Yerli Kadın Ünlüler

Sera Kadıgil Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Sera Kadıgil
Tam adı: Saliha Sera Kadıgil Sütlü
Doğum tarihi: 29 Kasım 1984
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Yay
Ailesi: Sevilay Kadıgil (Annesi), Engin Çelik (Babası)
Sevgilisi: …
Mesleği: Avukat, Milletvekili
Aktif Yılları: 2010’lu yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sera Kadıgil Kimdir? Sera Kadıgil, avukat ve milletvekilidir.

Sera Kadıgil, 29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Tam adı Saliha Sera Kadıgil Sütlü‘dür. Aslen Gümüşhanelidirler. Babası avukat Engin Çelik, annesi ise Sevilay Kadıgil‘dir.

Lise eğitimini 2003 yılında Vefa Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk alanında yüksek lisans eğitimine başladı. 2010 yılında “Sinema Eserleri” üzerinde yazdığı tez ile mezun oldu.

2010 yılında Londra Queen Mary Üniversitesi‘nde fikir ve sanat eserleri telif hakları üzerine bir kere daha yüksek lisans eğitimi aldı. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü‘nde doktora eğitimini tamamladı. 2008 yılından beri İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Kadıgil Hukuk Bürosu’nun da kurucusudur.

Kadıgil, Sinema TV Sendikası, Oyuncular Sendikası, Görüntü Yönetmenleri Derneği, Reji Asistanları Derneği, Kamera Asistanları Derneği, Prodüksiyon Amirleri Derneği ve Bağımsız Tiyatrolar Derneği‘nin kurucu avukatları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul Şehir Tiyatrosu Çalışanları Derneği ve Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu Oyuncuları Girişimi‘nin de avukatıdır.

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesidir. 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi, Hukuk ve Seçimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Hukuk İşleri Sorumlusu gibi görevleri icra etti. 31 Ocak 2017 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret etmesi sebebi ile ifade vermek için gittiği adliyede göz altına alındı. Ertesi gün serbest kaldı.

24 Haziran 2018 günü yapılan genel seçimlerde CHP’den İstanbul Milletvekili seçildi. 25 Haziran 2021 günü CHP’nin ilkelerden uzaklaştığını belirterek istifa etti ve Türkiye İşçi Partisi’ne geçti.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu