Yabancı Erkek Ünlüler

Stan Lee Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Stan Lee
Tam adı: Stanley Martin Lieber (Stan Lee)
Doğum tarihi: 28 Aralık 1922
Doğum yeri: Manhattan, New York, ABD
Ölüm tarihi: 12 Kasım 2018
Ölüm yeri: Cedars-Sinai Medical Center, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Boyu: 1,80 cm
Burcu: Oğlak
Ailesi: Celia Lieber – Jack Lieber
Eşi: Joan B. Lee (e. 1947–2017)
Çocuk (ları): Joan Celia Lee, Jan Lee
Mesleği: Çizgi roman yazarı, editör, yayıncı ve oyuncudur
Aktif Yılları: 1940lardan 2017’ye kadar
imdb-logo
youtube-chanel

Hakkında

Stan Lee Kimdir? Halk arasında Stan Lee olarak bilinen Stanley Martin Lieber, Amerikalı bir çizgi roman yazarı, editör, yayıncı, medya yapımcısı, televizyon sunucusu, seslendirme sanatçısı ve oyuncuydu. Lee kariyerine Marvel Comics için bir ofis çocuğu olarak çalışarak başladı. Ve bu, öğle yemeği getirmek, prova okuması ve sanatçının mürekkep kavanozlarını yeniden doldurmak anlamına geliyordu. Sonunda yaratıcı yeteneğini kanıtladı ve geçici editör pozisyonundan tüm şirketin başkanına yükseldi.

Spider-Man‘, ‘The Hulk‘, ‘X-men‘, ‘Iron Man‘, ‘Thor‘, ‘Doctor Strange‘ gibi süper kahramanlar yaratması ile tanınır ve mükemmel yetenekli bir süper kahraman fikrini satmak yerine süper kahramanlarını kusurlu hale getirdiği süper kahraman serisi olan ‘Fantastik Dörtlü‘yü yarattığında ülke çapında popülerlik kazandı. Bu süper kahramanları ise meslektaşları Jack Kirby ve Steve Ditko ile birlikte yarattı. Onun hicivli yazıları ve gerçek dünyanın unsurlarını bu süper kahramanların dünyasına getirerek komik dünyada devrim yarattığı söylenir ve bu yüzden bu süper kahramanları yaşayabilir ve sorumlu hale getirirdi.

Marvel Comics‘i bir yayınevinin küçük bir bölümünden bir multimedya şirketi yapan Stan Lee’ydi. Süper kahramanlar yaratmanın ve çizgi romanlar için hikaye senaryoları yazmanın yanı sıra, haftalık köşe yazıları yazdı ve yapım şirketi aracılığı ile birçok süper kahraman temelli girişim üretti.

Stan Lee, 28 Aralık 1922 tarihinde New York’ta Celia ve Jack Lieber’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Lee’nin babası, Büyük Buhran’dan sonra fazla iş bulamayan bir elbise kesiciydi ve ailesi tek yatak odalı bir dairede maddi zorluklar içinde yaşamak zorunda kaldı.

Stan Lee, Bronx’taki DeWitt Clinton Lisesi’ne gitti ve bir haber servisi için ölüm ilanları yazmak ve Ulusal Tüberküloz Merkezi için basın bültenleri yazmak, ofis çocuğu olarak çalışmak gibi küçük işlerde yan yana çalıştı. Çocukken hayatı film okumak ve izlemekle geçmiş ve bundan da çok etkilenmişti. Lee bir gün ‘Büyük Amerikan Romanı‘ yazmayı hayal etti. Ve Timely Comics’te ofis asistanı olarak işe alındı ​​ve kısa süre sonra geçici editör oldu.

Stan Lee Kariyeri

Lee’nin 1939 yılında Timely Comics‘e girmesi, kariyerinde büyük bir adım olduğunu kanıtladı. İşe sıradan işler yaparak başladı ama kısa süre sonra Lee ‘Captain America Foils the Traitor’s Revenge‘ metin dolgusu ile çizgi romana giriş yaptı.

1941 yılında Stan, bir yedekleme özelliği ile gerçek çizgi romanlar yapma fırsatları elde etmeye başladı. Ve ‘Mystic Comics No.6’da Destroyer‘, ‘ABD Çizgi Romanı No. 1’de Jack Frost‘ ve ‘Captain America Comics No.6’da Baba Zamanı‘nı yarattı. Henüz 19 yaşındayken, şirketteki bir çatışma ve artan yaratıcılığı nedeni ile Lee şirketin geçici editörlüğüne getirildi ve şirkette 31 yıl boyunca, çoğunlukla genel yayın yönetmeni olarak çalıştı.

1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ordusuna katıldı ve Sinyal Birlikleri’nde eyalette görev yaptı. Orada da yaratıcılığını el kitapları, sloganlar ve eğitim filmleri yazarak sürdürdü. Bu yüzden Lee orduda ‘oyun yazarı‘ olarak sınıflandırıldı.

Ordudaki görevini bitirdikten sonra ise Lee, 1950‘lerde şimdi ‘Atlas Comics‘ olarak bilinen şirkete katıldı. Romantik, bilimkurgu, korku, mizahi hikayeler vb. yazmak için çeşitli türler ile deneyler yapmaya başladı. Aynı zamanda, meslektaşı olan Dan DeCarlo ile esasen Marie Wilson‘ın oynadığı bir radyo komedisine dayanan ‘Arkadaşım Irma‘ başlıklı bir gazete şeridi üretti. Lee, kariyerinden giderek daha fazla hoşnutsuz hale geliyordu.

1950‘lerin sonlarında, DC Comics ile rekabet halinde olan Lee’nin yayıncısı Goodman, ondan yeni bir süper kahraman takımı yaratmasını istedi. Lee, monoton kariyerinden hoşnutsuz olmaya başladığından beri inandığı hikayeler üzerinde çalışmayı düşünmüştü. Bu görev için Lee, meslektaşı Jack Kirby ile birlikte, ‘Hulk‘, ‘Iron Man‘, ‘Thor‘, ‘Spider-Man‘, ‘X-Men‘ ve ‘Doctor Strange’ gibi süper kahramanlar ile ‘Fantastic Four‘ adlı bir süper kahraman ekibi oluşturdular.

1960‘lar boyunca, harf sayfalarının moderatörlüğünü yaparken Marvel’ın serilerinin çoğunu yazdı ve sanat yönetmenliğini ve kurgusunu yaptı. Ayrıca Lee, ‘Stan’s Soapbox‘ adlı aylık bir köşe yazısı yazıyordu. İşi çok zorlaşıyordu ama Lee bundan zevk alıyordu.

1971 yılında Stan’den uyuşturucuların kötü etkileri üzerine bir hikaye yazması istendi ve o bunu ‘The Amazing Spider-Man‘a dahil etmeyi düşündü. Ama Comics Code Authority buna karşıydı çünkü uyuşturucuların tasviri yasaya aykırıydı.

Lee ve Goodman yine de devam etti ve hikayeyi çizgi romanlarında yayınladılar. Hikaye gerçekten de ünlü oldu ve Marvel sorumlu mesajı yaydığı için takdir edildi. Ve CCA, kuralları kaldırmış ve uyuşturucuların olumsuz tasvirlerine izin vermiştir. 1975 yılından itibaren Stan artık daha meşguldü ve Marvel Comics için bir figür ve halk yüzü olarak popülerlik kazandı. Lee Amerika’daki çizgi roman kongrelerine katıldı, kolejlerde ders verdi ve panel tartışmalarına katıldı.

Lee’nin şirketteki rolü, 1981‘de Marvel‘in TV ve film özelliklerini geliştirme rolü verildiğinden, ailesi ile birlikte Kaliforniya’ya geçmek zorunda kaldığı için giderek büyüyordu. Şirketin başkanlığına getirildi ancak Stan, görevi üstesinden gelebileceğinden biraz daha teknik buldu. Böylece şirketin yaratıcı süreçlerine daha yakın olmak ve yayıncı olmak için görevinden ayrıldı.

1998 yılında Lee, Peter Paul ile birlikte internet tabanlı yeni bir süper kahraman yaratma, prodüksiyon ve pazarlama stüdyosu olan ‘Stan Lee Media‘yı kurdu. Şirket giderek büyüdü ve önemli bir başarı elde etti. Ancak yasal sonuçlar nedeni ile kapatılmak zorunda kaldı.

DC Comics ile yaratıcı kariyerinde ilk kez 2000 senesinde, DC süper kahramanları ‘Like‘, ‘Superman‘, ‘Batman‘, ‘Wonder Woman‘, vb.’yi yeniden yarattığı ‘Just Imagine…‘ serisini başlattığında yer aldı. 2001 yılında Lee, ‘POW! (Purveors of Wonder) Entertainment‘ Gill Champion ve Arthur Lieberman ile film, televizyon ve video oyunu özelliklerini yaptı. Ayrıca Lee ‘Stan Lee’nin Pazar Çizgi Romanları‘nı da başlattı.

Marvel ile 65 yılını bitirdiğinde, 2006 yılında Lee’nin ‘Spider-Man‘, ‘Doctor Strange‘ gibi ortak yapımlarıyla etkileşime girdiğinin gösterildiği bir dizi tek seferlik çizgi romanın yayınlanması ile onu onurlandırdı. 2007 yılında Comic-Con International’da onu onurlandırmak için bir Stan Lee aksiyon figürü piyasaya sürüldü.

2008 yılı, Lee için ‘Stan Lee Presents Seçim Daze: What Are They Really Saying?‘i yayınladığı, Hiroyuki Takei ile ‘Karakuridoji Ultimo‘da işbirliği yaptığı, CGI film dizisi ‘Legion of 5‘in ortaklaşa yapımcılığını yaptığı yoğun bir yıldı.

Stan Lee’nin eğlence şirketi, Ulusal Hokey Ligi’ne süper kahraman maskotları yaratmak için 2010 yılında The Guardian Project’te Guardian Media Entertainment ile ortaklık kurdu. Ayrıca Lee, ‘Tao’nun Yin ve Yang Savaşı‘ adlı bir canlı aksiyon müzikali yazacağını duyurdu.

Stan, 2012 yılında San Diego Comic-Con International’da kendi yarattığı çeşitli programları yayınlayan yeni YouTube kanalı ‘Stan Lee’s World of Heroes‘u duyurdu. Lee, Stuart Moore ile birlikte ‘Zodiac‘ kitabını yazdı. Ve kitap 2015 yılında çıktı.

Stan Lee Ödülleri

Stan Lee’nin çizgi roman dünyasına yenilikçi katkısı için Ulusal Sanat MadalyasıSatürn ÖdülleriÇığlık ÖdülleriHollywood Şöhret KaldırımıAmerika Yapımcılar BirliğiGörsel Efekt Topluluğu Ödülleri vb. gibi ödüller kazandı.

Stan Lee Özel Hayatı

1947 yılında Lee, Joan Clayton Boocock ile evlendi ve evliliklerinin ilk birkaç yılında Long Island’da yaşadılar. Çiftin bir kızı Joan Celia ‘JC’ Lee var ve Joan’ın bebekken ölen Jan Lee adında da bir oğlu oldu.

Stan Lee, 12 Kasım 2018 tarihinde Los Angeles, California’daki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde 95 yaşında öldü.

Stan Lee Filmleri

 1. 1973 L’An 01
 2. 1989 The Trial of the Incredible Hulk / Jury Foreman
 3. 1990 The Ambulance / Kendisi
 4. 1995 Mallrats / Kendisi
 5. 2000 X-Men / Hotdog Satıcısı
 6. 2000 Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV / Anlatıcı (Ses)
 7. 2000 The Adventures of Cinderella’s Daughter / Rahip
 8. 2002 Örümcek Adam / (Kızı Kurtaran Adam)
 9. 2003 Daredevil / Caddeden Geçen Adam
 10. 2003 Hulk / Güvenlik Görevlisi
 11. 2004 Örümcek Adam 2 / (Başka Bir İnsanı Kurtarması)
 12. 2004 Comic Book: The Movie / Kendisi
 13. 2004 The Princess Diaries 2: Royal Engagement / Düğün Konuğu
 14. 2005 Man-Thing / (Kayıp İlanında Fotoğrafı Görünmekte)
 15. 2005 Fantastik Dörtlü / Willie Lumpkin
 16. 2005 Conflict / Trevor
 17. 2006 X-Men: Son Direniş / Bahçeyi Sulayan Adam
 18. 2007 Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü’nün Yükselişi / Kendisi
 19. 2007 Örümcek Adam 3 / Times Meydanındaki Adam
 20. 2007 Mosaic / Stanley
 21. 2007 The Condor / Büyük Baba
 22. 2008 Iron Man / Hugh Hefner
 23. 2008 The Incredible Hulk / Hapless citizen
 24. 2010 Iron Man 2 / (Larry King ile karıştırılıyor)
 25. 2011 Thor / Kamyon Şoförü
 26. 2011 İlk Yenilmez: Kaptan Amerika / General
 27. 2011 Pizza Man / Kendisi
 28. 2012 Yenilmezler / Rastgele Vatandaş
 29. 2012 İnanılmaz Örümcek Adam / Kütüphaneci
 30. 2013 Jay & Silent Bob’s Super Groovy Cartoon Movie / Kendisi (ses)
 31. 2013 Iron Man 3 / Güzellik Yarışması Yöneticisi
 32. 2013 Thor: Karanlık Dünya / Akıl Hastası
 33. 2014 Kaptan Amerika: Kış Askeri / Güvenlik Görevlisi
 34. 2014 İnanılmaz Örümcek Adam 2 / Mezuniyet Konuğu
 35. 2014 Galaksinin Koruyucuları / Xandarian ladies’ man
 36. 2014 6 Süper Kahraman / Fred’in Babası (seslendirme)
 37. 2015 Yenilmezler: Ultron Çağı / Emekli Asker
 38. 2015 Ant Man / Barmen
 39. 2016 Deadpool / Striptiz Kulübündeki DJ
 40. 2016 Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı / FedEx Kargo Görevlisi
 41. 2016 X-Men: Apocalypse / Kendisi
 42. 2016 Yoga Hosers / Kendisi
 43. 2016 Doctor Strange / Otobüs Yolcusu
 44. 2017 Galaksinin Koruyucuları 2
 45. 2017 Örümcek Adam: Eve Dönüş / Gary
 46. 2017 Thor: Ragnarok / Berber

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu