Yaşam
Trend

Hamilelikte Aşerme Nasıl Gerçekleşir? Aşermenin Sebebi Nedir?

Gebelikte Aşerme Neden Olur ?

instagram takipçi hilesi

Gebeliğin başlaması ve ilerlemesi ile şekil alan bebek gelişimi anne kesesinde her geçen gün büyümeye başlar. Bu süreçte anne adayında bir takım istekler ve aşermeler meydana gelir. Bebeğin canı çekti aşerdim der. O an o canı çektiği yiyeceği hemen arzu eder ve yemek ister. Bu istek son hızla artar. İşte bu olgu anne karnında gelişen bebeğin ve gebeliğin ilerlemesi ile süren bir hissiyattır.

Hamilelikte Aşerme Nasıl Gerçekleşir? Aşerme’nin Sebebi Nedir?

aserme hamilelik

Aşerme her gebelik yaşayan 10 kişinin 9’unda mutlaka gerçekleşir. Aşerme hissiyatında anne adayının hiç aklına gelmeyen şeyleri canı çeker. Bu bir erik ya da bir kil,toprakta olabilir. O an ihtiyacı farklı şeylere odaklanır. Tek istediği hedefe ulaşmaktır. Hatta çoğu anne adayının aşerme esnasında yiyemedikleri besinlerde doğum lekelerinin meydana geldiği bilinmektedir. Genelde aşerme kansızlığın göstergesidir.

Demir gebelik esnasında fazla emilimi ve yeterli bir şekilde karşılanmaması durumu ciddi kansızlıklara yol açar. Kansızlığın gelişmesi ile ortaya çıkan aşerme başlar. O an için besinlere hassasiyet ve fazla ilgi duyma hızlanır. Bunun için anne adayının kansızlığına bakılmalı,demir eksikliği tedavisi gebeliğin ilk 3 ay sürecinde hızlanmalıdır. Doktorların gebeliğin ilk 3 ayında dikkate aldıkları ilk tedavi kansızlığın boyutudur. Bu bebeğin gelişimi için ve anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için son derece önemlidir.

Gebelikte Aşerme Neden Olur ?

Gebeliğin ilk dönemleri zordur. Mide oldukça hassastır. Yorgunluk her zamankinden daha fazladır. Besinlerden çabuk tiksinme ,sürekli mide bulantıları ve kusmalar yoğundur. Bu nedenle demir eksikliği çok hızlı vücut içine dağılır. Besinler tam istenildiği boyuta ulaşmaz . Anne adayı ilk 3 ay pek sağlıklı beslenemez. Bunun neden, değişen hormonlar ve hamileliğe alışamamasıdır.

4. aydan itibaren mide bulantıları yavaş yavaş kesilir. 4. ayın sonlarına doğru ise aşerme duygusu geçer. Bu durum hamileliğin sonlarında pek yaşanmaz. Fakat demir eksikliği yetersiz ise son aylarında da kansızlık gelişerek mide kramplarına ve aşermelerin istem dışı yöntemlere maruz kalmasına sebebiyet verir. Eğer aşerme çok abartılı değil ve az yaşanıyor ise bu normal bir gebeliğe işaret eder. Bebeğin gelişimi gayet güzeldir ve gebelik süreci sağlıklı bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir.

Aşerme kesinlikle bir sorun değildir. Bu vücutta eksilen besinlerin sizde uyandırdığı bir hissiyattır. Gebe olmayan birinin bile adet dönemlerine yakın değişik tatları canı çekmesi beklenebilir. Vücutta var olan eksik besinler sizden bunu şiddetle ister. Tuzun az olması ,şekerin çok az alınması ve diğer besinlerden çok az tüketilmesi bu yetersizlikleri meydana getirir. Gebelikte özellikle tuzun fazla eksilmesi ve kansızlığın aniden artması ve demir eksikliğinin çoğalması aşerme için geçerli nedenler arasında yer almaktadır.

Aşerme’ye Neden Olan Durumlar Nelerdir ?

aserme hamile

Gebelik her daim zor bir süreçten geçer . Bu dengeyi en iyi şekilde anne adayı sağlar. Sağlıklı besinler alarak bebek gelişimine de katkıda bulunur. Bebeğin gelişiminde hiç bir sorun olmaması için anne adayının besinleri seçerken her şeyden değil,faydalı olanlarda yemesi önemlidir. Çok aşırı yağlı ve tuzlu tüketmek zararlıdır. Çay,kahve tüketimi bebek gelişimi için önerilmez.

Sigaradan mümkün oldukça uzak durmasını bilmesi gerekir. Alkol hayatında katiyen yer almamalıdır. Bol bol demir içeren besinler yemelidir. Başta pekmez daha sonra pazı,ıspanak,havuç, kırmızı et,balık ,zeytin,hurma ,incir demir eksikliğine çok iyi gelen gıdalar arasında yer alır. Bununla beraber ceviz yemeninde gebelikte çok fazla faydası bulunur. Kemik ve beyin gelişimi için idealdir.

Bebeğin zekasının daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Özellikle kalsiyumun zamanında alınması önemlidir. Kalsiyum içeren içecekler tercih edilmeli ve bu içeceklerden başta süt daha sonra ayran olmak üzere her gün mutlaka tüketilmelidir. Tuz eksikliği gebelikte aşermelere neden olur. Tuz ve şeker denesi sağlanmalıdır. Özellikle vitaminlerden her gün alınmalı,meyve yenilmeli,düzenli uyku ve spor sağlanmalıdır. Sağlıklı bir gebelikte besin ve yaşam modeli oldukça önem taşır. Sağlıklı günler dileği ile.

Gebelikte Aşerme Neden Olur ? ile ilgili Videolar

Hamilelikte Aşerme Gerçekten Var Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu