Film & Dizi ÖnerisiListeler

Sherlock Holmes Hayranlarının İzleyebileceği 5 Farklı Yapım

instagram takipçi hilesi

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan hayali kahraman Sherlock Holmes, televizyon ve sinema dünyasında birçok kez karşımıza gelmiştir. Britanyalı dedektif olan Sherlock Holmes’un maceralarının anlatıldığı gizemli evreni izleyebileceğiniz 5 farklı Sherlock Holmes yapımını sizler için listeliyoruz.

1- Sherlock – 2010

holmes

Sherlock hikayesinin 2010 yılında yayınlanmaya başlayan İngiliz tv dizisi olan versiyonu bugüne kadar yapılmış olan en kaliteli yapımlardan birisidir. Mark Gatiss tarafından geliştirilen dizi, BBC One’da mini dizi olarak yayınlanmıştır. Dizi hikayesi romanından farklı olarak 21. yüzyılda geçmektedir. Toplamda 3’er bölümden dört sezonu bulunan Sherlock’un başrolünde Benedict Cumberbatch yer almaktadır. Dr. Watsons ise Martin Freeman’a emanettir. Aynı zamanda dizide Mark Gatiss, Amando Abbington, Andrew Scott gibi isimler de yer almaktadır. Dizi 5. sezonuna onay almış olsada, başrolde yer alan Cumberbatch artık oynamayacağını söylemiştir.

2- Sherlock Holmes – 2009

holmes

2009 yapımı Sherlock Holmes’un bu versiyonunda ise kahramanlıklarına alışkın olduğumuz bir isim yer almaktadır: Robert Downey Jr.! Yönetmenliğini Guy Ritchie’nin yaptığı Robert Downey Jr.’ın yanında Dr. Watson olarak Jude Law’ın yer aldığı film Sherlock hayranlarının favorilerinden olmuştur. Filmde Rachel McAdams, Eddie Marsan gibi isimlerde yer almıştır. IMDB puanı 7.6 olan film devamı Gölge Oyunları ismiyle 2011’de vizyona girmiştir. Serinin üçüncü filminin 2021’de yayınlanması beklenmektedir.

3- Elemantary – 2012

holmes 3 685x513

Sir Arthur Conan Doyle’ın yarattığı Sherlock’un bugüne kadar en alışılmışın dışında izleyiciye aktarıldığı yapım Elemantary dizisi olmuştur. 2012 yapımı dizi 6 sezon sürmüştür. Britanyalı dedektif Sherlock Holmes’un hikayelerinin Amerikan polisiye ve drama dizisi olarak günümüze uyarlanmış şeklinde yayınlandığı bir dizidir. Tabii Sherlock Holmes, yine ingiliz olarak karşımızda yer alır fakat dizi Amerika’ya göre uyarlanmıştır. Sherlock’u canladıran isim Jonny Lee Miller, Dr. Watson’ı ise orjinalinde yine farklı olarak bir kadın oyuncu, Lucy Liu canlandırmaktadır.

4- The Adventures of Sherlock Holmes – 1984

holmes 4 685x513

Biraz daha eskilere bakacak olursak, 1984 yapımı The Adventures of Sherlock Holmes‘a da şans verilebilir. 84-94 yılları arasında oynamış olan dizi İngiliz ITV Granada şirketi tarafından yapılmıştır. Toplam 41 bölümden oluşan dizinin başrollerinde Holmes’u Jeremy Brett canlandırırken, Dr. Watson’ı David Burke canlandırmaktadır.

5- Holmes & Watson – 2018

holmes

Sherlock’a dair bir diğer farklı versiyonda yapılan yapım ise 2018’de vizyona giren Holmes & Watson’dır. Etan Cohen’in yazıp yönettiği film, gizemli dost ve komedi filmi olarak tanıtılmıştır. Çoğunluk tarafından pek sevilmeyen ve eleştirilen bir film olsa bile farklı Sherlock yapımlarının arasına almamak olmazdı. Başrollerinde Holmes’u Will Ferrel canlandırırken, Watson’ı John C. Reilly oynamaktadır.

Sherlock Holmes Fragmanları

https://www.youtube.com/watch?v=Egcx63-FfTE

https://www.youtube.com/watch?v=Dq4DDybD1ww

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu