İş & Finans

Siber Sigorta Nedir?

instagram takipçi hilesi

Siber sigorta, bir müşteri ya da şirketin bilgilerinin etkilendiği bir siber saldırı veya veri ihlali durumunda işletmenizi kapsayan ve koruyan bir sigorta çeşididir. Kötü amaçlı yazılım saldırılarından fidye yazılımı saldırılarına kadar değişebilen siber saldırılar, işletmeniz üzerinde ciddi bir finansal etkiye sahip olabilir.

Şirketinizin ağı ihlal edildiğinde, ağınızın kontrolünü yeniden kazanmak, hassas verileri güvence altına almak ve müşteri güvenini geri kazanmak için gereken zaman ve para hızla artabilir. Siber sigortacılar, sizin için mali yükün bir kısmını üstlenir ve işletmenizin, kar hanenizde ciddi bir etki yaratmadan faaliyetlerine devam etmesine olanak tanır.

Bir hak talebinde bulunduğunuzda, sigortacınız müşterileri ihlal ve siber saldırı hakkında bilgilendirmeye yardımcı olabilir. Güvenliği ihlal edilmiş verileri kurtarma ve ağınızı onarma maliyetlerini karşılamaya yardımcı olabilir. Bazı sigorta şirketleri, işletmenizdeki tüketici güvenini yeniden sağlamak için kredi izleme hizmetleri ve kimlik kurtarma koruması bile sunar.

Siber sigorta

Siber Sigorta ile Neler Güvende?

Siber sigorta yaptıran işletme ve müşteriler güvence altına alınmaktadır. Bu güvenceler şunları içerebilir. Aşağıda yer alan maddeler firmadan firmaya değişebilir.

Olaya Müdahale

  • Olayın derinlemesine araştırılması
  • Kanuna uyum ve yasal bilgilendirmeler
  • Kanuni savunma giderleri ve idari para cezaları
  • Kimlik hırsızlığı için takip hizmetleri
  • İtibar korunması

Siber sigorta

Eski Haline Döndürme

Bir ağ olayından sonra veri ve yazılımın olabildiğince en erken sürede kaybolan verilerin geri getirilmesi

Siber Şantaj

Bilgisayar ve veri sistemlerine kalıcı zarar verme tehdidi ile düzenlenen fidye taleplerinin karşılanması.

Bilgi Güvenliği ve Gizlilik Sorumluluğu

Üçüncü şahıslara ve çalışanlara ait gizli bilgilerin ya da kişisel verilerin ihlali veya veri koruma yasa ve yönetmeliklerinin ihlali nedeniyle tazminat talepleri ve para cezaları.

Siber güvenlik Sorumluluğu

Sigortalının bilgisayar sisteminde meydana gelen ve üçüncü bir kişinin bilgisayar sisteminde hasar, değişiklik, imha ya da veri zimmetine geçirilmesine neden olan ağ olayları neticesinde, üçüncü kişi tarafından talimat verilen tazminat talepleri ve savunma masrafları.

Siber sigorta

Siber Sigorta ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu