MaksatSpor

Spor Yaparken Neden Müzik Dinlenmeli?

instagram takipçi hilesi

Eforunuzdan motivasyonunuza, modunuzdan performansınıza; her şeyi etkileyecek olan müziği, spor yaparken hayatınıza mutlaka katın! Spor yaparken neden müzik dinlenmeli?

spor yaparken muzik 3

Spor yaparken müzik dinlemenin hem performansınız hem sağlığınız hem de modunuz için yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Belki daha fazla ritmik koşmak, belki daha yüksel bir enerji ile ağırlık kaldırmak, belki müziğe kendinizi kaptırarak saatler boyunca pedal çevirmek…

Müziğin spor sırasındaki gücünü ihmal etmeyin. Neden spor yaparken müzik dinlemeliyiz sorusunun yanıtlarını okumalısınız.

spor yaparken muzik 2

Dikkat Dağıtır

Yapılan araştırmalar, spor yaparken müzik dinleyen kişilerin, sarf etmiş oldukları eforun çok daha az farkına varmış olduklarını gösteriyor. Bu şekilde bir oyalama durumunun ise sporcuların performansını yüzde on beşe kadar arttırmış olduğu ortaya çıkmakta. Uzmanlar yüksek tempolu müziklerin daha fazla etkili olduğunu söylemekte.

Eforunuzu Yükseltir

2010 senesinde bisikletçiler üzerinde yapılmış olan bir çalışma, hızlı müzik dinleyen sporcuların yavaş müzik dinleyenlere göre daha güçlü bir biçimde çalışmış olduklarını göstermiş. Bu arada hız derken, bunun da bir ayarı olması gerekmektedir. Aşırı hızlı müzikler de çok iyi gelmeyecektir. En fazla 140 bpm arası hız maksimum biçimde etki gösterirken en az 120 bpm olmalıdır.

spor yaparken muzik

Sizi Oraya Götürür

Müziğin hafıza anlamında gücünü herkes bilir. Bir müziği dinlediğiniz zaman tamamen onun ile ilişkilendirmiş olduğunuz anıya doğru bir yolculuğa çıkar, orada olursunuz. Şarkıların bu duygusal gücünün, motivasyonu geliştirdiği ve bunun da fiziksel performansı geliştirmiş olduğu bilinir.

Ritmin Gücü

Spor yaparken dinlemiş olduğunuz müziğin ritmi beynin motor bölgesine etki eder ve beyni, ne zaman harekete geçeceği konusunda harekete geçirir. Böylelikle koşu ve ağırlık kaldırma gibi antrenmanlarda size yardımcı bir araç olur. Bu zamanlamalar da enerjinizi daha verimli kullanmanıza yardımcı olur.

spor yaparken muzik 4

Modunuzu Yükseltir

Yapılan araştırmalara göre müziğin, insanların ruh halini değiştirme ve kendilerini bulma konusunda önemli etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Müzik dinlemek tüm olumsuzluklardan kaçmaya yardımcı olduğu gibi, egzersiz anlarında modunuzu yükselterek performansınız da pozitif etki yaratır.

Hareket Ettirir

Ritmin gücünü herkes bilir! Yüksek tempoya sahip müzikler beyinde heyecan yaratır ve bu heyecan da dinleyicide harekete sebep olur. Bu yüzden spor yaparken müzik dinlemek hareketlerinizi yükseltir ve daha etkili performans tecrübe etmenize olanak sağlar.

Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler 👇🏽

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu