Beslenme ve DiyetEgzersiz ve FitnessMental Sağlık

Kendisini Sürekli Yorgun Hissedenler Dikkat!

instagram takipçi hilesi

Günlük hayatımızda hepimiz ağır veya basit pek çok aktivitede bulunuruz. Böylelikle yorgun düşerek kendimizi halsiz hissedebiliriz. Bu durum çok normal olarak görünse de, bazen bu yorgunluğumuzu artırıcı etki yapan bazı nedenler olabilmektedir. Eğer siz de kendinizi normalin üzerinde bir boyutta yorgun hissediyor ve uykudan kalktığınızda bile yorgunluğunuzu atamıyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir.

seker 13

Genellikle yorgunluğun sebebi uykusuz kalmamız veya çok iş yapmamız olsa da, bunun temel nedeni farklı bir durum da olabilir. Özellikle uykudan uyandığınızda bile yorgunsanız veya basit bir günlük işi yaparken çok yorgun düşüyorsanız bunun sebebi basit bir uykusuzluk olmayacaktır. İşte bu yazımızda, sürekli meydana gelen yorgunluk halinin sebeplerini inceleyeceğiz.

Yorgunluk nedenleri 1

Sağlıksız Beslenme

Beslenme alışkanlıklarımız günlük hayatımızda enerjimizi, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi etkilemektedir. Özellikle en önemli öğün olarak bilinen kahvaltıda, organik ve bol proteinli gıdalar tüketerek gün içerisinde kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra, öğle arasında ara öğün olarak meyve yerseniz kendinizi hem daha hafif hem de daha enerjik hissedebilirsiniz.

Yorgunluk nedenleri 9

Pasif Yaşam Tarzı

Günlük yaşamında pek hareket etmeyen ve durağan bir yaşam tarzını seçen kişiler, pasif kalmaya alışkın oldukları için hafif ve basit bir hareket yaptıklarında bile kendilerini inanılmaz yorgun hissedeceklerdir. Çok sağlıksız olan bu yaşam biçimi, insanın ömrünü kısalttığı gibi aynı zamanda var olan enerjisini de alıp götürür. Siz de bu şekilde yaşıyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, yaşamınızda değişiklik yapmanız şart.

Yorgunluk nedenleri 8

Demir Eksikliği

Ülkemizde her üç kişiden bir tanesinde görülen demir eksikliği; yaşam kalitemizi en çok etkileyen şeylerden bir tanesidir. Vücutta demir eksikliği varsa, kişi kendisini sürekli yorgun, halsiz ve uykulu hissedecektir. Çok sık görülebilen bir sorun olan bu eksikliği, vücudumuzdaki hücre ve kaslara oksijen geçişini engelleyerek sürekli yorgunluk durumuna yol açmaktadır.

Yorgunluk nedenleri 7

 

Yeterli Seviyede Su İçmemek

Yapılan araştırmalara göre, gün içerisinde kişinin kendisini dinç ve enerjik hissetmesinin yollarından bir tanesi de yeterli seviyede su tüketme alışkanlığıdır. Kişinin ihtiyacı olduğu su miktarını almaması vücutta pek çok aksaklıklara neden olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de sürekli yorgun hissetme sorunudur. Susuzluk, vücutta bulunan kan seviyesinin azalmasına yol açarak enerjinin düşmesine sebep olmaktadır.

Yorgunluk nedenleri 5

Kansızlık

Sürekli olarak kendinizi yorgun olarak hissediyorsanız, bir doktora görünerek kan tahlili yaptırmanızın faydası var. Kansızlık sorunu yaşayan kişilerde görülen en sık şikayetlerden bir tanesi yorgun, halsiz ve iştahsız olma durumudur. Yorulmaya ek olarak üşüme, çarpıntı, aniden gelen titreme, solgunlaşma gibi şikayetleriniz varsa, kansızlık problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Yorgunluk nedenleri 10

 

 

Kaynak
Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu