Beslenme ve Diyet

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

instagram takipçi hilesi

Yaşadığımız olaylar ve günlük aktiviteler sonucu tansiyon seviyelerimizde değişkenlikler olur. Hal böyle olunca tansiyonumuz yükseldiği zaman “Tansiyon Nasıl Düşürülür?” sorusunun cevabınız merak ediyoruz. Pek çok insan için, bir doktor randevusu düşüncesi bile kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Tıbbi bir ziyaret sinir bozucu olabilir. Özellikle de sağlıklı bir vücudunuz olup olmayacağından emin değilseniz.

Yüksek tansiyon ölçümü yapmaktan kaçınmak için kan basıncınızı hızlı bir şekilde düşürmenin bir yolu olup olmadığını merak ediyor olabilir ya da yüksek tansiyonun vermiş olduğu zararlardan hızlı şekilde kurtulmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden aklınızı kurcalayan bu sorunuzu önceden cevaplayalım. Ne yazık ki, tansiyonunuzu düşürmenin güvenli ve hızlı bir yolu yok.

Elbette ki tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Tansiyonunuzu zaman içinde güvenli bir şekilde düşürmenin yolları vardır. İşte “tansiyon nasıl düşürülür” sorusunun cevabı..!

tansiyon nasıl düşer

Tansiyonunuz Neden Yüksek?

Egzersiz sırasında ya da bir fincan kahveden sonra olduğu gibi, kan basıncında kısa süreli artışlar yaşamak doğaldır. Ancak zamanla, kalbiniz sürekli olarak normalden daha fazla kan pompalarsa ya da kan damarlarınız sertleşirse, kan basıncınız yüksek kalabilir.

Bu da hipertansiyona neden olabilir. Çok fazla tuz yemek, aşırı kilolu olmak ve hatta bir yan etki olarak yüksek tansiyona neden olabilecek bazı ilaçları almak da dahil olmak üzere birçok şey bunun olmasına neden olabilir. Uzmanlar 120/80 değerlerinin normal değerler olduğunu belirtmektedir.

Tansiyonumuzu Çok Hızlı Düşürmek Neden Tehlikelidir?

Spesifik örneklerden bahsetmeden önce, tansiyonunuzu çok hızlı düşürmenin neden tehlikeli olduğunu bilmemiz önemlidir. Kalbiniz ve kan damarlarınız, akciğerleriniz ve özellikle beyniniz gibi sizi hayatta tutan büyük, önemli organlar da dahil olmak üzere tüm vücut parçalarınıza kan taşır. Kan basıncındaki büyük düşüşler, beyninizin ihtiyaç duyduğu sürekli kan akışını ve oksijeni aniden almasını engelleyebilir. Bu, felce ve kalıcı beyin hasarına yol açabilir.

tansiyon nasıl düşürülür

Peki, Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyonu düşürmenin neden başarısız, güvenli ve hızlı bir yolu olmadığını tartıştığımıza göre, kan basıncınızı zaman içinde düşürmenin hala pek çok yolu olduğunu unutmayın. İşte bazı basit yollar;

  • Haftanın çoğu günü egzersiz yapın: Kan basıncınızı düşürmenin en etkili yolu egzersiz yapmaktır. Haftanın çoğu günü günde en az 30 dakika fiziksel olarak aktif olmak, kan basıncınızı kontrol altına almak için önemli bir yol kat eder.
  • Alkol alımını sınırlandırın: Kadınlar için ortalama 1, erkekler için 2 bardaktan fazla alkol içmek kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. Ek olarak, alkol kilo almanıza neden olabilir ve bu da kan basıncında artışa neden olabilir.
  • Stresi azaltmayı bir öncelik haline getirin: Stresli olduğunuz zaman tansiyonunuzun geçici olarak yükselir. Ancak stresli olmaya devam ederseniz, tansiyonunuz daha yüksek seviyelerde kalabilir. Stresi azaltmanıza yardımcı olmak için her gün yapabileceğiniz sakinleştirici aktiviteler bulun. Boyama yapmak, dışarıda yürümek, rahatlatıcı müzik dinlemek ve hatta sıcak bir banyo yapmak stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.
  • Düşük sodyumlu diyet yapın: Çok fazla sodyum yani tuz, kan basıncının yükselmesine neden olur. Uzmanlar, günlük sodyum alımınızı 2 gramın altında tutmanızı önermektedir. Ancak 1,5 gramdan az tutmak daha da iyidir. İlla bir diyet ismi istiyorsanız size DASH diyetini önerebiliriz.  DASH diyeti, kullanmanız için düşük sodyumlu bir beslenme planı sunar.

tansiyon ölçümü

Tansiyon Nasıl Düşürülür? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu