilaçlar ve sinir hasarını onarabilecek ilaçlar önerilir. Benzer şekilde, kronik böbrek yetmezliği ile ilişkili polinöropatiler metabolik nedenler ve vücutta birikmiş toksin maddelerden kaynaklanır.

Bu maddelerin vücuttan atılmasını sağlamak için verilen ilaçlar ve gerektiğinde diyaliz, polinöropatinin iyileşmesine katkıda bulunur. Ne yazık ki, genetik polinöropatiler için etkili bir tedavi yoktur ve tedavilerin çoğu hala deneysel aşamada bulunmaktadır. Bu durumda, hastaya özel fizik tedavi ve semptomatik tedavi uygulanabilir.

Polinöropati İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu