Alternatif TıpBeslenme ve DiyetYaşam

Şeker Otu (Stevia) Nedir? Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Sağlığa faydaları kanıtlanmış doğal bir tatlandırıcı olan şeker otu, Güney Amerika’da yetişen yeşil yapraklı bir bitkidir. Stevioside ve Rebaudioside A adlı iki ana tatlı bileşiği içeren %100 tamamen doğal sıfır kalorili bir tatlandırıcıdır.

Rafine şekere daha sağlıklı bir alternatif olarak hizmet etmektedir. Bununla birlikte, şeker otu tatlandırıcısının bazı sağlık sorunları ile çevrili olması nedeni ile çoğu kişi hala güvenli olup olmadığını merak etmektedir. Şeker otunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için yazımızı okumaya devam edin.

şeker otu

Şeker Otunun Faydaları Neler?

1- Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür ve Diyabetle Mücadele Eder

Kan basıncının yükselmesi birçok ölümcül hastalık için önemli bir risk faktörüdür. Buna kalp hastalığı, felç ve böbrek yetmezliği dahildir. Yapılan bazı araştırmalara göre, çift kör, plasebo kontrollü 174 hasta günde 3 kez 500 mg stevioside ya da plasebo kullandı. Diyastolik ve sistolik kan basıncı düşürüldü. Ayrıca, yüksek kan basıncının neden olduğu genişlemiş bir kalp olan Sol Ventriküler Hipertrofi riski daha düşüktü.

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri Tip 2 Diyabettir. İnsülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri ile karakterize edilen stevioside, insülin hormonunun işlevini iyileştiriyor ve böylece kan şekeri seviyelerini düşürmektedir.

2- Pankreas Kanseri ve Ağız ve Cilt Sağlığı Riskini Azaltır

Bilimsel olarak şeker otu bitkisi, pankreas kanseri riskini azaltmak için gerekli olan kaempferol, kuersetin, klorojenik asit, izokersitin ve izosteviol gibi steroller ve antioksidan partiküller içerir. Ayrıca ağızdaki bakteri oluşumunu azaltarak çürükleri ve diş eti iltihabını önler, bu nedenle çeşitli markalarda diş macunu ve gargara onu formüllerine ekler.

şeker otu

3- Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Bitkisel bazlı ve sıfır kalorili şeker otu, şeker alımını azaltmak için dengeli bir diyet için, şekerli yiyecekler olmadan şiddetle tavsiye edilir. Fazla kilolu olmanın ve obez olmanın temel nedenleri, uzun süre oturma, fiziksel hareketsizlik ve rafine şekerle dolu yiyeceklerin yüksek ve sık alımı gibi faktörlerdir.

Dünyanın dört bir yanındaki bazı sağlık kurumları, güvenli kullanım için stevia yaprağı ekstresini şiddetle tavsiye etmektedir. Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve alerjisi ya da diyabeti olan kişiler buna daha çok ihtiyaç duyanlardır.

4- Alerjiler ile Mücadele Ediyor

Avrupa Gıda Güvenliği Komitesi’ne göre, steviol glikozitler reaktif değildir ve reaktif bileşiklere metabolize edilmez. Bu nedenle, değerlendirilmekte olan steviol glikozitlerin gıdalarda tüketildiğinde kendi başlarına alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşüktür.

Araştırmalar, şeker otunun kalori veya karbonhidrat içermediğini ve bu nedenle kan şekerini etkilemediğini göstermektedir. Şeker hastaları stevia yerine şeker kullanırken kan şekerini yükseltmeden tatlıların tadını çıkarmaya devam edebilirler.

5- Kanseri Önler

Şeker otunda bulunan quercetin, kaempfrol ve diğer glikozit bileşikleri gibi antioksidan bileşikler, vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak kanser hücrelerinin üretimini önler. Bu antioksidanlar aynı zamanda erken yaşlanmayı ve bilişsel bozuklukların da önüne geçer.

şeker otu

Şeker Otu ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu