Mental Sağlık

Sigara Bağımlılığından Kurtulmak İçin Yöntemler

instagram takipçi hilesi

Geçmişten bu yana birçok insan tarafından kullanılan ve bağımlılık yapma oranı en fazla olan maddelerden bir tanesi olan sigara, zararlı bilindiği halde yoğun olarak tüketilmektedir. Sigaranın insan sağlığına olan olumsuz etkileri saymakla bitmiyor. Bu zehirli dumanı içerisine çekerek kendisini zehirleyen milyarlarca insan, sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

leszokni a dohányzásról

Sigara içmenin olumsuz etkileri sadece içen kişinin sağlığına zarar vermekle kalmıyor. Bu dumanı soluyan çevredeki diğer insanları da zehirliyor. İnsan sağlığına bu denli zararları olan bir maddeyi hayatınızdan çıkarmak ve bu bağımlılığa bir son vermek kalan hayatınızı kendinize hediye etmek gibidir. Birçok kişinin sigaraya bağımlı olduğu ve bu bağımlılıktan kurtulamadığı bilinmekte.

sigara icenler bu goruntuleri izlemesin 385316 1

Bu yazımızda sigarayı bırakma konusunda sizlere yardım edecek bazı önerileri anlatacağım. İşte sigarayı hızlı bir şekilde bıraktıracak tüyolar:

Sigarayı Yavaş Yavaş Değil, Bir Anda Bırakın

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda sigarayı azaltarak bırakmanın fayda etmediği ortaya konulmuştur. Bunun yerine, sigarayı bırakmaya karar verildiği andan itibaren içmemek, bu bağımlılığı yenmenizi kolaylaştırıyor. Yapılan deneylere göre de sigarayı azaltarak bırakanların değil, anında bırakanların başarıya daha hızlı ulaştığı gözlemlenmiştir.

bai thuoc cai thuoc la giup nguoi nghien thuoc lau nam cung bo duoc chi sau 3 ngay 2

Kendinizi Psikolojik Bakımdan Buna Hazırlayın!

Sigara alışkanlığınızı yenebilmek istiyorsanız ilk önce buna kendinizi hazırlamalı ve beyninizi buna odaklanmalısınız. İnanarak yaptığımız her şeyde başarılı olduğumuz için; işe öncelikle sigarayı neden bırakmak istediğinizi, bunun size neler katacağını düşünerek ve kendinizi buna ikna ederek başlayın.

 

fotonoticia 20160816080128 660

Sigarayı Bırakmak İçin Kesin Bir Tarih Belirleyin

Sigarayı bir anda kesmenin bağımlılığı yok ete konusunda daha etkili  bir yol olduğunu daha önce söylemiştim. Bu nedenle, kendinizi buna hazırladıktan sonra sigarayı bırakacağınız tarihi kesin olarak belirleyin ve bu tarihe sadık kalarak, o günden sonra hiç sigara içmemeye çaba gösterin.

 

dejar de fumar

 

Sigara İçen Kimselerden Uzak Durun

Sigara alışkanlığını yok etmek için bu süre zarfında, kesinlikle sigara içilen ortamlara ve sigara içen kişilerle birlikte bulunmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü sigara alışkanlığını bırakma evresindeki kişiler, sigaraya zaafları olduğu için kararlarını kolayca değiştirebilirler. Bu nedenle böyle ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir.

wie oft.jpg.3104676

Bir Hobi Edinin

Sigara bağımlılığını yenebilmek için en etkili yollardan bir tanesi bu süreçte sizi oyalayacak bir şeyler yapmanızdır. Aksi takdirde, aklınız hep sigarada olacağı için, bu alışkanlığı bırakma konusunda zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kendinize gün içerisinde hareket etmenizi sağlayacak hobi ve uğraşlar edinin. Örneğin spor yapmak, alışverişe çıkmak, gezmek sizi sigara içmeyi unutturacaktır.

ruyada sigara icmek1

Motive Edici Filmler İzleyin!

Sigara alışkanlığı konulu başarıya ulaşmış hayat hikayelerini, filmlerini izleyerek kendinizi bu konuda cesaretlendirin. Böylece bunu pek çok insanın başarabildiğini görerek kendinizde de bu gücü bulacak ve daha kolay bir şekilde bu bağımlılıktan kurtulabileceksiniz.

 

HaE1og00

 

Kaynak
mavikadın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu