Kişisel GelişimYaşam

Siber Zorbalık Nedir?

instagram takipçi hilesi

Siber zorba terimini sık sık duymuşsunuzdur. Peki siber zorbalık nedir ve belirtileri nelerdir hiç düşündünüz mü? Hayatın her anında; okulda, işte, sosyal hayatta kısacası her yerde zorba ve kaba insanlarla karşılaşılması muhtemeldir. Ancak, birçok insan yüzyüze geldiği insanlara karşı kaba konuşmaktan çekinirken; sosyal medyada durum böyle değildir. İnsanlar çevrimiçi dünyada karşısındaki insana her türlü şeyi söyleme hakkını kendilerinde görürler.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık, sosyal platformlarda insanlar ile gerçek ya da sahte bir kimlik oluşturarak insanlar alay edilmesini temsil eder. Örneğin; kilolu bir insanın yüzüne karşı birçok insan “şişmansın” diyemez. Ancak sosyal medya hesabında her türlü yorumu yapmayı kendine hak olarak götürür. Siber zorba insanlar alay ettikleri kişiye karşı en ufak bir suçluluk hissetmezler. Çünkü onlara göre, kilolu ya da çirkin bir insan sosyal medyaya fotoğraf koymamalıdır.

Size son dönemlerde yaşanan ve oldukça üzücü bir olayı hatırlatmak isteriz. Siber Ünli isimli genç kız geçtiğimiz günlerde intihar etti. Genç kızın psikolojik sorunları vardı. Fakat, koyduğu fotoğraflar karşısında siber zorba insanlar kırıcı yorumlar yaptı. Zaten kendini beğenmeyen bu kız, duyduğu yorumlar karşısında hayatına son verdi. Bu durum tam bir siber zorbalık örneğidir.

Siber zorbalık daha çok genç ve ergen insanları etkilemektedir.

Siber zorbalık nedir konusunda bir de konunun psikolojik yanlarına değinmeden bakılabilir. Buna göre; sosyal medya kullanıcısı olan bir kişiye  çeşitli mesajlar atarak onları utandırma ya da korkutma çabasına girişilir.

Herhangi bir yetişkin için siber zorbalık ile mücadele etmek daha kolaydır. Fakat çocuk ve ergenler için durum böyle değildir. Çocuklarınızı siber zorbalıklara karşı nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazıyı okuyun.

Siber Zorbalık Nedir? Nasıl Mücadele Edilebilir?

siber zorba nedir 3

Sosyal medyanın en büyük avantajı istemediğiniz bir insanı engelleyebilmenizdir. Herhangi bir insandan rahatsız olduğunuzda vakit kaybetmeden ve muhatap olmadan engelleyin.

Ayrıca mümkün olduğunca tanımadığınız insanlarla etkileşime girmeyin.

Siber zorbalık bir suçtur. Bu nedenle herhangi bir hakaret, küfür ya da aşağılama hissederseniz derhal şikayet edin. Hiç kimsenin sizi rahatsız etmeye hakkı olmadığını unutmayın.

siber zorba nedir 2

Aileniz ve arkadaşlarınız ile yaşadığınız durumu paylaşın. Asla konuya kendi içinizde cevap aramayın.

Eğer kendinizde beğenmediğiniz bir fiziki özelliğiniz varsa ve bu durum sizin canınızı aşırı şekilde sıkıyorsa, birisi sizi beğenmediğiniz özelliğiniz yüzünden eleştirdiğinde aşırı üzülüyorsanız psikolojik destek alın.

Belki de Siz Siber Zorbasınızdır?

siber zorba nedir 1

Siber zorbalık konusuna bir de kendi açınızdan bakın. Bazen de diğer insanlara yapılmasından en rahatsız olduğunuz konuyu farkında olmadan kendiniz yapıyorsunuzdur.

Birçok insan herhangi bir ünlüye karşı içinden geldiği gibi yorum yapar. Karşısındaki insanın ünlü olması ona her türlü hakaret etme hakkını veriyor gibi hisseder.

Kim olursa olsun, karşınızdaki insana hakaret etme hakkınız yoktur. Eğer bir insanı sevmiyorsanız ya da beğenmiyorsanız onu takipten çıkarmanız yalnızca 2 saniyenizi alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu