Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Öksürüğü 1 Günde Kesiyor: Siyah Turp ve Bal Karışımı Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Siyah turp ve bal karışımının mucizevi etkilerini biliyor muydunuz? Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hastalıklarda yaşanan artışlar dikkat çekiyor. Grip, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı ve geçmeyen öksürük krizleri..! Her ne kadar dikkat ediyor olsak da mevsimsel hastalıklardan kaçış, pek de mümkün olmuyor. Ama esas mesele güçlü bir bağışıklık sistemi..!

Doğadan gelen şifa depolarını bu noktada etkin kullanmamız çok önemli..! Mutfaklarımızda bulunan bazı gıdalar, aslında alternatif tıbbın göz bebeği..! Hücrelerimizi yenileyen, vücudumuza kuvvet veren karışımlar ile sağlığımızı korumak ya da hastalıkları hafif atlatmak mümkün oluyor. Bunlardan biri siyah turp, diğeri ise bal..!

İşte biz de bu yazımızda sizlere, siyah turpun balla karıştırıldığında vücudumuza nasıl faydalar sağlayacağından ve bu karışımın nasıl elde edileceğinden söz ediyor olacağız..! Konuya ilişkin videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

siyah turp ve bal

Siyah Turp ve Bal Faydaları Nelerdir?

Tohumları, eski Mısırlılar tarafından yağ üretmek amacıyla kullanılan siyah turp, kırmızı turpa oranla çok daha yüksek vitamin ve mineral değerine sahiptir. Hatta öyle ki C vitamini denince akla gelen portakal, mandalina gibi turunçgillerden kat kat daha fazla C vitamini içermektedir.

Grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere, pek çok önemli hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde C vitaminin yeri büyüktür. Kara turp tüketmek ise günlük C vitamini ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılamak demektir.

Peki ya bal? Ağzımızı tatlandıran bu yiyecek, arıların bize sunduğu şifa deposu aslında..! Enerji veren, boğazımızı yumuşatan, kan şekerimizi dengeleyen ve daha bir çok alanda olumlu katkıları olan balı, siyah turp ile birleştirirsek ne olur? Haydi gelin önce yararlarına, sonra da hazırlanma şekline bir göz atalım..

 1. Siyah turp ve bal karışımı antioksidan bakımından zengindir. Bu da demek oluyor ki; kan damarlarımızı ve dolaşım sistemimizi korumasının yanı sıra, felç geçirme ya da inme gibi tehlikeli sağlık sorunlarına karşı savaş açar.
 2. Kronik yorgunluktan şikayet etmeyenimiz yok gibidir. Stres ve günlük yaşam şartları nedeniyle oluşan, kas kramplarına ve halsiz hissetmeye karşı bire birdir. Aynı zamanda hafif dereceli aritmide (kalp atışlarında düzensizlikte) etkilidir.
 3. Sindirim sisteminin fonksiyonel bir biçimde çalışmasını sağlayarak, kabızlık problemini ortadan kaldırır. Unutmayın; sağlık, bağırsaklarda başlar.
 4. Terlemek vücuttaki zararlı maddelerin, yani toksinlerin atılmasını sağlayan en önemli yollardan biridir. İşte sizde siyah turp ve bal karışımı tükettiğinizde; terleyerek vücudunuzun arınma sürecine destek olabilirsiniz.
 5. Gelelim bu karışımın en bilinen ve etkin olduğu konuya.. Tabi ki de öksürük krizleri, bronşit, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı ve balgam birikimi.. Bu can sıkıcı ve uzun süren semptomların, doğal yollar ile tedavisinde, bu ikili baş rolde yer alıyor. Üst solunum yollarını yumuşatarak balgamın sökülmesine ve öksürük nöbetlerinin sona ermesine ciddi oranda katkı sağlıyor.

oksurukk

Siyah Turp ve Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki; bu karışımı elde etmek oldukça kolaydır. Evinizde olan iki malzemeyi kullanarak, vücudunuza sağlayacağınız yararların sayısı bir hayli fazladır. Öyleyse çok geçmeden bu ikilinin hazırlanışına bir bakalım..

 • İlk yapmanız gereken siyah turpu güzelce yıkamak.
 • Ardından kara turpun tepesini keserek, küçük bir delik açmalısınız.
 • Açtığınız deliğin içerisine doğru 1 yemek kaşığı kadar bal eklemelisiniz.
 • Turpu bu şekilde bir bardağın üzerine yerleştirmelisiniz.
 • Tüm bu adımları izledikten sonra açtığınız delikten bardağa doğru bir bal sızıntısı olduğunu göreceksiniz. Bu sızıntının 12 saat boyunca devam etmesini beklemelisiniz.
 • Tam 12 saat bekledikten sonra, bardağa akmış olan sıvıyı afiyetle tüketebilirsiniz.

siyahturpbalhazirr

Siyah Turp ve Bal Nasıl Tüketilir?

Hazırlamış olduğunuz bu mucizevi karışımın, 24 saat içerisinde bronşlarınızı temizlediğine ve öksürüğünüzü gözle görülür derecede azalttığına şahit olabilirsiniz. Ancak etkinliğini arttırmak için tavsiye edilen tüketim şekli; aç karnına 2 veya 3 kaşık olacak şekildedir.

Tok karnına tükettiğinizde ise enerji verici etkisinden yararlanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken hususları da şu şekilde belirtebiliriz;

 • Doğadan gelen ve şifa deposu olarak bilinen bu ikiliyi, alerjik bünyeye sahip kişilerin ve kronik hastalığı olanların mutlaka bir uzman hekime danışarak tüketmesi gerekmektedir.
 • Kullanım dozunun belirtilenden fazla olması, sindirim sistemi ile ilgili bir takım problemlere yol açabileceğinden dolayı, günde 2-3 kaşığı geçmemelisiniz.
 • Alacağınız turpun taze, balın ise hakiki olmasına özen göstermelisiniz.

Siyah Turp ve Bal Karışımı Faydaları İle İlgili Video

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu