Yaşam

Udumbara Çiçeği Nedir?

instagram takipçi hilesi

Efsaneye göre, üç bin yılda bir görülen Udumbara Çiçeği, yakın zamanda Çanakkale şehrinde görüldüğü iddia edilerek, medyada gündeme gelmiştir. Bir doğa olayı olan Udumbara Çiçeği’nin ne olduğu ve nasıl oluştuğu ise büyük merak konusu olmuştur. İşte efsanelere konu olan Udumbara Çiçeği’nin hikayesi…

udumbara cicegi 2 685x549

Udumbara Çiçeği Nedir?

Budizm inancında 3 bin yılda bir açtığı görülen ‘Udumbara’ Çiçeği, ağaçların dallarında yer alarak parazit olarak yetişen bir çiçektir. Bir diğer adı olan Youlan Paulo ismiyle de bilinen bu nadir çiçeğin çapı 7 milimetre, gövdesi ise 1 mm olan küçük bir bitkidir. Yetiştiği ağaçların üzerindeki meyvesinin içinde yetiştiği için gözle görülmesi oldukça zor olan bir çiçektir.

Herhangi bir aksilik veya ekstrem durumun olmaması halinde bu çiçek aylarca yaşayabilmektedir. Udumbara Çiçeğinin üç bin yılda bir açtığına dair rivayetler bulunduğundan ve çok nadir görüldüğünden üzerinde birçok inancın yer ettiği bir çiçek olmuştur. Budistlerin inançlarına ve efsaneye göre mucizevi bir çiçek olarak görülmektedir.

udumbara cicegi

Bu mucizevi çiçek botanik bilimiyle uğraşan birçok kişinin yakından takip ettiği önemli türler arasında yer almaktadır.

Udumbara Çiçeğinin Efsanesi

Hint dilinin en eski hali olan Sanskritçe’de Udumbara,  ‘cennetten gelen hayır çiçeği’ anlamına gelmektedir. Budist inancına göre insanlar, bu çiçeğin cennetten geldiğine inandıkları gibi, bu nadir görülen çiçeği gördüklerinde de cennette gibi yaşayacaklarına dair inanç yaratmışlardır. Bir diğer adı da Avatar çiçeği olan Udumbara’nın mucizeleri yanında getireceği inancı da aynı şekilde, Budistler için vazgeçilmez inançlar arasında yer alır.

Bu mucizevi çiçek üzerine yüzyıllarca zaman diliminde ortaya çıkmış olan önemli Budist inancı ve efsanelerin bir diğeri de görüldüğü topraklardaki zenginlik üzerine olmaktadır. Yine Budistlerin inancına göre, Udumbara Çiçeğinin görüldüğü topraklar üzerindeki zaman diliminde güçlü, dürüst ve iyilik dolu bir kralın doğacağına ve ilerde çok büyük işler yapacağına inanılmaktadır. Ayrıca o topraklara barış, mutluluk ve huzur getireceğine de inanılır.

Udumbara Cicegi

Ülkemizde de zaman zaman bu mucizevi çiçeğin görüldüğüne dair çok sayıda haber yapılmaktadır. Son olarak Çanakkale’nin Lapseki ilçesindeki Beybaş köyünde görüldüğü iddia edilen bu nadir çiçek, yeniden gündem olmuştur. Kiraz hasatı yapılırken çiftçilerin denk geldiği çiçek bir hayli dikkat çekmiştir.

Ancak şans eseri denk gelinen bu çiçek genel olarak ’Chrysoperla carnea’ adı verilen kanatlı bir böceğin çiçeği ile karıştırılmaktadır. Bu böcek sebze ve meyve bahçelerinde bulunan bir yaprak bitidir. Benzer görüntüsüyle bu nadir çiçekle karıştırılabilmektedir.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=KRzbbcS6HeQ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu