Hastalıklar

Sırt Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sırt ağrısı, yetişkinlerin %80’ini hayatlarının bir noktasında etkileyen yaygın ancak karmaşık bir tıbbi sorundur. Ağrı, kötü duruş ve stres gibi birçok nedenden kaynaklanabileceği gibi, tümörler veya yırtılmış diskler gibi daha ciddi nedenlere de neden olabilir. Sırt ağrısı yaşam tarzımı nasıl etkiler?

Sırt Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sırt ağrısı olan kişiler genellikle semptomları nedeniyle aktivitelerini sınırlama ihtiyacı duyarlar. Bu sınırlamalar şunları içerebilir: işte veya okulda sınırlı zaman, ev işleri ve aile sorumlulukları, araba kullanma, eğlence faaliyetleri ve hatta uyuma. Örneğin, şiddetli bel ağrısı olan bir kişi birkaç dakikadan fazla ayakta duramayabilir veya yürüyemeyebilir. Sırt ağrısı, günlük işleyişi önemli ölçüde etkileyebilir.

Omurganız üzerindeki baskıyı artıran herhangi bir aktivite, bacağınızdan aşağıya (yayılan ağrı) veya vücudunuzun çevresine (söz konusu ağrı) yayılan keskin veya donuk bir ağrıya neden olabilir. Örneğin: eğilmek, bir bakkal torbasını kaldırmak veya bir bebeği taşımak yansıyan bel ve bacak ağrısına neden olur. “Siyatik” gibi ağrıdan kaynaklanan ciddi durumlar önemli sorunlara neden olabilir.

Sırt Ağrımı Yönetmek için Nasıl Yardım Bulabilirim?

Sırt ağrısı olan birçok kişi, durumlarının getirdiği sınırlamalarla baş edemediği için doktorlarına başvurur. Ne yazık ki, birçok doktor bel ağrısı tedavisi konusunda yeterli bilgi ve eğitime sahip değildir.

Çoğu doktor, probleminizin disk herniasyonu (omurilik yaralanması) değil, kas spazmlarından biri olduğunu belirlediklerinde sizi bir fizyoterapiste yönlendirecektir. Kas spazmlarını ve sırt ağrısının diğer yaygın nedenlerini tedavi ederler (ancak omurilik yaralanmasını tedavi etmezler). Sırt ağrısı devam ederse, daha fazla değerlendirme ve tedavi için tıp uzmanlarına danışılmalıdır.

Bir Fizyoterapist Bel Ağrımı Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

sirt agri

Fizyoterapistler, sırt ağrısı bozuklukları dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi yaralanmalarının değerlendirilmesi ve tedavisi konusunda eğitilirler. İşleyişinizi iyileştirmek ve nihayetinde düzenli aktivitelere katılımınızı artırmak için bireysel ihtiyaçlarınıza göre çeşitli tedavi seçenekleri kullanırlar.

Örneğin: bel kaslarınıza ve eklemlerinize gelen baskıyı azaltacak esneme egzersizlerinin yanı sıra karın  kaslarınızı güçlendirmek için evde yapabileceğiniz egzersizleri öğreteceklerdir. Bu, bel ağrısına bağlı sertliği ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Fizyoterapistler, sırt ağrısı bozuklukları dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi yaralanmalarının değerlendirilmesi ve tedavisi konusunda eğitilirler. İşleyişinizi iyileştirmek ve nihayetinde düzenli aktivitelere katılımınızı artırmak için bireysel ihtiyaçlarınıza göre çeşitli tedavi seçenekleri kullanırlar.

Bel kaslarınıza ve eklemlerinize gelen baskıyı azaltacak esneme egzersizlerinin yanı sıra karın  kaslarınızı güçlendirmek için evde yapabileceğiniz egzersizleri öğreteceklerdir. Bu, bel ağrısına bağlı sertliği ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ek olarak, fizyoterapistler genellikle sırt ağrınıza neden olan sorunları çözmek için çeşitli farklı egzersizler kullanırlar. Bunlar, etkilerini hissedebilmeniz için belinizin alt kısmına yöneliktir. Örneğin: hafif el ağırlıkları (bunu evde kendi evinizin mahremiyetinde yapabilirsiniz), elastik bantlar (genellikle “direnç bantları” olarak adlandırılır) veya esnetmek için omurga manipülasyon aletleri (manipülatörler) gibi çeşitli aletler kullanabilirler.

Bu enstrümanlar, geçmişte fizyoterapistlerin kullandıklarına etki açısından benzerdir, ancak şimdi daha fazla etkinliğe sahiptir. Spinal manipülasyon, diğer birçok tedavi türü kadar etkili olan mekanik bir esneme sağlar. Fizyoterapistler ayrıca yine evde ve eğitici videolar veya DVD’ler yardımıyla bazı kas güçlendirme egzersizleri geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, birçok fizyoterapist, kas spazmlarına bağlı şiddetli ağrınız varsa, hastalarını derin doku masajı ve/veya akupunktur gibi diğer terapileri kullanmaları için yönlendirir. Akupunktur, fizik tedavi tedavilerinin genellikle maliyet etkin olmadığını gösteren çalışmalarla, özellikle uygun maliyetli bir alternatiftir.

Kayropraktik Bakım Yoluyla Sağlığımı Nasıl İyileştirebilirim?

sirt ne

Kayropraktik ayarlamalar, sırt ağrısı için diğer tedavi türlerine (örneğin fizyoterapistler tarafından sağlananlar gibi) ek olarak (veya bunların yerine) kullanılabilir. Kayropraktik düzeltmeler, fizyoterapistlerin tedavi ettiği aynı sağlık sorunlarına yöneliktir. Örneğin: kas spazmlarını, eklem sertlik ve ağrı Kayropraktik ayarlamalar hiçbir yan etki yaratmaz ve genellikle sırt ağrısı olan çoğu insan için güvenlidir.

Kiropraktörler, omurganızın etrafındaki sinirlerdeki çeşitli mekanik ve kimyasal etkileşimleri tespit eder. Sinir sinyallerini yeniden hizalamak için omurlarınızın konumunu ayarlamak için ellerini kullanırlar, böylece sinir sisteminizin işlevini ve sağlığını iyileştirirler.

Ağrınızın olduğu yeri belirledikten sonra, semptomlarınızın bir kısmını veya tamamını (ağrı, azalmış hareket aralığı veya sertlik) hafifletmek için aralarındaki eklemleri ayarlayarak bu omurları ayarlarlar. Kayropraktik ayarlamalar genellikle düz uçlu bir alet kullanılarak yapılır veya kavisli uçlu bir alet Düz uçlu alet daha az ciddi problemler için ve kavisli uçlu alet daha ciddi problemler için kullanılır.

Kiropraktörler ayrıca ultrason ve kuru iğneleme (tetik noktalara sokulan künt iğneler) gibi birçok başka tedaviyi de uygular. En iyi sonuçları elde etmek için birden fazla yaklaşım kullanırlar, bunlara alttaki iskelet yapınızı ayarlamak, kaslarınızı ve eklemlerinizi esnetmek, kan dolaşımını iyileştirmek ve eklemlerinizden ve kaslarınızdaki “toksik birikintileri” çıkarmak dahildir. Kayropraktik bakım, ağrının giderilmesi, genel olarak iyileştirilmiş işlevsellik ve artan yaşam kalitesi ile sonuçlanabilir.

Akupunktur Kullanarak Sağlığımı Nasıl İyileştirebilirim?

Akupunktur, lisanslı bir fiziksel veya mesleki terapi ortamında eğitimli uygulayıcılar tarafından uygulanan nazik ve güvenli bir alternatif tıp şeklidir. Bu tedavi binlerce yıldır kullanılmaktadır. Akupunkturun birincil amacı, vücut kaslarının manipülasyonu ve cilt üzerindeki belirli noktalara uyarım yoluyla vücudun kendi şifa kaynaklarını uyararak ağrı ve diğer semptomlarla ilişkili durumları tedavi etmektir. Akupunktur, sağlığı iyileştirmek için vücudun belirli noktalarına iğnelerin sokulmasını kullanır.

Akupunkturun sırt ağrısı, baş ağrısı ve boyun ağrısı gibi kas-iskelet sistemi yaralanmaları da dahil olmak üzere birçok durumun tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu gelişmeler genellikle fizik tedavi gibi diğer tedavilerden daha hızlı fark edilir. Bununla birlikte, akupunktur herkes için değildir ve her tür koşul veya semptom için işe yaramaz. Hem hastalar hem de pratisyenler bunu denemeye istekli olduklarında, durumlarının kendilerine fayda sağlayıp sağlayamayacağına kısa sürede karar verebileceklerdir.

Şu anda, akupunkturun bu sonuçları üretmek için nasıl çalıştığı belli değil. Teoriler, sinirleri uyarmak ve iyileşmeyi desteklemek için iğneden omuriliğe ve beyne elektrik sinyallerinin iletilmesini içerir. Başka bir teori, uygulayıcının vücuttaki ağrının bulunduğu noktada kasları manipüle etmesidir, bu da vücudunuzdaki kas gerginliğini azaltabilir.

American College of Physicians (ACP), kronik bel ağrısı için kullanıldığında akupunkturun etkinliğinin kanıta dayalı desteği olmadığını belirtmiştir. ACP ayrıca sırt ağrısı için akupunkturun güvenliğini değerlendirmek için yeterli kanıt olmadığını bildirdi. Doktorlar ve hemşireler gibi Birleşik Krallık sağlık profesyonellerinin çoğunun bilgilerini aldığı bir kaynak olan Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü, akupunkturun sırt ağrısını yönetmede etkili olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmadığını belirtmektedir. Ek olarak, NICE yönergeleri, akut veya kronik bel ağrısının tedavisi için alternatif bir tedavi olarak “düşünülmemesi gerektiğini” belirtmektedir.

Avustralya Tedavi Ürünleri İdaresi (TGA), akupunkturun düşük riskli bir prosedür olarak kabul edildiğini belirtmiştir. Bununla birlikte, TGA, kronik ağrının tedavisinde etkinliğinin “ihmal edilebilir” olduğunu belirtmektedir.

Kayropraktik bakım, fizik tedaviden daha uygun maliyetli olabilir çünkü kayropraktörler sigorta veya doktor ziyareti gerektirmez ve tedavileri genellikle evinizde yapılır. Kiropraktörler, sırt ağrısı ve boyun yaralanması gibi karmaşık kas-iskelet yaralanmalarından muzdaripseniz de uzmandır.

Akupunktur ayrıca masaj ve/veya kayropraktik bakım gibi diğer alternatif tedavi biçimleriyle karşılaştırıldığında çok popüler olabilir.

Sırt ağrısı ile ilgili videolar

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu