Shinzo Abe Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Shinzo Abe
Tam adı: 
Shinzo Abe
Doğum tarihi: 21 Eylül 1954
Doğum yeri: Shinjuku, Tokyo, Japonya
Ölüm tarihi: 8 Temmuz 2022
Ölüm yeri: Nara, Japonya
Boyu: 1,75 m
Burcu: Başak
Ailesi: Shintaro Abe (Babası), Yoko Kishi (Annesi)
Eşi: Akie Abe (1987)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Siyasetçi, Başbakan
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Shinzo Abe Kimdir? Shinzo Abe, siyasetçi ve başbakandır.

Shinzo Abe, 21 Eylül 1954 günü Japonya’nın Tokyo şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Babası eski dışişleri bakanı Shintaro Abe, annesi ise eski başbakanlardan Nobusuke Kishi’nin kızı Yoko Kishi‘dir.

Üniversite eğitimini Seikei Üniversitesi Siyasal Bilgiler Bölümü‘nde okudu ve 1977 senesinde mezun oldu. 1977 ve 1979 seneleri arasında ABD’de yer alan Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde siyasal bilgiler üzerine eğitim aldı.

Abe, 1979 senesinin Nisan ayında Kobe Steel’de çalışmaya başladı. 1982 senesinde şirketten ayrıldı ve sırasıyla yetkili asistan, dışişleri bakanı, Liberal Demokrat Parti Genel İşler Komitesi başkanı özel sekreteri ve Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

26 Eylül 2006 günü yapılan özel bir toplantıda Japonya Başbakanı seçildi ve 26 Eylül 2007 tarihine kadar bu görevde kaldı. Sağlık sorunları nedeniyle 12 Eylül 2007’de istifa etti. 9 Eylül 2007’de Japon Donanması, birliklerini Afganistan’dan çekme planlarını askıya aldı.

Shinzo Abe, 478 oyun 328’ini kazanarak ikinci kez Japonya başbakanı oldu. 26 Aralık 2012’de tekrar Başbakan olarak göreve başladı. Yeniden Başbakan seçilen Abe, ikinci kez bu göreve geldi ve son 6,5 yılda seçilen 7. Başbakan oldu. 2020 senesinde kadar görevde kaldı.

Abe, 1987 senesinde Akie Abe ile dünya evine girdi.

Japonya’nın eski başbakanı olan Shinzo Abe, Japonya’nın batısında yer alan Nara’da konuşma yaptığı sırada suikasta uğradı. Bu suikast ülkede büyük bir şoka sebep oldu. Abe’nin sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi.

Abe, Japonya’da yakında yapılacak olan seçimler sebebi ile kalabalığa konuşma yapıyordu. Konuşması sırasında bir patlama sesi duyuldu. 42 yaşındaki saldırgan iki el ateş etmişti. Olay yerinden bir görgü tanığı kadının ifadelerine göre; “Abe konuşma yapıyordu. Saldırgan arkadan geldi. İlk el ateşi ettiğinde oyuncak silah gibi bir ses çıktı. İkinci el ateşinde ise büyük bir patlama oldu. Patlamadan sonra konuşma yapan Abe, yere yığıldı. Pek çok koruma da Abe’nin etrafını sardı. Yere yığılan eski başbakana kalp masajı yapıldı.” dedi.

Japonya medyasında yer alan bilgilere göre silahın el yapımı olduğu söylendi. Bu nedenle ilk ateşte duman çıktığı, ikinci ateşte de Abe’nin vurulduğu söylendi. Olay yerinde yakalanan saldırganın eski bir asker olduğu ortaya çıktı.

Olaydan sonra pek çok ülkeden geçmiş olsun ve destek mesajları geldi. Abe’nin vurulduğu görüntüler de sonradan ortaya çıktı. Aşağıda yer alan videolardan Abe’ye düzenlenen suikastın görüntülerini izleyebilirsiniz.

GÜNCELLEME: Suikast uğraya Shinzo Abe, hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu