Kişisel Bakım

Sivilce Ve Siyah Nokta İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı (9 Adımda Sivilce Ve Siyah Nokta Bakımı)

instagram takipçi hilesi

sivilce ve siyah noktali ciltwebp

Sivilce ve siyah nokta, cilt bakım problemleri arasında en sık karşılaştığımız problemler arasındadır. Sivilce ve siyah nokta için bir rutin oluşturmadan önce bu sorunun neden kaynaklandığını bulmanız, bundan sonra izleyeceğiniz yol için daha mantıklı bir tercih olabilir. Çünkü cilt problemleri her zaman dış etkenlerden kaynaklı olmaz. Mesela vitamin eksikliği, sağlıksız beslenme ve yetersiz egzersiz yapma gibi durumlar da cilt problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden önce cildinizi içten daha sonra dıştan yenilemenizi öneririm.

Sivilce Ve Siyah Nokta İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı (9 Adımda Sivilce Ve Siyah Nokta Bakımı)

Cilt problemlerinizden kurtulmak için çok sıkı bir diyet uygulamanıza gerek yok. Yani sağlığınıza dikkat edin derken “Çok ağır bir diyete başlamalısınız.” demiyorum. Bu yüzden lütfen, gözünüz korkmasın. Başlangıçta hangi besinlerin hangi cilt bakım sorununu tetiklediğine bakabilirsiniz. Daha sonra bu besinleri tamamen kesmeseniz bile kullanımını minimum düzeyde azaltıp bir ay boyunca yüzünüzdeki değişimi takip edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme konusunda daha doğru bilgi edinmek için bir diyetisyene başvurabilir ve daha detaylı araştırma yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilirSiyah Nokta Problemi 8 Etkili Yöntemle Son Bulsun

Cilt bakım problemleri bazen yaşam tarzınıza ne kadar dikkat ederseniz edin geçmez. Böyle durumlarda kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Aslında tüm cilt bakım problemleri için ilk yapmanız gereken şey doktora başvurmak. Çünkü, cilt probleminiz sadece bir vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi sizin dışarıdan müdahale edemeyeceğiniz hormonal bir problemden de kaynaklanabilir. Bu yüzden ilk olarak sorunun tespiti için bir doktora başvurmak önemlidir. Doktorlar genelde cildinizi muayene ettikten sonra kan testi ister ve kan testinin sonucuna göre de bir tedavi belirler.

Cilt probleminizin doktor kontrolü gerektirecek kadar ciddi olmadığını düşünüyorsanız da cilt bakım ürünlerine yönelebilirsiniz. Eğer genç ciltliyseniz rutininizi basit tutmaya ve direkt probleme yönelik içerikler kullanmaya özen gösterin.

Cilt problemleri ile ilgili bu bilgileri sizinle kendi deneyimlerim ve araştırmalarım sonucunda paylaşıyorum. Ben de 2019 yılında geçmeyen sivilce ve siyah nokta problemleriyle uğraşmaya başladım. Lisede, ergenlik dönemimde bile yoğun bir sivilce problemi yaşamadım. 2019 yılındaki pandemi ile birlikte çok stresli bir dönem geçirdim. Ondan sonra da sivilce problemiyle uğraşmaya başladım. Yani stres bile cilt problemlerine sebep olabiliyor.

2019 yılında ilk bulduğum fırsatta devlet hastanesinde bir cildiyeye gittim ve 6 ay antibiyotik tedavisi gördüm. Ama hiçbir işe yaramadı. Daha sonra tekrar doktora gittim ve 3 ay gibi bir süre daha antibiyotik tedavisi gördüm. Yine hiçbir faydası olmadı ve özel bir klinikte başka bir doktora gittim. Oradaki doktor Roaccutene tedavisine başlamam gerektiğini söyledi. 2021 yılında 7 ay süren Roaccutene tedavisine başladım. Üniversiteye geri dönmem gerektiği için oradaki Araştırma Hastanesinde tedavime devam ettim.

Şu an ciddi bir sivilce ve siyah nokta problemi yaşamıyorum. Cilt bakımıma dikkat ediyorum ve cildimin ihtiyacına göre ürünler alıp kullanıyorum. Çift aşamalı temizlik, nemlendirici ve güneş kremi olmazsa olmazlarım arasında. Evde bile güneş kremi kullanmaya dikkat ediyorum. Düzenli olarak günlük asidik tonik kullanmaya da özen gösteriyorum. Eğer elimin altında varsa haftada 1 kil maskesi yapmaya çalışıyorum. Yoksa da asidik tonik kullandığım için büyük bir problem olmuyor. Tedaviden sonra elimden geldiğince cilt bakım rutinimi basit tutmaya çalışıyorum. Cildimin ihtiyacına göre de yeni içerikler ekliyorum.

Roaccutene tedavisinden sonra bile şu an cildimin mükemmel olduğunu söyleyemem. Hala sivilcelerim çıkıyor, iyileşiyor ve lekesi kalıyor. Hala yüzümün bazi bölgelerinde güneş lekelerim var. Düzenli güneş kremi kullanmama rağmen. Çünkü genetik olarak lekelenmeye meyilli bir cildim var. Yani demek istediğim mükemmel cilt diye bir şey yok aslında. Hepimizin cilt bakımı sonucunda beklediği şey, kendi cildimizin en iyi haline ulaşmak olmalı.

Gelin, şimdi kendi cildimizin en iyi halinin önündeki engellerden biri olan sivilce ve siyah noktalardan nasıl kurtulabileceğimize daha detaylı bakalım.

Niacinamide

sivilce ve siyah nokta bakimi niacinamide

Niacinamide; sivilce, siyah nokta, lekele ve cilt bariyerini güçlendirmek için kullanılan bir içeriktir. İlk defa niacinamide kullanırken yüksek oranlı serum formlarından ziyade krem formlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böyle yaparak cildinizi içeriğe daha kolay alıştırabilirsiniz.

Niacinamide her cilt ipiyle anlaşabilen bir içerik değildir. Bu yüzden bu içeriğin cildinizle anlaşıp anlaşmadığını anlamak istiyorsanız düşük yüzdeli niacinamide içeren ürünler kullanarak test edebilirsiniz. Niacinamide içeriğini % 2-5 oranında kullanmanız yeterli olacaktır.

AHA (Alfa Hidroksi Asit)

sivilce ve siyah nokta bakimi aha

AHA; beyaz nokta, siyah nokta ve mat cilt görüntüsü için kullanılan bir içeriktir. Glycolic acid, lactic acid,malic acid ve mandelic acid AHA türevlerindendir. Mandelıc acid, moleküler boyutu en büyük olan türev olduğu için ilk kullanım için iyi bir tercih olabilir. Glycocil acid de en küçük moleküler boyuta sahip olduğu için ciltte hassasiyet yaratabilir. Bu yüzden asitlere alışık olan cilde sahip kişilerin kullanımına daha uygundur.

AHA, ilk defa kullanılıyorsanız % 5 gibi düşük bir oranla başlayabilirsiniz. İlk kullanımda başlangıç olarak haftada 1 gün kullanmak daha uygun olacaktır. Daha sonra en fazla haftada 2-3 gün kullanamya devam edebilirsiniz.

AHA kullanırken güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.  Hatta evde bile güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer her gün güneş kremi sürmeyecekseniz ve güneş kreminiz 3-4 saatte bir tazelemeyecekseniz AHA ürünü kullanmamalısınız.

BHA (Beta Hidroksi Asit)

sivilce ve siyah nokta bakimi bha

BHA, sivilce ve siyah noktalar üzerinde çok etkili bir içeriktir. Cildi ölü derilerden arındırarak cilt problemlerinin iyileşmesini sağlar. Salisilik asit, BHA türevleri içerisinde en etkili olan içeriklerden biridir. BHA içerikli ürünler kullanırken en az %2 oranında BHA içerdiğinden emin olun.

BHA, cilt temizliğinden hemen sonra kuru cilde kullanılmalı. Etkili bir içerik olduğu için haftadan en fazla 2-3 gün kullanmaya dikkat etmelisiniz. BHA kullanırken güneş kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.  Hatta evde bile güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer her gün güneş kremi sürmeyecekseniz ve güneş kreminiz 3-4 saatte bir tazelemeyecekseniz BHA ürünü kullanmamalısınız.

 Güneş Kremi

sivilce ve siyah nokta bakimi gunes kremi

Güneş kremi kullanmak birçok cilt probleminin önüne geçebilir. Güneş kremi kullanmadığınızda güneş ışınları ciltteki yağ, kir ve bakteriler ile okside olup gözeneklerinizi tıkıyor. Sizde bu sebeple sivilce ve siyah nokta problemi yaşıyorsunuz. Bu yüzden erken yaşlanma, sivilce, siyah nokta, leke vb. birçok problemi yaşamak istemiyorsanız güneş kremi kullanmaya dikkat etmelisiniz.

PHA

sivilce ve siyah nokta bakimi pha

PHA, daha çok hassas ciltlilerin kullanımına uygun diğer asitlere göre daha büyük moleküller içeren bir içeriktir. Hassas ciltliyseniz, sivilce ve siyah nokta problemi yaşıyorsanız bu içeriğe bakabilirsiniz. Diğer asitlere göre daha büyük moleküller içerdiği için iyileşme süreci daha uzun olabilir.

Azelaik Asit

sivilce ve siyah nokta bakimi azelaik asit

 

Azelaik asit, hassas ciltlilerin bile rahatlıkla kullanabileceği bir içeriktir. Sivilce, siyah nokta, güneş ve sivilce lekeleriniz için bu içeriğe bakabilirsiniz. Diğer asit ürünlerinde olduğu gibi azelaik asit kullanırken de güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. İlk defa azelaik asit kullanacaksanız % 5 gibi düşük bir oranla başlayabilirsiniz. İlk hafta cildinizin alışması için haftada bir kullanabilirsiniz. Daha sonra bunu en fazla haftada 3 güne çıkarabilirsiniz.

Retinoid Ailesi

sivilce ve siyah noka bakimi retinol

Retinoidler; cilt lekeleri, sivilce ve kırışıklıklar için kullanılan bir içeriktir. Retinol, retinal ve retinoic acid gibi türevleri vardır. Retinol, ciltte çok hızlı çalışan etkili bir içerik olduğu için ilk kullanımda doktor kontrolünde kullanmaya dikkat edebilirsiniz. Çünkü cildinizin tolerans seviyesine göre kullanacağınız oran ve kullanma süreniz değişiklik gösterebilir.

Retinol kullanırken güneş kremi kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Retinolün cildinizi yenileyici etkisi olduğu için cildiniz bu dönemde dış faktörlere karşı daha hassas hale gelir ve siz güneş kremi kullanmazsanız cildiniz daha fazla lekelenebilir.

Retinol hızlı etkisi sayesinde bize ne kadar çekici gelse de 30 yaşından önce retinol ve türevlerini kullanmamaya çalışın.  Çünkü genç ciltliyken bu kadar etkili bir içeriğe başlarsanız ilerleyen yaşlarda cildinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir içerik bulamayabilirsiniz. Bir içeriği ne kadar uzun süre kullanırsınız içerik cildinize iyice alışacaktır ve bir süre sonra istenilen

Akne Bantları

sivilce ve siyah nokta bakimi akne bandi

Akne bantları, sarı ucu görünen sivilcelerdeki iltihabı almak için kullanılan bir cilt bakım ürünüdür. Akne bandını sadece sarı ucu çıkmış sivilcelerinizin üzerinde kullanabilirsiniz. Cilt bakım rutininizi bitirdikten sonra akne bandını yapıştıracağınız bölgeyi kulak çubuğu ile temizleyip ondan sonra bandı yapıştırabilirsiniz. Akne bandını gece yatmadan önce yapıştırıp sabah çıkarabilirsiniz.

Kil maskesi

sivilce ve siyah nokta bakimi kil maskesi

Kil maskeleri, sivilce ve siyah nokta yaşayanların en kolay şekilde ulaşabileceği nispeten uygun fiyatlı bir içeriktir. Kil maskesini cildinizin yağlı olan bölgesine kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü kuru olan bölgelere de kullanırsanız orayı daha fazla tahriş edebilirsiniz. Kil maskesini haftada 1 gün kullanmak yeterli olacaktır.

Sivilce ve Siyah Nokta İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı Hakkında Videolar

üzerinden
YoutubeYoutube

Yeşim Kaymaz

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. İlgilendiğim konularda araştırma yapmayı ve bunları kendi üslubumla diğer insanlara paylaşmayı sevdiğim için yazarlık yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu