Yabancı Erkek Ünlüler

Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan
Tam adı: 
Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan
Doğum tarihi: 7 Eylül 1948
Doğum yeri: El-Ayn, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri
Ölüm tarihi: 13 Mayıs 2022
Ölüm yeri: El-Ayn, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri
Boyu: 1,7 m
Burcu: Başak
Ailesi: Hassa bint Mohammed Al Nahyan (Annesi), Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan (Babası)
Eşi: Şemsa bint Süheyl el-Mazrui (1964)
Çocuk (ları): Muhammed, Sultan, Mouza, Osha, Shamma, Sheikha, Salama, Lateefa
Mesleği: Devlet Başkanı
Aktif Yılları: 1970’li ve 2022 senesi arası

youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan Kimdir? Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan, devlet başkanıdır.

Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan, 7 Eylül 1948 günü El-Ayn, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde dünyaya gözlerini açtı.

Eğitimini İngiltere’de yer alan Royal Military Academy Sandhurst ( Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi)‘nde tamamladı.

1 Şubat 1969 günü Abu Dabi Veliaht Prensi olarak göreve başladı. Bir gün sonra Abu Dabi Savunma Bakanı oldu. 1971 senesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurulmasından sonra savunma bakanlığı, maliye bakanlığı ve başbakanlık gibi görevleri yürüttü. 1976 senesinde Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin komutan yardımcısı oldu. 1980 senesinde Yüksek Petrol Konseyi’nin başkanlığına getirildi.

2 Kasım 2004 günü babası Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan’ın vefat etmesinden sonra Abu Dabi emiri oldu. Bir gün sonra Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı olarak görevlendirildi. Dünyanın en zengin hükümdarlarından biri olarak lanse edilen Şeyh Halife, toplamda 875 milyar dolarlık bir varlığa yöneten Abu Dabi Yatırım Otoritesi Başkanlığı yapıyordu.

Bir devlet başkanı tarafından yönetilen dünyanın en büyük servetine sahip olan BAE başkanının ailesinin 150 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Birliği tarafından 2016 senesinde yayınlanan Panama Belgelerine göre Şeyh Halife, İngiliz Virgin Adaları’nda yönettiği bir paravan şirket aracılığıyla Londra’da yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde bir malikaneye sahip. 2018 senesinde Forbes Dergisi’nin “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesine seçildi.

Şeyh Halife, Arap Baharı olarak adlandırılan süreçte BAE Hava Kuvvetleri’nin silahlı isyanını ve Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’ye karşı NATO müdahalesini destekledi. Aynı dönemde Bahreyn’de kraliyet yönetimine karşı çıkan bir isyanın bastırılmasında aktif rol oynadı. Şubat ayında İsrail ile normalleşmenin bir parçası olarak turizm ve sağlık konularında Tel Aviv ile ticari işbirliğini desteklemek için bir anlaşma imzaladı.

2014 senesinin Ocak ayında felç geçirdi ve devlet işlerinden düşük profilde yer aldı. Toplamda sekiz çocuğu var.

Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan, 13 Mayıs 2022 günü vefat etti. Vefat sebebine dair bir açıklama yapılmadı. Vefatından sonra BAE’de 40 günlük yas ilan edildiği açıklandı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu