Beslenme ve Diyet

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

instagram takipçi hilesi

Su içmenin insan vücudu için sayısız faydası vardır. Saçlardan tırnaklara kadar her noktanın su içmeye ihtiyacı vardır. Ancak su içerken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle doğru zamanlarda tüketilen su, sağlık açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre suyu içmek için 7 tane doğru zaman belirlenmiştir. Peki su içmek için en doğru 7 zaman nedir?

1. Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir? Sabah Uyanıldığında

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Düzenli olarak su içen kişilerin bedeni daha sağlıklı ve doğru çalışır. Güne başlarken bir bardak su içmeniz gerekir. Metabolizmayı hızlandırarak, bedene zindelik kazandırır. Bedeni zararlı toksinlerden arındırır. Vücuda sinyal vererek güne hazır hale getirir. İdrar yollarını temizler, iç organları çalıştırır.

2. Sporda, Spordan Önce ve Spordan Hemen Sonra

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Spor yaparken ve spordan hemen sonra su tüketmeniz gerekir. Bunun birçok nedeni vardır. Spor yaparken vücudunuz susuz kalır. Vücuttan giden ter, su içme ihtiyacı ortaya koyar. Su içerek vücudunuza kaybettiği suyu takviye etmiş olursunuz. Bu sayede vücudunuz performans kazanır.

Spordan önce su tüketmek de oldukça önemlidir. Uzmanlar spordan önce tüketilen suyun sıvı dengesi sağladığını belirtir. Ayrıca vücudunuzu yapacağınız egzersizlere de hazır hale getirirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamanız gerekir.

3. Yemeklerden Önce

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Yemekten önce içilen su vücuda doygunluk hissi verir. Normalde yediğinizden daha az porsiyon tüketerek zayıflamaya katkı sağlamış olursunuz. Özellikle fazla kilolardan şikayetçiyseniz yemeklerden 30 dakika önce su tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

4. Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir? Duş Almadan Önce

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Uzmanlar tarafından su tüketmen için önerilen doğru zamanlardan bir tanesi de duş öncesidir. Duştan önce içilen bir bardak su, kan şekerini dengeler. Tansiyonun yükselmesini engeller. Özellikle duştan çıktıktan sonra baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi durumların meydana gelmesinin önüne geçer.

5. Uyumadan Önce

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Birçok insan uyumadan önce su içmeyi tercih etmez. Çünkü uykudan önce su içilmesi tuvalete gitme ihtiyacı hissettirebilir. Ancak bu bir yanılgıdır. Uyumadan önce su içilmesi kalori yakmaya, vücut hücrelerini çalıştırmaya, sindirim sistemini dengelemeye ve idrarı temizlemeye fayda sağlar.

6. Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir? Hastalıkta

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Herhangi bir hastalıktan şikayetçi olarak doktora gittiğinizde bol bol su tüketmeniz gerektiğini söyler. Hastayken ilaç içmek kadar önemli olan su tüketmek, sağlığa bir an önce kavuşmak için gereklidir. Su içerek;

  • Mikropların vücuttan uzaklaşmasını
  • Bağışıklığın güçlenmesini
  • İç organların çalışmasını sağlayabilirsiniz.

7. Yorgun Hissedildiğinde

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir?

Vücut susuz kaldığında kişiye yorgunluk hissi verir. Birçok insan uykudan uyandığında bile yorgun olmaktan şikâyetçidir. Eğer siz de sık sık yorgun hissetmekten şikayetçiyseniz sıvı tüketiminizi gözden geçirmeniz gerekir. Günde minimum 2 buçuk litre su tüketilmesi sağlık açısından şarttır.

En İyi Su Markaları Hangileridir?

Su İçmek İçin En Doğru 7 Zaman Nedir? Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu