Beslenme ve Diyet

Tahin Pekmez Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Tahin Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle tahin pekmez karışımının bilinen faydalarını keşfederek başlayalım.Tahin Pekmez Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

Tahin pekmez karışımının en önemli özelliklerinden biri de vücuda enerji sağlamasıdır. Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik gibi sorunlarla mücadele etmek için vücuda tutunur. Bu özelliği sayesinde grip, nezle ve nezle gibi problemlerden bitkin düşen bir vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Tahin ve pekmez karışımının, vücudun toksinleri atmasına yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu sayede solunum problemlerine iyi gelirken bademcik iltihabından astıma kadar birçok hastalığın vücut üzerindeki olumsuz etkisini de azaltır.

Tahin pekmez karışımında iyi miktarda kalsiyum bulunur. Hepimizin bildiği gibi 100 gram susam ezmesi yaklaşık 426 mg kalsiyum içerir ve 100 gram melas yaklaşık 400 mg kalsiyum içerir. Bu nedenle kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan tahin ve pekmez karışımı gelişmekte olan çocuklara da önerilmektedir.

Bu karışım özellikle içerisinde bulunan pekmez nedeniyle bazı demir ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu etkisinden dolayı kansızlık, kan değerleri düşüklüğü gibi sorunlara iyi gelir. Tahin ve pekmez karışımı, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir. Beynin sağlıklı çalışmasını destekleyen bu yağ asitleri nedeniyle, özellikle unutkanlık gibi hafıza sorunlarına iyi gelir.

tahin pekmez nasil tuketilir faydalari nelerdir3 486x405 1

Tahin ve pekmez karışımı kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısının yükselmesine yardımcı olur. Bu etkisinden dolayı kış aylarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bağırsak stresini hafiflettiği için tahin ve pekmez karışımı da tercih edilir. Bu karışım sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler ve düzenli ve ölçülü tüketim kabızlık ve ishal gibi yaygın sorunlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Tahin ve pekmez karışımı, enerji vermesi, kan dolaşımını hızlandırması, metabolizmayı desteklemesi ve uzun süreli tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo vermeye çalışanlar için de yardımcı oluyor. Ancak kalori miktarı düşünülerek tüketirken tartmak ve aşırıya kaçmamak gerekir.

Tahin ve pekmez karışımı, özellikle tahin sayesinde kişinin günlük protein ihtiyacını karşılar. Hepimizin bildiği gibi 100 gram tahinde yaklaşık 17 gram, 100 gram pekmezde ise yaklaşık 1,1 gram protein bulunmaktadır. Protein açısından zengin besinler, spor beslenme uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilen besinler arasındadır. Tahin ve pekmez karışımı kan dolaşımını olumlu yönde etkiler ve özellikle erkeklerde cinselliği artırıcı etki gösterebilir.

tahin pekmez nasil tuketilir faydalari nelerdir5

Tahin Pekmez Nasıl Tüketilmelidir?

Tahin pekmezinin faydalarını tek tek keşfettik ama bu noktada tahin pekmezinin nasıl tüketileceğini bilmek çok önemli. Öncelikle diyabet veya vücut alerjisi gibi ciddi ve kronik hastalıkları olanların doktora danışmadan tüketmemesi gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak ilaç kullanan veya özel bir diyet uygulayan kişiler ile hamile ve emziren kadınların doktorlarına danışmaları ve doktorun onayladığı miktarda almaları çok önemlidir.

Tüm uyarıları ile birlikte tahin ve pekmez karışımını nasıl tüketeceğinizi anlatalım:

  • Eşit miktarda tahin ve pekmezi bir kaseye alıp karıştırıp kaşıkla direkt yiyebilirsiniz.
  • Dilerseniz kahvaltıda ekmeğin üzerine de sürebilirsiniz.

Tahin pekmezinden faydalanmak için hazırladığınız karışımdan günde 2 tatlı kaşığı kadar almanız yeterlidir.

Tahin Pekmez İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu