Beslenme ve Diyet

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

tambugday 10

Malumunuz ekmekten vazgeçebilmek oldukça güç; ancak severek tükettiğimiz beyaz ekmeğin de kalorisi de oldukça fazla. Son dönemlerde ekmek tutkusuna son veremeyen fakat kilosuna ve sağlığına da dikkat etmeye özen gösterenlerin tercihi tam buğday ekmeği olmaya başladı.

tambugday 9

Peki kilo vermek isteyen insanlar neden tam buğday ekmeği tercih ediyorlar biliyor musunuz? Tam buğday ekmeği unu üretildiği sırada içerisinde yer alan protein, rüşeym ve kepek gibi yüksek oranlı besin değerlerini koruyabiliyor olması bile beyaz ekmeğin yerine tercih nedeni sayılabilir.

tambugday 8

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Vitamin, mineral ve lif açısından oldukça varsıldır. Diyetisyenlerin ve uzmanların ekmeği tamamen yaşamından çıkaramayanlara önermiş oldukları tam buğday ekmeği, kan şekerinden kolesterole dek pek çok alanda bedene direnç sağlamaktadır. Buğday kepeğinin içinde yer alan yüksek orandaki B ve B1 vitamini beyine oldukça fayda sağlamaktadır.

Beyaz ekmeğe göre daha sağlıklı diye kendimizi kaybetmeden dozunda tükettiğimiz taktirde hem önemli bir besin kaynağından mahrum kalmamış oluruz hem de doygunluk hissine sahip olmuş oluruz. Sırada tam buğday ekmeğinin faydaları var. Son zamanlarda çokça tercih edilen tam buğday ekmeğinin faydaları:

1-) Tansiyonu Düşürür

tambugday 1

Kalp rahatsızlığı riskini önemli oranda aşağı çeken tam buğdaylı ekmek, insülin, kan basıncı, trigliseritleri ve kan kolesterolü seviyelerini önemli oranda düşürmesinin yanı sıra tansiyonun da düşmesine yardımcı olmaktadır. Tansiyonu ve kolesterolü düşürebilmesi nedeniyle kalp sağlığı açısından oldukça faydalı bir ekmek türüdür.

2-) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

tambugday 3

Diyet sevenlerin listelerinin başında yer alan tam buğday ekmeği, lif içeriği ve besin değerleri bakımından kilo vermeye yardımcı olabilmektedir.Uzun sürelerce tok kalabilmeye olanak sağlayabilen tam buğday ekmeğinin kalorisi beyaz ekmeğe kıyasla çok daha düşüktür.

3-) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

tambugday 6

Besin değeri açısından beyaz ekmeğe nazaran çok daha varsıl olan tam buğday ekmeği; B1, B2, B3 ve B9 vitaminleri, antioksidan, fitokimyasallar, potasyum, selenyum, demir magnezyum ve e vitamini içermektedir. Besin değeri oldukça varsıl olan tam buğday ekmeği tüketildiğinde bağışıklık sisteminde farkındalık yaratacak kadar bir düzelme de meydana gelecektir.

4-) Kolesterolün Düşürülmesine Yardımcı Olabilir

tambugday 7

Saydığımız tüm artı besin değerlerini değerlendirdiğimizde kötü kolesterol oranını da düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Kalp hastalığına davetiye çıkarabilen trigliseritleri de düşürebilmektedir.

5-)  Sindirimi Kolaylaştırır

tambugday 4

Varsıl lif kaynağına sahip olan tam buğday ekmeği bağırsakların da düzenli ve kolay bir sistemde çalışmasını neden olarak zor durumda olan sindirimi kolaylaştırmaktadır. Colarado State Üniversitesi‘nin yapmış olduğu araştırmaya göre; tam buğday ekmeği bünyesinde barındırdığı lif içeriği ile birlikte kabızlığı önleyerek metabolizmanın belirli bir sistem içerisinde çalışmasına olanak sağlar.

Tam buğday ve çavdar ununun faydaları-Esmer ekmek yararları Maranki ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=LYPcRMzyMBM

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu