Beslenme ve Diyet

Şekersiz Beslenmenin 7 Faydası

instagram takipçi hilesi

Şekersiz Beslenme vücudun dinlenmesi için oldukça önemlidir. Yapay şeker olarak bilinen akide şekeri vücudun dengesini bozabilir. Şeker konusunda ilk bilmemiz gereken şey akide şekeri yani vücudun dengesini bozacak yapay şekerdir. Ayrıca beden üzerinde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak olumsuz etkileri vardır.

İlk olumsuz etkisi vücudun normal çalışan sistemlerini zaman zaman yavaşlatmasıdır. Vücudumuz fizyolojik olarak olumsuz etkilendiği gibi zihni de olumsuz etkileyebilir. Vücutta uzun süre kalan şeker çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de beraberinde getirecektir.

Şekersiz Beslenmenin 7 Faydası

Şekersiz Beslenmenin 7 Faydası

Kilo Vermeyi Sağlar

Kilo alımına neden olan faktörlerden bazıları; Düzensiz beslenme, çok fazla fast food yemek, çok fazla şeker tüketmek. Aşırı şeker tüketimi kan şekerini hızla yükseltir ve bunun sonucunda pankreas çok fazla insülin salgılamaya başlar. Buna “metabolik sendrom” denir.

İnsülin şekeri düzenledikten sonra fazla şekeri yağ olarak depolar. Kan şekerindeki hızlı düşüşler de sürekli açlığa ve yeme sancılarına yol açabilir. Bundan sonra hep böyle yemek isteyeceksiniz. Kilo almak kolaydır, ancak kilo vermek zordur ve emek ister. Kilo vermeye ve sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışıyorsanız şeker alımınıza dikkat etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Ödemin Gitmesini Kolaylaştırır

sekersiz beslenmenin 7 faydasi2 768x432 1

Yediğimiz yiyecek ve içeceklere dikkat edersek kilo alımını önleyebiliriz. Aslında dikkatli olmazsak ağırlığın tamamen vücudun içine düşmesini sağlayabiliriz. Ödem vücudumuzda kurtulması zor olan ilk şeydir. Şekeri azaltırsak vücudumuza giren sağlıklı besinler vücutta oluşan ödemin desteklenmesini ve yavaş yavaş atılmasını engelleyecektir.

Şeker vücudumuzun her yerine kan dolaşımı ile taşınır. Özellikle karın, kalça, göğüs ve baldırlarda yoğunlaşır. Vücudumuzun bu bölgeleri yağ ile dolduğunda, yağ asitleri kalp ve böbrekler gibi aktif organlara dağıtılır.

Hormon Dengesini Normale Çeker

Hormonlar vücudumuz için çok önemlidir. Vücudumuzun fonksiyonlarını düzenler. Çok fazla şeker tüketilirse işlevsiz olan organlar hormonların normal düzenini bozar ve böylece başka bir olumsuz etki göstermeye başlar. Hormonlar normal seviyelerde olması gerekirken çok yüksekse, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bunun için şeker alımınızı azaltırsanız hormonlarınız normale döner ve daha sağlıklı olursunuz.

Düzenli Uyku Sağlar

sekersiz beslenmenin 7 faydasi2

Kandaki şeker seviyelerine bağlı olarak uyku gelebilir. Aniden uykuya dalmak diyabetli kişilerde yaygındır. Bunu yapmak için şeker alımınızı azaltmaya çalışmalı ve gerekirse tamamen kesmelisiniz. Kan şekeriniz normal seviyelerde olduğunda uykunuz daha düzenli olur ve uykunuz daha sağlıklı olur.

Bu sayede kilo alımını da engellemiş olursunuz. Kilo almamanın ve kilo vermenin en önemli faydalarından biri de kilonuz normal seviyeye geldiğinde daha rahat nefes almaya başlayacak ve kendinizi daha geç yorgun hissedeceksiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudumuzu güçlü ve dirençli kılan en önemli şey dirençli bir bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminiz düzgün çalışıyorsa daha sağlıklı bir hayat yaşarsınız. Bu nedenle bağışıklığınızı düşüren her şeyden uzak durmalısınız. Bunlardan biri şekerdir. Şekerden uzak durur ve sağlıklı beslenirseniz bağışıklığınız da olumlu etkilenebilir. Vücudun bağışıklık sistemi daha az şeker tüketerek sağlıklı çalışır ve zararlı besinlerle karşılaşmadığı sürece de güçlenir.

Kronik Hastalıkları Önler

sekersiz beslenmenin 7 faydasi1

Şeker birçok olumsuz hastalığa neden olabilir. Bunlardan ilki diş çürüğüdür. Diğerleri obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, kanser, böbrek taşları, yüksek tansiyon, inme, ülserler, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu, osteoporoz, çocuklarda egzamadır. Ayrıca aşırı şeker alımı Alzheimer hastalığı, miyopi ve katarakt riskini artırabilir.

Psikolojik Anlamda İyi Etkileri Vardır

sekersiz beslenmenin 7 faydasi0

Psikolojimizi etkileyen şeyler sadece dış etkenler değil, insan vücudundaki değişimler de olabiliyor. Bazıları kilo alıyor ve hastalanıyor. Bu durumlarda vücudunuzdaki herhangi bir sistemin düzgün çalışmaması sizi üzebilir ve bazı durumlarda psikolojik olarak bunalmış hissedebilirsiniz. Daha az şeker yiyin, sağlıklı bir hayat yaşayın ve kendinizi iyi hissedin. Sağlığınız ve psikolojiniz de olumlu etkilenir.

Şekersiz Beslenme İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu