Beslenme ve Diyet

Tarçın Hakkında Öğrenilmesi Gereken 26 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Tarçın ismi, defnegiller familyasına ait cinnamomum verum isimli tropik bir ağaç türünün kabukları için kullanılmaktadır. Tarçın ağacı olarak da bilinen bu bitki Sri Lanka menşelidir ve gövde kısmında yoğun miktarda kumarin bileşeni içermektedir.

Tarçın Hakkında Öğrenilmesi Gereken 26 Bilgi

Bu kumarin maddesi vanilyamsı bir kokuya sahiptir ve tarçının kendine has tat ve koku özelliklerinin temelini oluşturmaktadır. Tarçın, aynı zamanda içeriğinde bunun yanı sıra yüksek oranda vitamin ve mineral de barındırmaktadır. Ve tarçın aslında hepimizin hafife aldığı bir baharattır.

Yiyecek ve içecekten ilaca kadar, tarçın çok yönlü ve eski bir üründür. Hatta bazı medeniyetlerin 4.000 yıldan daha önce bile kullandığı iddia edilmektedir. Tarçın bir dizi hastalık için kullanılabilir ve dünyadaki en sevdiğimiz tatlı tatlandırıcılardan biridir. Ve burada da bu harika ürün ile ilgili 26 gerçeğe sizler ile birlikte bakacağız.

tarcin 5

Tarçın Hakkında Öğrenilmesi Gereken 26 Bilgi

 1. Ortalama tarçın ağacı, 60 fit yüksekliğe kadar büyür.
 2. Tarçın çubuğu, ince düz görünümünden dolayı tüy kalem olarak da bilinir.
 3. Tarçın aslında dünyanın en eski baharatlarından biri olabilir. Dini kitaplarda dahi bahsedilmektedir.
 4. Eski Mısır’da tarçın, bugün safranın olduğu gibi, bir noktada altından daha değerli olan çok değerli bir bileşendi. Yiyecek ve içecekten mumyalama maddesine kadar bir dizi farklı işlemde kullanıldı.
 5. Tarçının kabuğu çiğ olarak tüketilebilen az sayıdaki baharatlardan biridir.
 6. Çin tıbbına göre tarçın, mide bulantısı ve soğuk algınlığı dahil olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmenin bir yolu olarak da kullanılabilir.
 7. Tarçın Mücadelesi‘, 2016 yılında dünyayı vuran bir sosyal medya trendiydi, bir kaşık tarçın tüketmeyi (veya tüketmeye çalışmayı) içeriyordu. Gözyaşları, hastalık ve acı ile sona erdi.
 8. Tarçın aslında iltihaplanmaya neden olan bir yağ asidi olan araşidonik asidin salınmasını engelleyerek bu şekilde hareket eden doğal bir anti-enflamatuardır. Bu araşidonik asit ayrıca kanın pıhtılaşmasına da neden olabilir.
 9. Tarçın, baharat tüketiminin izlenmesi gerektiğinden veya potansiyel olarak Coumarin toksininin aşırı dozunu riske attığından dolayı potansiyel olarak ölümcül olabilir. Bu toksin sadece Cassia tarçınında bulunur.
 10. Yıllık tarçın üretimi şaşırtıcı bir şekilde 27.500 ila 35.000 ton arasındadır.
 11. Sri Lanka, dünya çapında kullanılan cinnamomum verum‘un (tarçın çeşidi) yaklaşık %90’ını üretir.
 12. Sri Lanka‘da yetişen Cinnamomum VerumAlba‘dan Kıta Avrupası ve Meksika‘ya ve son olarak da Hamburg‘a kadar uzanan 4 farklı çeşitte veya ölçekte mevcuttur.
 13. Tarçınlı çörek, 1950‘lerden beri ABD’yi kasıp kavuran bir İsveç icadıdır. Ürün aslında 1920‘lere kadar dayanmaktadır.
 14. Şimdiye kadarki en büyük tarçınlı çörek, 1.149 libre (521,5 kg) idi ve 10 Nisan 2018 tarihinde Oregon‘un Medford şehrinde yapıldı.
 15. Tarçın, mutasyonu ve hücrelere zarar vermeyi durdurmaya yardımcı olan koruyucu proteinleri etkinleştirdiği için Alzheimer gibi dejeneratif beyin bozukluklarına karşı da mücadelede yardımcı olduğu söyleniyor.
 16. Ve bir yıllık tarçın stoğu, Roma İmparatoru Nero‘nun karısını öldürdükten sonraki cenazesinde pişmanlığını göstermenin bir yolu olarak fiilen yakıldı.
 17. Ceylon (Eskiden Ceylon ve resmi olarak Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti olarak bilinen Sri Lanka) o kadar çok tarçın üretimi yapıyordu ki, 17. yüzyılda Portekiz ve Hollandalılar bu ada için savaş başlattı.
 18. Tarçının lezzet gücü aslında sinnamaldehit ve sinamik aldehit kimyasallarından gelir.
 19. Tarçından elde edilen öjenol yağı, diş hekimleri tarafından lokal anestezik ve antiseptik olarak kullanılmıştır.
 20. İspanyol araştırmacılar, tarçın yağı ile ekmeği daha uzun süre, hatta muhtemelen 10 güne kadar taze tutan bir kağıt geliştirmeyi başardılar.
 21. Tarçın çubuklarının kullanımı aslında ağız ülserlerine ve diş etlerinin şişmesine yol açabiliyor, bu da diş hekimleri için onun antiseptik özelliklerin sorgulanmasına neden oluyor.
 22. Tarçın, elmadan 100 kat daha fazla TEA veya Trolox eşdeğeri içerir; bu da Oksijen radikal absorbansının ölçümüdür.
 23. 4 Ekim tarihi aslında İsveç‘te Ulusal Tarçınlı Rulo günüdür.
 24. Coli 0157, tarçın tarafından neredeyse %100 yenilebilen korkunç bir bakteridir. Bir Amerikan araştırması, 3 gün içinde oda sıcaklığında bir çay kaşığı tarçın eklendiğinde böceğin %99,5’inin öldüğünü buldu.
 25. Pepsi-Fire, alkolsüz içecek devinden yeni bir ateş topu viski benzeri yaratımdır. Tarçın aromalı içeceğin korkunç olduğu söyleniyor ve bazıları bunu “beklenmedik ve iyi bir şekilde değil” olarak tanımlıyor.
 26. 2017 yılında bir kedi, tam boyutlu bir tarçınlı çörek çalmaya çalışırken kaydedildiğinde interneti kasıp kavurdu.

Nefret et ya da sev, tarçın, soğuk algınlığından beyni bozan hastalıklara kadar her şeyle savaşan sert bir sağlık müttefikidir. Mütevazı kahverengi çubuk, yulaf lapanızı tatlandırır ve sizi iyileştirmeye yardımcı olur.

tarcin 3

Eminim gelecekte, bu baharatın başka harikaları da ortaya çıkacak ve bu kadar etkiliyse onu daha sık kullanmayı deneyebiliriz.

Tarçın Hakkında Öğrenilmesi Gereken 26 Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu