Yabancı Erkek Ünlüler

Google’ın Kurucularından Sergey Brin Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sergey brin 1
Tam adı: Sergei Mikhailovich Brin / Sergey Brin
Doğum tarihi: 21 Ağustos 1973
Doğum yeri: Moskova, Rusya
Boyu: 1.73 m
Ailesi: Mikhail Brin, Eugenia Brin
Eşi:Nicole Shanahan (e. 2018), Anne Wojcicki (e. 2007–2015)
Çocuk (ları): Chloe Wojin, Benji Wojin
Mesleği: Bilgisayar bilimcisi, internet girişimcisi (Google’ın kurucularından)
Aktif Yılları: 1998 yılından bu yana
imdb-logo

Hakkında

Sergey Brin kimdir? Sergey Brin,  21 Ağustos 1973 tarihinde Moskova’da dünyaya gelmiş Yahudi asıllı Rus girişimci ve bilgisayar bilimcisidir. Tam adı Sergei Mikhailovich Brin’dir. Larry Page’le birlikte kurdukları Google arama motoruyla adını duyurmuştur.

Anne ve babası matematikçidir. Brin henüz 6 yaşındayken Rusya‘dan ABD‘ye Maryland’a göç etmişlerdir. Eleanor Roosevelt Lisesinden mezun olan Sergey Brin, Maryland Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Mezun olduktan sonra Kaliforniya eyaletine taşınan Brin, 1993 -1995 yıllarında Stanford Üniversitesi‘nde doktorasını tamamlamıştır. Burada eğitim alırken tanıştığı arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturup, Google şirketini kurarak büyük bir girişime imza atmışlardır.

İlginizi çekebilir: Dünyaca Ünlü Mucitler ve İcatları (105 İcat)

İkilinin tanışmaları 1995 yılının yazında Sergey’in Larry Page’e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilmesiyle olur. Birlikte doktora yapan Page ve Brin, 1996’nın Ocak ayında kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub isimli arama motorunu kurar. Bir yılın ardından bu BackRub bağlantı analizinin ünü yayılır ve görenler tarafından çok beğenilir.

Parasal sıkıntılar yüzünden daha da geliştirmek istedikleri fikirleri engellenmiş olur. Sunucular çok pahalı olduğundan, Page düşük kapasiteli bilgisayarlardan başarılı sonuçlar yaratır. 1998 yılının başında aldıkları ucuz terabayt boyutundaki disklerle Larry Page’in yurt odasında Google.com’un ilk veri merkezini kurarlar. Daha sonra üniversitede bir ofis tutarlar ve Google için yatırımcı aramaya başlarlar.

Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından olan arkadaşları Andy Bechtolsheim onlara çek yazmayı kabul eder. Kalan parayıda arkadaşları ve akrabalarından borç alarak toplamda 1.000.000 dolar sermaye ile dünyanın en büyük Internet devi olacak Google’ı arkadaşlarının garajında kurarlar.

Google Inc. 7 Eylül 1998‘de California’da bulunan Menlo Park ile dünyaya açılmıştır. Bugün internet üzerinden verdiği hizmetlerle sadece bir arama motoru olmaktan çıkan Google her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır. Larry Page halen Google’ın Ürünler Başkanı olarak görev yaparken, Sergey Brin ise Teknoloji Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda 2015 yılında kurulan Google ve Google’a ait diğer şirketleri tek bir çatı altına almayı hedefleyen Alphabet isimli şirketin CEO’luğunu yapan ikili 2019’da şirketten ayrıldıklarını açıklamıştır.

Brin, Bill Gates, Mark Zuckerberg, ve Larry Page gibi kendi çabasıyla milyarder olan 4 büyük girişimciden birisidir. Brin, 2019 verilerine göre 49.8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın milyarderleri arasında 14. sırada yer almaktadır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu