MaksatSpor

Spor Yapan Erkeklere Beslenme Önerileri

instagram takipçi hilesi

Birçok erkek ideal bir vücuda sahip olmak istediği günlerdeyiz . İdeal bir vücuda sahip olmak eğer doğal bir şekilde sağlanacak ise bu gerek fiziksel gerekse de psikolojik yönden bireylerin sabır sınırlarını zorlayabilmektedir.

spor yapan erkeklerde beslenme nasil olmali

Bu yüzden de erkeklerin spor yaparken beslenmelerine özen göstermesi gerekmektedir.

Yaş , Erkeklerin Beslenmesini Etkilemekte

Metabolizma hızı ve fiziksek aktivite yaş ilerledikçe düşer ve bu yüzden de enerji ihtiyacınızda azalmalar yaşanabilir. Fakat iyi protein , mineral ve vitamin kaynaklarına olan ihtiyaç önemini sürdürmeye devam eder.

Egzersiz Yaparken Doğru Beslenme İle Kas Korunması

spor yapan erkeklerde beslenme

Yetişkin bir erkeğin günlük kalori ihtiyacı ortalama olarak 2500 ve 3000 kalorii arasındadır. Diyet yapmak için karar veren erkekler egzersizde yapmak istiyorsa bu kaloriye ek olarak 300 ya da 500 kalori arasında fazladan kalori alması gerekmektedir.

Protein Alımı

Kas kütlesi oluşturabilmek için erkekler protein alım seviyelerini günlük olarak alınması gereken düzeyin üstüne çıkmak isteyebilir. Protein alımı , kilo başına yaklaşık olarak 1 gram olacak biçimde ayarlanması gerekmektedir. Kas kütlesini arttıran gizli gerçek ise egzersiz ve yeterli kalori alımıdır.

Erkeklerde Kas Gelişmesine Yardımcı 7 Besin

Kas kültesini geliştirmek ve vücudu şekillendirmek aslında daha spor salonuna gitmeden önce başlamaktadır. Kasların gelişebilmesi için bol sıvı alımı , doğru ve yeterli besin alımına ve yeterli egzersiz yapımına ihtiyaç vardır. Spor yapan erkeklerin beslenmesinde olması gereken besinler ;

Meyve ve sebzeler lif , mineral , vitamin ve sıvı sağladığından dolayı her türlü sağlıklı diyetin temel yapı taşlarını oluştururlar. Sebzeler ayrıca az miktarda da protein içerir. Her ikisine de sağlıklı beslenmenizde önem vermeniz gerekmektedir.

spor yapan erkeklerde protein alimi

Az yağlı süt ürünleri yüksek kaliteye sahip protein , karbonhidrat , potasyum , kalsiyum , D vitamini gibi temel besin ögelerini içermektedir. Yapılan spor sonrası telafi içeceği olarak meyve , süt ve yulaf ile yapılacak smoothileri tercih edebilirsiniz.

Az yağa sahip et harika bir protein kaynağı olacaktır . Kaslara oksijen gitmesinin yanı sıra kas gelişmesini etkileyen lösin maddesini içeren amino asitler bakımından da oldukça zengindir.

Çiğ , tuzsuz ve kavrulmamış olarak tüketilecek fındık da iyi bir protein kaynağı olacaktır. Aynı zamanda da fındıkta vitaminler , lifler , antioksidanlar ve sağlıklı yağlar içermektedirler.

spor yapan erkeklerde beslenme nasil olmalai

Fasulye ve tam tahıllı ürünler enerji üretimi ve kas onarımı için protein ile beraber lif , vitaminler ve antioksidanlar içeren kaliteli karbonhidrat kaynaklarıdır.

Erkekler daha fazla kas kütlesine sahip olduğundan dolayı daha hızlı kilo vermeye yönelimleri bulunmaktadır. Haksız bir durum gibi görünse de erkekler kadınlara oranla daha hızlı kilo verebilmektedir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu