Bilim ve Teknoloji

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Sosyal medya adını verdiğimiz mecra, bir okyanus gibi büyük ve detaylıdır. Günümüzde kullandığımız sosyal medya platformları, piyasaya ilk çıkarken sponsorlarından aldıkları sağlam kaynaklar ile başarılı reklam çalışmaları yapmış ve nihayetinde istedikleri başarıya erişebilmişlerdir.

sm3

Bizler de bireyler olarak sosyal medya platformlarını oluşturan en küçük yapıtaşlarız. Bir sosyal medya platformunu insan olarak değerlendirecek olursak insanın hücresi de bizler oluyoruz. Çünkü sosyal medya kavramı, genel olarak insanları kaynaştırmak ve bir araya getirmek amacıyla ortaya çıkan bir oluşum olduğu için kullanıcıların aktif olarak paylaşım yapmadığı bir sosyal medya platformu düşünülemez. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarında bir de kurumsal sayfalar bulunuyor. Bu sayfalar, genellikle büyük markaların internet üzerinden satışlarını ve ürün tanıtımlarını gerçekleştirmek adına açılan sayfalar olduğu için bu tür sayfalar genellikle ürünlerini ve fiyatları paylaşmaktadır. Ancak bir kurumsal sosyal medya sayfasının arkasında başarılı ve tecrübeli bir sosyal medya uzmanı yoksa, ne kadar paylaşım yapılırsa yapılsın o marka istediği gibi satış yapamayacaktır.

sm1

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Yukarıda detaylı bir şekilde kurumsal sosyal medya sayfalarına yer verdik. Sosyal medya uzmanları da bu sayfaların arkasındaki görünmez kahramanlardır. Sosyal medya uzmanları, çalıştıkları sayfaların daha çok satış yapıp daha fazla erişim alabilmesi için çeşitli çalışmalar ve paylaşımlar gerçekleştirirler. Dolayısıyla bir sosyal medya sayfasının yönetiminin başındaki kişiye sosyal medya uzmanı demek doğru olsa da eksik olacaktır. Sosyal medya çalışmalarında uzman olabilmek için daha az bütçe harcayarak daha geniş kitlelere erişebilmek, daha fazla satış yapabilmek gereklidir. Zaten büyük markaların sosyal medya uzmanları ile çalışmalarının asıl sebebi de budur. Sosyal medya uzmanları, uygun fiyatlar ile verdikleri reklamlardan ciddi derecede geri dönüş ve ürün satışı sağladıkları için markaların sosyal medyadaki varlığını devam ettirebilmesi için bir sosyal medya uzmanı ile çalışması şarttır.

sm2

Sosyal Medya Uzmanları Ne Kadar Gelir Elde Eder?

Bir sosyal medya uzmanının elde ettiği geliri tahmin etmek oldukça zordur. Çünkü sosyal medya uzmanının alacağı gelir, genel olarak markalar ile aralarındaki anlaşmalara bağlıdır. Örneğin kimi sosyal medya uzmanı, satış başına yüzdelik olarak kar marjı ile çalışırken kimi sosyal medya uzmanı ise istatistiklere ve satışlara bağlı kalmaksızın maaş usulü ile çalışmayı tercih ediyor. Ancak eğer büyük bir marka ile çalışıyorsanız ve sosyal medya platformları üzerinden E-Ticaret faaliyetlerini başarılı bir şekilde yönetebiliyorsanız bu işten ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

sm4

 

Sosyal Medya Uzmanlığı ile İlgili Bir Video;

https://www.youtube.com/watch?v=L5Y1RN1sirw

KAYNAK: Ayşe Demir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu