Sağlıklı Yaşam

Gözyaşının Sırları

instagram takipçi hilesi

Vücut fonksiyonları yerine getirebilmek için birçok sıvı salgılar.Bunlardan biri de gözyaşıdır.Özellikle göz için çok önemli olan gözyaşının bir çok faydası vardır.Bunlardan bazıları:

-Göz yüzeyi pürüzlü bir yapıya sahiptir gözyaşı bu yapının pürüzsüz olmasını sağlar,
-Gözü temizlenmesini sağlamak ve kuru kalması sonucu oluşacak hastalıkları engellemek,
-Gözü beslemek gibi görevlere sahiptir.
gözyaşı1

Gözyaşının büyük bir bölümü sudan oluşur küçük bir kısmı ise farklı maddelerden ve tuzdan oluşur.Gözyaşının öyle özel bir yapısı vardır ki içindeki bir maddenin küçük bir eksikliği görme bozukluklarına ve göz iltihaplanmalarına sebep olur.Gözyaşı yağ katmanı ve sıvı katmanı olarak iki katmanı bulunur.Yağ katmanı üzerinde sıvı katmanı altındadır.Gözümüzü her kırptığımızda gözyaşı yenilenir ve göz yüzeyi temizlenmiş olur.

Peki bu faydalı dışında gözyaşı neden akar ,biz neden ağlıyoruz ?

Gözyaşı , göz ve burun arasında bir beze halinde bulunur. İnsanlar üzüldüğünde ,sevindiğinde,sinirlendiğinde yada bazen sebepsiz bir şekilde ağlayabilir.Bu durumlar insanın içsel durumunun karşılığı olan gözyaşıdır.Bir de soğan doğradığımız da veya güneşe uzun süre baktığımızda da gözyaşı dökeriz.Araştırmalara göre kadınların erkeklerden daha çok gözyaşı döktüğü sonucuna varılmıştır.Bu durumunda hormonlardan kaynaklandığı söylenir.İlerleyen yaşlarda hormonların azalmasıyla gözyaşının azaldığı da söylenir.
gözyaşı bezleri

Vücutta bulunan deri altı sinirleri ve duygusal sinirler herhangi bir uyarı olduğunda sinyallerini beyne gönderir ve vücutta ağlama hissi oluşur.Bilimsel olarak gözyaşı bezlerinin harekete geçme sebebinin net sonucuna ulaşılamasada tamamen duygusal uyarıcılara sahip olduğu netleşmiştir.Bir nevi vücudun savunma mekanızması olan ağlama hissi psikolojik olarak rahatlama hissi sağlama özelliğine de sahiptir.Gözden akan bir sıvının bunu başarabilmesi vücudun bize sağlamış olduğu bir mucizedir.

İnsanın ağlama sebebi aynı zamanda gözyaşı yapısını da etkiliyor.O yüzden üzülme sebebiyle dökülen yaşların zehirleyici özelliğe bile sahip olduğu söyleniyor.Bu sebeple bu gözyaşının ağza girmemesine dikkat etmek gerekir.

gözyaşı2

Gözyaşı bezleri göz ve burun arasında bulunduğundan ağlama sırasında burunda aynı anda akar gözdeki sıvı kaybından dolayıda aynı zamanda baş ağrısına sebep olabilir.

Gözyaşı sadece insanlara özel değildir.Bazı hayvan türleri de gözyaşı dökebilmektedir.Özellikle sözlere konu olan timsah gözyaşı en bilindikleridir. Ancak duygusal anlamda gözyaşı dökebilen tek canlı insandır.Sonuca bakılırsa ağlamanın sebebi her ne olursa olsun gözyaşı hem psikolojik anlamda hem de göz sağlığı anlamında bir mucizedir.

Kaynak
habertürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu