Beslenme ve DiyetCilt Sağlığı

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

İletişimin en önemli unsurlarından biri olan ses ile iletişimde, ses tellerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle sesimizde bazı değişimler olmakta. Sesimizdeki bozulmalar nedeniyle iş hayatımızda,okulda veya insanlarla olan iletişimimizde olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

 

Peki Ses tellerimizin sağlığı için neler yapılmalı? Ya da ses tellerine ne daha iyi gelir? Bu soruları cevaplayacağımız bu bilgi yazımızda sizlere cevap vermeye çalışacağız!

ses-tellerine-ne-iyi-gelir

 

Sesi ile mesleğini icra edenlerin en önemli sorunlarından biri ses tellerindeki bozulmalar. Mesleğiniz; öğretmenlik,yöneticilik,ses sanatçılığı ,politikacı ve çağrı merkezinde (call center) çalışanların ekmek teknesi sesidir.  Ses organı bulunmuş olduğu ortam için de her türlü değişiklikten ve unsurdan kolayca etkilenebilecek hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Ses organının sağlıklı olmasına ve güvenli kalmasına yönelik meydana gelen her davranış aslında diğer bir ismi ile ses hijyenidir.

ses-teli-ses-hijyeni

Ses Hijyeni için Kurallar:

1. Gün için de 2-3 litre su için. Nem, ses tellerini etkiler.

2. Sigara kullanımına gayet dikkat etmeniz gereklidir, ses tellerine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız önce sigara dumanı bulunan yerlerden uzaklaşın. Sigara kronik larenjit, polip, gırtlak kanseri uzun süreli etkilerine ek olarak kısa sürede ses tellerinin kurumasına ve mukus artışı ile ses tellerine zarar verir.

3. Reflü, ses kısıklıklarını etkileyen etkenlerden biridir. Mide şikayetlerinizde ve reflü konusu hakkında bir hekime danışmanız en doğru hareket olacaktır.

4. Uyku bozuklukları da sizin ses sağlığını ciddi şekilde olumsuz bir yönde etkileyebilir. Uyku konusunda şikayetleriniz varsa, ilgili hekimler ile görüşmeniz ses tellerinizin sağlığı açısından en doğru yöntem olacaktır.

5. Nefes açıcı pastil ve şekerleri ihtiyatlı kullanmaya dikkat edin.

6. Ses tellerine ne iyi gelir konusunda boğaz temizleme çabanızı çok yapmamaya çalışın. Sık ve yumuşak olmadan boğaz temizlemek, öksürmek ses tellerinin fazlası ile zarar verir.

7. Uzun vadede konuşmanız lazım ise mutlaka ara ara ses molaları vermelisiniz.

8. Geniş ve büyük yerlerde mikrofon olmadan çıplak ses ile konuşmamaya ve şarkı söylememeye çalışarak özen gösterin. Bu önerilere dikkat ettiğinizde ses tellerinizi daha dikkatli kullanarak probleminizi asgariye düşürebilirsiniz.

Konuyla ilgili video:

https://www.youtube.com/watch?v=0IphrA5_K9E

Sağlıklı günler…

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu