Yatırım ve Borsa

Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan Nedir?

instagram takipçi hilesi

Son günlerde kripto para borsalarının tabiri caizse birer birer patlamasının ardında soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan kavramları oldukça sık duyduğumuz kelimeler arasında girdi. Bu yüzden bu yazımızda bu terimleri sizlere açıklamaya karar verdik.

Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdan, internete bağlı herhangi bir kripto para cüzdanını ifade etmektedir. Genellikle sıcak cüzdanların kurulumu, erişimi ve daha fazla jetonu kabul etmesi daha kolaydır. Ancak, sıcak cüzdanlar ayrıca bilgisayar korsanlarına, olası düzenlemelere ve diğer teknik güvenlik açıklarına karşı daha hassastır.

Sıcak cüzdanlar, günlük kripto para birimi kullanıcıları içindir. Düzenli olarak bir borsada kripto ticareti yapıyorsanız yada günlük alışveriş yapmak için kripto harcıyorsanız, dijital para biriminizi sıcak bir cüzdanda saklamak daha iyidir. Sıcak cüzdanlar internete bağlı olduğundan, telefonunuzda yada bilgisayarınızda birkaç tuşa basarak sorunsuz bir şekilde kripto işlemleri yapabilirsiniz.

Soğuk Cüzdan

Borsa cüzdanları tipik olarak sıcak cüzdanlardır. Bununla birlikte, önde gelen birkaç borsa, fon güvenliğini artırmak için Lion’un kullanıcılarının fonlarındaki aslan payını soğuk cüzdanlarda saklamayı seçmektedir. Standart web tabanlı ya da mobil tabanlı sıcak cüzdanlar bu özelliği sunmaz.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan da, internete bağlı OLMAYAN herhangi bir kripto para birimi cüzdanını ifade eden bir terimdir. Genellikle soğuk cüzdanlar daha güvenlidir. Ancak çoğu sıcak cüzdan kadar çok kripto para kabul etmezler. Soğuk cüzdanların fiyatı 80 $’a yakınken, sıcak cüzdanlar ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Soğuk cüzdanlar, cüzdanın özel anahtarlarını saklamak için tipik olarak USB bellek şeklinde fiziksel bir ortam kullanır ve bu da onları hackerlar ya da diğer kötü niyetli kişiler tarafından fiilen erişilemez hale getirir.

Kriptoyu soğuk cüzdanınızda saklamak için, onu bir sıcak cüzdandan donanım cüzdanınızın genel adresine gönderirsiniz. Tersine, soğuk cüzdanınızdan bir arkadaşınıza ya da bir takas adresine kripto göndermek istiyorsanız, soğuk cüzdanınızı cüzdanın özel yazılımı aracılığıyla internete bağlar. Ardından işlemi özel anahtarınızla imzalarsınız.

Sıcak Cüzdan

Soğuk Cüzdan Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • En güvenli seçenektir
 • Tamamen çevrimdışı olduğu için daha yüksek düzeyde güvenlik sağlar.

Eksileri:

 • Fiyatları biraz fazladır.
 • Hızlı ya da düzenli işlemler için ideal değildirler.

En İyi Soğuk Cüzdanlar:

 1. Trezor – BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Dash’i depolar.
 2. Ledger Wallet  – BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Ripple, Dash, ARK, Stellar ve daha fazlasını barındırabilir.

Sıcak Cüzdan Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Ücretsizdir.
 • Kripto para biriminize hızlı erişim erişilebilir. Bir mobil uygulama ile kontrol edebilirsiniz.
 • Kullanımı kolay ve kullanıcı dostudur

Eksileri:

 • Sıcak cüzdanlar tanım gereği İnternete bağlıdır. Bu da kripto para biriminizin daha az güvenli olduğu anlamına gelir. Örneğin bilgisayar korsanları, olası yasal düzenlemeler ve diğer teknik güvenlik açıklarından etkilenirler.

En İyi Sıcak Cüzdanlar:

 • Coinbase
 • Blockchain.info

Yukarıda anlatılanlar kesinlikle YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR..!

Soğuk Cüzdan

Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu