Maksat Yazmak

Şekerin Tadı Kaçmasın

instagram takipçi hilesi

Bu günlerde herkes, dolar konuşur oldu. Dolar önemli elbette! Bunun, bilincin deyim ama asıl gerçek gözden kaçırılıyor. Dolar, gerçek bir devlet politikası ile zaman içinde kontrol altına alınabilir.

Bu çokta zor değil !  Tek bir hamle, ülkeye nasıl bir kaosa sürükler bunu anlatmaya çalışacağım. Ülkemi beş yıl gibi kısa bir sürede telafisi mümkün olmayan bir sona götürecek bir detayı sizlere anlatmaya çalışacağım.

seker fabrikalari

ŞEKER FABRİKALARI özelleştirmesi, bu özelleştirmede, herkes ne olacak ,o fabrikalarda çalışan kişi sayısı aile bireyleri ile toplam en fazla 72,000 kişi ne olacak gözü ile bakıyor ve küçümsüyor. Ama aynanın görünen yüzü bu değil! Görünmeyen tarafı, çok acı asıl kıyım ve kaos getirecek tarafı 291,328 hektarlık bir alanda, seker fabrikalarına pancar yetiştiren çiftçi kardeşlerime, olacağını kimse görmek istemiyor.

Asıl korkunç rakam burada gizli. Şimdi sizlerle pancar ekimi yapan çifti sayısı yazacağım .Şimdi yazımı okurken, bazı arkadaşlar “-ne olacak?” üç- beş bin kişide orada vardır diyorsunuzdur ama yanılıyorsunuz. Sizlere asıl rakamı söylediğimde hadi oradan dediğimizi duyar gibiyim. Asıl rakam 3 milyon kişi.

Bu ne demektedir biliyor musunuz? Her 30 kişiden birinin işsiz kalması demektir. Yani 3 milyon kişi bu ülkede 5 yıl sonra evine ekmek götüremez demektir. Bu 3 milyon insan şeker pancarı sayesinde, çocuğunu okutuyor ya da everiyor,evini yapıyor ve en önemlisi ülke ekonomisi ne katma değer sağlıyor. ŞEKER fabrikaları özelleştirme si bu ülkenin temeline konulmuş dinamitten başka bir şey değildir.

Şekerin tadı kaçarsa bu ülkenin de tadı kaçar.. Şeker fabrikalarının kapanması, bu ülkede tarımı ve hayvancılığa vurulan en büyük darbe olacaktır. Hayvancılık bu ülkede biterse ne olacak biliyormusunuz ? Hayvancılık et demek ,süt demek ,yoğurt demek, gübre demektir.  Tarımı o kadar bitirdik ki tarım ülkesinde samanı bile ithal eder hale geldik .

Tüm dünya bize gülüyor! Tarım ülkesiyiz diyoruz, samanı dolar vererek ithal ediyoruz .Sonrada diyoruz dolar yükseliyor. Bu dış güçlerin bir oyunu. Bu oyunu bozmak için tek şansımız var;  Reise oy verirsek onu bu ülkenin başkanı yaparsak , dolar düşer.  Bu lafları söyleyen arkadaşlara şunu söylemek istiyorum ; benim derdim reisinizle değil, benim derdim ülkem elden gidiyor görmüyorsunuz.

Reisi seçmekle bu işler düzelmez . Bu işler bu ülkede tarım olursa, bu ülkede hayvancılık olursa , bu ülkede tüketim yerine üretim olursa,bu ülkede buğdayı,samanı, pirinci, darıyı,eti daha doğrusu ve kısası bu ülkede tarım ve hayvancılık alanında dışa bağımlı olmadığımız zaman geldiği gün,dolar düşer.

dilenci

Eğer üretmeden tüketmeye devam edersiniz, sizi reisiniz değil tanrı bile kurtaramaz. Nedeni bizi yaratanın gönderdiği mucizevi kitabın ilk emri “Oku” der. Okumadan konuşmak, üretmeden tüketmeye benzer.  Bu da insanı bitirir, bilesiniz. Son olarak şunu söylemek istiyorum;  şekerimin tadını kaçırma ki ülkemin tadı kaçmasın!

Mehmet Dayı

1977 yılından bu yana , Sürekli kitap okumak ve araştırma yapmak aynı zamanda çoklu gruplara öğrendiklerimi aktarmak en büyük hobimdir. Okumak ve anlatmak için diploma mutlaka Şart Değildir. Önemli Olanı insan Psikolojisini çözebilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu